1/3

Donanım Terfisi

İsa Sarı
İsa Sarı 3.06.2010 - 12:31
Bilgisayarınız artık size yavaş mı geliyor? Yeni çıkan oyunları oynayamıyor musunuz?

Bilgisayarınız artık size yavaş mı geliyor? Yeni çıkan oyunları oynayamıyor musunuz? Öyleyse iyi bir donanım güncelleştirmesi yapmanın zamanı gelmiş demektir.

Eğer hızla gelişen donanım pazarı içerisinde hangi parçanın bilgisayarınıza ve bütçenize uygun olduğuna bir türlü karar veremeyip kafanız karıştıysa, doğru yerdesiniz. Bu yazıda, yenilenmesi uygun olacak genel donanımlar hakkında mümkün olduğunca anlaşılabilir ve kısa öneriler vermeye çalıştım. Şimdi bu donanımları inceleyelim.

Anakart : Belkide bir bilgisayar için en önemli parça sayılabilecek, üzerinde çok düşünülmesi gereken bir bileşen. Bir bakıma bilgisayarın sinir sistemi sayılabilir. Örnek vermek gerekirse; sinir sistemi sağlam olmayan bir insan sağlam kararlar veremez ve düzenli davranışlar sergileyemez. Bilgisayarda da durum farksızdır. Anakartı sorunlu veya diğer bileşenlerle uyumsuz olan bir bilgisayar tutarlı bir şekilde çalışamaz.

Günümüzde anakartlar sahip oldukları çipsetlere göre kategorize edilmektedirler. Ve bu çipsetler direk olarak işlemci ile alakalıdır. Bu nedenle alacağınız işlemcinin anakartınız tarafından desteklenip desteklenmediğini iyi bilmeniz gereklidir. Örneğin Pentium 4 işlemciler için piyasada birçok çipset bulunmaktadırlar. Intel'in i845 çipset serisi bu işlemci için en geniş desteği verir. DDR bellek modülleri ise bu çipset ile kullanılabilir. Daha fazla performans isteyen kullanıcılar yine Intel'in üretmiş olduğu i850 serisi çipsetleri kullanabilirler. Bu çipsetler ise veri iletim hızı daha yüksek olan RD RAM modülleriyle desteklenmişlerdir. Pentium III ve Celeron işlemciler ise i810 ve i815 çipsetleri ile kullanılabilirler. Intel dışında Via, SIS, Nvidia gibi üreticilerinde günümüz piyasasında bir çok çipsetini bulabilirsiniz.

Çipsetler haricinde anakartın diğer özellikleri de önemlidir. Mesela yeni çıkan AGP 8X, USB 2.0 gibi standartları destekleyen anakartları tercih etmeniz, gelecekti ihtiyaçlarınıza daha iyi cevap verebilecektir.

Ekran Kartı : Ekran kartları hiç kuşkusuz oyuncular için bilgisayarın en önemli parçasıdır. Özellikle oyunların 2D'den 3D ortama geçmesiyle birlikte ekran kartı piyasasında büyük ve hızlı bir gelişme yaşandı. Piyasada bulunan ekran kartları arasından ihtiyacınız karşılayacak olanını bulmak ustalık isteyen bir hâl aldı.

Ekran kartlarında benimsenmesi gereken öneli bir durum vardır. AGP. Açılımı Accelerated Graphics Port olan bu mimari, yüksek hız isteyen 3D uygulamaları kullanabilmek için geliştirilmiş olan ve PCI portundan fiziksel, elektriksel ve performansal açılardan ayrılan bir porttur. Günümüzde çoğu ekran kartı bu port aracılığıyla anakarta bağlanmaktadır.

Ekran kartı piyasasında yaşanan önemli bir gelişme de bu kartların üzerinde bulunan işlemcilerle ilgilidir. Bu işlemciler bir ekran kartının performansını belirleyen en önemli faktördür. Bu yüzden yeni bir ekran kartı alırken hangi işlemciye sahip olduğunu ve bu işlemcinin özelliklerini bilmeniz yararınıza olacaktır. Ayrıca kart üzerinde bulunan RAM miktarı ve türü de önemlidir. Örneğin CAD/CAM uygulamalarıyla çalışan veya yüksek performans isteyen kullanıcılar için bu kriterler oldukça önemlidir. Ama sadece Word, Excel gibi ofis uygulamalarıyla çalışanlar veya bilgisayarı sadece internete bağlanmak için kullananlar içinse 8 MB'lık bir ekran karı bile fazlasıyla yeterli olacaktır.

Alacağınız ekran kartı üzerindeki VGA çıkışı haricindeki diğer giriş ve çıkışlar da, kartın fiyatının belirlenmesindeki en önemli etmenler arasındadır. Eğer bilgisayarınız televizyona bağlamak gibi bir niyetiniz yoksa, TV-OUT çıkışlı bir ekran kartı almak pek mantıklı olmayacaktır.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×