1/27

Dervişin Sabır Taşı

Team One!
Team One! 3.06.2010 - 12:31
Dervişin sabır taşını çatlatacak oyunlar dizisi.

Oyun piyasasının özü, sürekli bir beklenti üzerine kurulu olmasıdır. İnsanların sevdiği türden olan ya da yayınlanan ekran görüntüleri ile ilgi yaratan oyunlar zihinlerde hep bir beklenti yaratır. Oyunlarının çıkacağı günü iple çeken oyuncular, biraz da hayalgücünün yardımıyla beklentilerini yükseltir. Belki de oynarken duyamayacağı kadar büyük zevki hayal eder, yapacaklarını o günden kararlaştırmaya başlar. Çoğu zaman büyük beklentiler sonucunda çıkan oyun, sevenleri tarafından çok kısa sürede defalrca bitirilir ve yapacak başka bir şey kalmayınca sonraki versiyonu için yeni bir bekleme süreci başlar. Kısacası oyuncuların ömürlerinin yarısı beklemek ile geçer.

2004 senesi, tabiri caiz ise büyük beklentilerin iyi ya da kötü karşılandığı bir yıl oldu. Doom 3, Half-Life 2, Rome: Total War gibi efsane oyunlar bir bir piyasaya çıktı ve oyuncuların ağızları, kulaklarına vardı. Sessiz sedasız ortaya çıkan FarCry ise, FPS dünyasına atom bombası etkisi yapmış, pek çok insanı kendine esir etmişti. 2004’ün önemli oyunlarından olan, yaşam simülasyonu The Sims’in ikincisi en çok satanlar listesinde hala en yukarılarda olduğu da unutulmaması gereken bir gerçek. Konsol bölümünde de 2004 senesi oldukça bereketli geçmiş, Xbox’da HALO 2, PlayStation 2’de GTA: San Andreas ve Metal Gear Solid 3 gibi önemli oyunlar kendini göstermişti. Senenin son bombası ise tüm platforlarda aksiyon oyunlarına damgasını vuran Prince of Persia: Warrior within oldu.

2005’in ilk aylarını yaşadığımız şu günlerde oyuncuların kafalarında genel bir kanı oluştu; “Bu kadar güzel oyunların arkasından 2005’te acaba bizleri neler bekliyor?”. Hatta öyle anlar oluyor ki; yıllarca beklediğimiz Half-Life 2, Doom 3 gibi oyunların ardından, uzun süre piyasayı derinden etkileyecek oyun gelmeyeceği ve beklenti dolu anların yavaş yavaş azalacağı gibi karamsar bir tablonun oluşuyor.

İşte sizlere hazırladığımız, “Dervişin sabır taşı” isimli dosya konusu ile bu senenin neler vadettiğini açıklamaya, aynı zamanda “beklenti” duygunuzu yeniden alevlendirmeye çalıştık.

Karşınızda 2005’in beklenti yaratan oyunları:

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×