1/2

Dead Space Extraction

Tulga Dayantürk 19.07.2010 - 17:20
Uzayda çığlıklarını kimse duyamaz!!!
Electronic Arts firması, birçok oyunundan sonra 2008 yılı içerisinde bizleri şaşırtan olağanüstü bir projeyle karşımıza çıktı. Uzun zamandır hayatta kalma-korku (Survival-Horror) türüne hasret kalan oyuncular nihayet istedikleri bir yapıma kavuşmuş oldular. EA’nın bu tür oyunlara uzak kalması, hiç şüphesiz Dead Space duyurulduktan sonra herkesin kafasında bir soru işareti bırakmıştı.

EA acaba bu tür bir projenin altından kalkabilecek miydi? Dead Space çıktıktan sonra beklenilen olmadı. EA nihayet başarılı bir yapıma imza atarak, kullanıcıların takdirini kazanmayı başarmıştı.

İşte bu başarıdan sonra firma, Nintendo Wii için oyunun yeni bir versiyonunu yapmaya karar verdi. Bu proje, geliştirilmesi için iki firmaya teslim edildi. Bunlardan bir tanesi ödüllü ve EA’ya bağlı olan Visceral Games, diğeri ise Eurocom’du.

Wii’de korkuyu yaşamaya hazır mısınız?

Yapımın adı Dead Space Extraction (Kısaca Extraction da diyebiliriz) olarak duyuruldu. Ana oyun Dead Space’te, uzay, korku ve aksiyon türünde bir sinematik olarak sunulmuştu. İlk oyundaki o tansiyon, çaresizlik ve izolasyon tam olarak mükemmeldi. İşte bu özellikler Wii’ye çıkacak olan ve bir devam olarak adlandırılan Extraction için daha fazlasıyla geçerli olacak.

Dead Space Extraction

Yapım, Wii konsolu üzerinde grafiksel yeterliliğini zorlayabildiği kadar zorlayacak. PS3 ve X360’ın grafik kalitesini aratmayacak şekilde hazırlanıyor. Görsellik açısından belki de Wii’de gözüken en iyi isimlerinden birisi olacak.

Hikaye nasıl gelişecek?

Dead Space’te, USG Ishimura adlı yıldızlar arası seyahat eden bir madencilik gemisi, uzaylı yaratıklar tarafından istilaya uğramıştı.

Oyunda yönettiğimiz karakter ise Isaac Clarke adlı bir mühendis. Ishimura gemisinin tüm galaksiyle bağlantısı kesildiğinden dolayı, gemide ne olup bittiğini araştırmak için yollanan, küçük bir bakım ekibinin içinde yer alan biri. Extraction ise senaryoyu, yaratık istilasının korkusunu ve karamsarlığını ilk elden yaşayabileceğimiz bir yapım olarak devam ettiriyor.

Aksiyon ve gerilim

Dead Space Extraction’ın oynanış tarzı “On-Rail Shooter” olacak. Birçok kişi bunu pek sevmez, bilhassa “Hardcore Gamer” olarak tanımladığımız oyuncular grubu. Esasında ilk bakıldığında, beklenildiği şekilde bir yapım olarak gözükmese de, Extraction oynayınca öyle olmadığını tüm oyun severler görecek.