1/2

Deer Hunter 2005

Deer Hunter 2005

Erdem Maşlak
Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
Geyik avcılığında son nokta!!!
Platformlar PC
Deer Hunter 2005
Merlin Puanı 66
55 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%70
Artılar Grafikler gerçekten çok güzel. Ambiyansı oluşturan sesler de dinlendirici.
Eksiler Kısa ve uzun vadede fazlasıyla sıkıcı. Animasyonlar beklenilen düzeyde değil.

Oyun dünyasında bolca çeşide sahip olmak aslında iyi bir görüntü. Örneğin, çiftçiliğin bile yakın geçmişte piyasaya sürülen oyununu bulmanız mümkün. Kaliteli olup olmaması burada bir önem teşkil etmemeli. Sonuçta var ve literatüre alternatifsiz bir oyun olarak kazındı, hatta polyannacılığın sınırını zorlasak türünün en iyisi de denebilir. Lakin değerlendirmeler bu kıstasa tabi tutulamaz tabi ki. Buna göre daha yazının başında çok karamsar bir tablo çizdiğimin farkındayım. Ama bu, Deer Hunter 2005 için değil, kendi tarzını ortaya koyan her oyun için geçerli olmalı değil mi? Böyle girişimleri tehlikeli olarak sınıflandırmak mümkün; zira olaya yeni tanımlamalar getiren şeylere oyun dünyası ve bir birey olarak oyuncu çok çabuk adapte olamıyor. Dolayısıyla başarısızlık kaçınılmaz. Belki de yapımcılar ileri zekalıdırlar da biz onları anlamıyoruzdur, orasını tam bilemeyeceğim. Neyse, bu işin esprisi tabi. Yani yeni deneyimlere genel olarak “riskli” denebilir. Bu da yapımcıların en büyük handikapı olsa gerek. Hoş, aslında diğerlerine nazaran Deer Hunter’in FPS’ye benzemek gibi çok da büyük bir avantajı var. Fakat gelgelelim acaba oyun kendine bu ölçütler dahilinde adamakıllı bir yer edinebiliyor mu? Yada aslında Deer Hunter’da geyik avlamak, Doom’da uzaylı zıbartmaktan bile zevkli mi? Dilerseniz Deer Hunter serisinin son oyununu olan 2005’in bu saydıklarımı iyi kullanıp kullanamadığı sorusunun yanıtını alt paragraflarda arayalım(?).

Geyiklere head shot yaparım, killing spree estiririm...

Deer Hunter’ın tarihi bundan yıllar önceye dayanıyor. 2003’te başlayan dizide son halkaya geliniyor ve yine dağlarda geyik ve bilimum küçük hayvanatı avlamaktan başka bir şey yapmamaya devam ediyoruz. Serinin bu son oyununun öncekilerden farkı; oyun alanının biraz daha genişlemiş olması, avlayabileceğimiz canlı türü sayısının artması ve yeni alanların eklenmiş olması. Tabi oyunun bundan önceki 2003 ve 2004 versiyonlarına aşina değilseniz oyundaki bu yeni eklenti size çok fazla bir şey ifade etmeyebilir, hatta oyunla ilk kez tanışacaksanız bu artıyı hissetmeyeceğinizden emin bile olabilirsiniz. Neden olarak da yeterli görünümün ve olması gereken sayıdaki canlı çeşitliliğinin bana gayet normal görünmüş olmasını örnek gösterebilirim. Oyundaki hayvanların görünümleri ve onlara ait bilgiler bir hayli detaylı olduğundan da bahsetmek gerekli. Bu iki bağlamda da dengeli bir yapıya sahip olduğundan bahsedilebilir Deer Hunter’in; yalnız, her şey bununla sınırlı değil doğal olarak.

Oyunu kıyaslayabilmek, daha doğrusu kendisini size daha iyi örnekleyebilmek için yine yakın geçmişte piyasalarda vuku bulmuş In-Fisherman oyununu örnek göstereceğim. Birbirine benzer görünümlere sahipler, ve Fisherman’ı oynamışsanız Deer Hunter hakkında da fikir yürütmeniz mümkün. Oyuna bir karakter yaratarak başlıyorsunuz ve ardından da karşılaştığınız oyun modlarından birini vurarak,,, pardon seçerek yemyeşil dağlarda ve geniş ovalarda avcılık sporunun inceliklerini icra etmeye çalışıyorsunuz. Başlangıçta karakterinizi oluşturmak için bolca alternatife sahipsiniz. Oyundaki kişilerden birini seçtikten sonra çeşitli farklılıklarla dizayn edilmiş kıyafetlerle donatıyorsunuz ve onun görselliğini ortaya çıkarıyorsunuz. Ardından da ortalama bir büyüklükteki yelpazeye sahip olan silah ekranından beğendiklerinizi seçerek kendinizi dağlara vuruyorsunuz. Silahlar arasında beğeninize sunulan etkili sniper tüfekler, pompalılar var. Yanınıza alacağınız araç gereçler bununla sınırlı değil elbette. Bulunduğunuz yere ait bir harita, pusula, bilgisayarlı pusula, düdük ve at(?) her zaman sizinle beraber. Evet, altınızda yorulmak nedir bilmeyen düldülünüz var ve uzun mesafelerde fazlasıyla yararı dokunuyor. Koşarken veya yürürken toprağa bastığında ve kendinden çıkan hırlama sesleri hayli gerçekçi. Ekranda da kafası görünüyor, elinizi uzatıp sevesiniz geliyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×