1/3

Dünden bugüne Capcom oyunları

Dünden bugüne Capcom oyunları

Nurullah Karapınar
Nurullah Karapınar 15.07.2016 - 14:11
Capcom’a yakından bakalım dedik.
Dünya üzerinde geniş kitleler tarafından kabul gören ünlü oyunların, en meşhur firmalarından biri olan Capcom’a yakından bakalım dedik. Eminim Capcom hakkında bazı şeyleri okumak, en azından merakınızı gidermek isteyeceksiniz. Aslında Capcom oyunları genel anlamda, şirketinden daha fazla şöhrete kavuştu desek, bunda haksızlık yapmış sayılmayız. Street Fighter, Resident Evil, Devil May Cry, Onimusha, Megamen, Dino Crisis, Monster Hunter, Dead Rising 2 oyunları, biz oyun severler için adeta hazine değerini taşıyor.  Yaşı 40’ın üzerinde olanlar Amiga ve Commodore 64’e çıkan Capcom oyunlarını hatırlayacaklardır. Firma NES, Game Boy, SEGA, Saturn, Dreamcast, Nintendo 64, Game Cube, Wii, PC, Playstation ve Xbox konsollarına onlarca oyun çıkarıp, meşhur etmeyi başarmıştır.

Capcom’un Kuruluşu ve Street Fighter
1979 yılında Japonya’nın Osaka kentinde “Japan Capsule Computers” adıyla kurulan firma, Capsule ve Computers kelimelerinin ilk üç harfinin birleşmesiyle, Capcom ‘a dönüşmüştür. 1987 yılına geldiğimizde ise Street Fighter adlı oyun, tüm dünyada bir fırtına etkisi yaratmayı başarmıştır. Bu gün bile Capcom, hala devam oyunları çıkarılan seri için öyle ustaca stratejiler düzenledi ki, oyunu hep taze tutmayı başardı. Tabii ki bu dövüş oyununun kahramanları da ayrı bir fenomene dönüşmüş durumda; Ryu, Ken, Zangief, Chun Li, Sagat, Dhalsim, Honda, Zangief, Balrog,Vega, Guile ve Ms. Bison karakterlerine yıllar geçtikçe yeni karakterlerde eklendi. Üstelik Street Fighter 4 oyununda Hakan adında Türk karakter oyuna eklenmiştir. Kendisi bir yağlı güreşçidir ve kendi yağlarının reklamını yapmak için turnuvaya katılmıştır.  Günümüze kadar yaklaşık olarak 28 tane Street Fighter oyunu piyasaya çıkıp oyuncularla buluşmuştur.

Dünden bugüne Capcom oyunları
Yine 1987 yılında Megamen isimli oyunu piyasaya çıkaran Capcom, Japonya’da hatırı sayılır bir kitleyi kendine bağladı. Her ne kadar, Türkler olarak bizim oyun tabiatımızla örtüşmeyen bir oyun olsa da, Megamen Japonya’da oldukça popüler bir oyun olmuştu. 1989 yılında ise Final Fight adlı oyun piyasaya çıkarılmıştı. Zamanında oldukça popüler olsa da Street Fighter ve Megamen gibi şöhrete ulaşamamıştır.

Capcom Vancouver Kanada
4 Temmuz 2005 tarihinde Kanada’da, Blue Castle Games adıyla kurulan firma; The Bigs ve Dead Rising Serileri yanında, MLB Front Office Manager adlı oyunu hazırlamıştır.  Bu oyunlar PS2, PS3,Wii, PSP, Nintendo DS ve Xbox360’a çıkmıştır. 2010 yılına geldiğimizde bu şirket Capcom’un portföyüne eklenerek Capcom Vancouver adı altında faaliyetlerini sürdürmektedir. 2011 ve 2013 yıllarında çıkan devam oyunları çıkan Dead Rising serisi Capcom Vancouver patentini taşımaktadır.

Bugün Capcom’un Japonya’nın yanında Amerika, Avrupa ve Asya kıtalarında şubeleri bulunmaktadır. Ayrıca Mobil oyunlar da çıkarmaktadır.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×