Devil May Cry 3

Alkan Adakaner
Alkan Adakaner 3.06.2010 - 12:31
Şeytanı avlamaya kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Efsaneler kolay kolay bitmez...

Her kaliteli oyun serisi mutlaka inişli çıkışlı dönemler geçirmiştir; fakat Devil May Cry bu dönemi biraz erken geçirdi. PlayStation 2’nin çıkışından kısa bir süre sonra piyasaya çıkan oyun, o ana kadar görülmemiş aksiyon hareketleri ile bu tarza küçükte olsa ilgi duyan her oyuncuyu kendisine bağlamayı bilmişti.

İlk oyunu beğenen oyuncular iki yıl aradan sonra DMC 2’nin çıkacağını duyduklarında hiç kuşkusuz inanılmaz bir heyecan duymuşlardı; fakat ikinci oyun büyük hayal kırıklığıydı; sanki ilk oyun gitmiş yerine bambaşka bir oyun gelmişti. İlk oyundaki kaliteli konu, mükemmel diyaloglar ve mekanların yerini, sokak sokak yaratık avlamaktan başka bir şey yapmadığımız bir oyun almıştı. Son olarak üçüncü oyunun açıklanması ve yayınlanan videolarla birlikte ikinci oyunun hayal kırıklığı bir kenara itildi ve şu aralar Dante’nin yolu yine PS2 oyuncuları tarafından gözlenir oldu. Bu oyunu da DMC 2’yi yapan studio’nun hazırladığını duymak endişe verici olsa da oyunda Shinji Mikami’nin desteğinin olması bizi biraz olsun rahatlatıyor; zaten oyunun ilk trailer’ı da bizde olumlu düşünceler bıraktı.

Devil May Cry 3 konu olarak ilk oyunun öncesini işliyor. Bu yüzden Dante eskisinden çok daha genç görünüyor; fakat şimdiki gibi karizmasından hiçbir şey kaybetmemiş. Bunun yanında oyunda ikiz kardeşi Virgil’de (ilk oyundaki Dark knight yani Nelo Angelo) bulunuyor. Bu iki karakter birbirine her zaman ki gibi düşman; yani Virgil’i yönetme gibi bir şansımız bulunmuyor.

Let’s rock baby!

Dante’nin o çirkin ama bir o kadarda güçlü yaratıklar karşısında rahat olması bizi de oyunun stres’inden uzaklaştırıp aksiyona ayak uydurmamızı sağlıyordu. DMC 3’ün trailerlarında izlediğimiz kadarıyla yine düşmanlarla fazlasıyla alay edeceğiz. Eski yaratıklar artık çok daha çirkin ve güçlü olarak karşımıza çıkacaklar. Bizim de öyle boş duracak halimiz tabi ki yok, yine eski teknikleri ve yeni eklenen hareketleri kullanacağız. Oyunda Gunslinger (silahla yapılan hareketler), Swordmaster (kılıcımızla yaptığımız kombolar), Trickster (duvarda yürüme ile kaçma manevraları) ve Royalguard (savunma hareketleri) adı altında dört çeşit tekniğimiz bulunacak. Oyuna Rainstorm gibi havada yapılan inanılmaz saldırılar da ekleniyor, Rainstorm ile Dante havada dönerek düşmanlarına kurşun yağdırıyor. Bunun yanında aksiyon yönünden oyun eskisine göre artık çok daha hızlı olacak. Dante kılıç ile yaptığı komboları daha da geliştirmiş, artık kılıcın hızına gözümüz bile zor yetişecek. Tabi silahları da unutmamak gerek, çifte pistolümüzün olacağı kesin; videolarda şu an için görünmeyebilir ama büyük ihtimalle Shotgun’ımız da olacak. Oyuna eklenen en büyük yenilik ise artık çıplak elle dövüşün de mümkün olması. Tabi bu isteğe bağlı olacak çünkü tabancalarımızın yine sonsuz mermisi olacak, yani sınırsız aksiyon bizi bekliyor.

Yalnız burada dikkat edilmesi gereken şu; zaten DMC 2’nin de dövüş stilleri ve kontrolleri çok iyiydi, önemli olan mekanların ve oyunun hikaye kurgusunun kaliteli olması. Mekanlar arasında şu an için Desert City, bir konak ve dans pisti gibi yerler bulunuyor. Bu mekanlarla Dante’nin etkileşimi de çok iyi; mesela Dante dans pistinin ortasındaki direğe tutunup dönerek düşmanlarına vurabiliyor; ayrıca mekanların grafikleri göze yine hoş geliyor; gerçi videolar zaman zaman aldatıcı olabilir fakat yine de çevre mekanlarda kullanılan gotik mimari çok etkileyici ve ister istemez ilgi çekiyor.

Bütün ayrıntıları ile incelediğimizde Devil May Cry 3 başarılı bir yapım olacakmış gibi gözükse de yine de kafamızda bazı soru işaretleri yok değil. Bu da normal olsa gerek, ne de olsa ikinci oyunun da kimse kötü olmasını beklemiyordu?..

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 27.07.2021 22:44
Kalan Karakter : 300 Gönder
Devil May Cry 3

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×