Diablo 3

Murat Oktay
Murat Oktay 3.06.2010 - 12:31
İşte Diablo 3 ile ilgili ilk gelişmeler

Daha önceden de çok farklı olmamıştı. İlk oyunun üstünden 2 yıl kadar geçmiş ve bizler Blizzard’ın tüm yalanlamalarına rağmen Diablo 2’nin geleceğinden ümidimizi kesmemiştik. Derken beklenen açıklama yapıldı ve bir yıl kadar sonra D2’nin piyasada olacağı duyuruldu. Diablo 2, ilk oyunun çıkışından tam üç yıl sonra çıkmış olacaktı. Tabii bu bizi isyan ettirmişti. Artık bekleyecek sabrımız kalmamıştı. Ama mecburuz dedik ve hasretimizi içimize attık. Oyunun çıkmasına kısa bir süre kala Blizzard artık alıştığımız hançeri yine sapladı ve oyunu 2000’e erteledi. El mahkum beklemeye başladık.

Bu arada Blizzard boş durmuyor çeşitli ekran görüntüleri yayınlıyordu. Her ne kadar oyunu henüz oynayamasakta gelişmeleri görüp mutlu oluyorduk. En azından Blizzard işin iyi çıkması için gerçekten çalışıyordu. Bizlerde elde ettiğimiz bilgiler ile çeşitli hayaller kuruyor, bilgilerimizi paylaşarak kafamızda oyunu yaratıyorduk. Hatta GamePro dergisinin ilk sayısında tamı tamına yedi sayfalık bir kapak konusu olarak ön incelemesini hazırlamak bana düşmüştü. (Bunun için kaç adam öldürdüğümü sormayın.) O yazı için 1 aya yakın bir süre o site senin bu dergi benim karıştırmıştım. Sonunda elde ettiğim bilgi gerçekten çok değerli idi. Oyunun programcılarının içki masasında bıraktığı ip uçlarına kadar varmıştı. Ama bunları hepimiz o kadar merak ediyorduk ki bir cümlesi bile çok büyük önem taşıyordu.

Derken zamanı geldi ve oyun çıktı. Hiç unutmuyorum 29 Haziran 2000’di. Büyük bir heyecan ile oyunu aldım. Tam 60 saat sonra bitmiş idi. Ama bende hiç uyumamıştım. Şimdi çözümünü yazmam gerekiyordu. Ama yazdığım her cümle bana eziyet olarak dönüyordu. Çok zor olarak onu tamamladım ve yayınladık. Ama hayatımın en mutlu günlerinden biri idi. Şimdi aynı heyecanı Diablo 3 için yaşamaya başladık. Her geçen gün ufak tefek söylentiler ortada daha çok dolaşmaya başlıyor. Tabii henüz hiçbirinin doğruluğu kesinlik kazanmış değil ama daha önceden biliyoruz ki bunlar devamında oyunu getiriyor. Artık bu duyumlarımızı sizler ile paylaşma vaktidir diyoruz ve girişiyoruz.

İlk söylenti Blizzard’ın Diablo’nun yeni versiyonu için grafikerleri Macromedia’dan kiralamış olduğu üzerine. Blizzard’ın yaptığı oyunların grafikleri WarCraft 3’e kadar çok iyi değildi. (Dikkatlı okuyun. Oyun video’larının değil. Oyuniçi grafikleri.) Ama gitgide daha iyi olduklarını biliyorduk. Eğer bu doğru ise çok ilginç olacak. Çünkü Macromedia’nın vereceği destek ve teknoloji ile Diablo 2’de başarılamayan 3D teknolojisine geçiş sağlanacak.

Bir diğer söylenti ise Scroll’lar üzerine. Diablo 1’de karşılaştığımız scroll’lar üçüncü oyunda da olacakmış. Hatta ve hatta Macromedia çalışanları sırf bunları tasarlamak için çağrılmışlar. Bazı scroll’lar unique olacağı bu söylentiler arasında bulunuyor. Fire Wall ve Remove Paralysis scrolları gibi. Tabii bu isimleri duymak bizde büyüler için şu düşünceyi uyandırdı. Demek ki büyü ile rakibimizi felç edebileceğiz. O zaman soğuk büyülerinin bir özelliği olan yavaşlatmanın yerine başka bir büyüde geliyor diyebiliriz. Ayrıca Richard A. Knaak tarafından Diablo 3 isimli kitabın piyasaya çıkması yine bu oyunun yeni versiyonunun bir mesajcısı olabilir.

Şimdilik oyun hakkında ilk çıkan söylentiler bu şekilde. Zaman içinde yenileri mutlaka çıkacaktır. Bizde sizlere bunu hemen ileteceğiz.
 

Yorumlar 21
MK Okuru
MK Okuru 2.02.2023 17:57
Kalan Karakter : 300 Gönder
Diablo 3

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×