El Matador

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Çıkmasına çok kısa bir süre kala son defa bizi neler bekliyormuş diye bakalım.
PC kullanıcıları için 2005 yılının yaz aylarında raflara sunulması gerekirken, uzunca bir süre ertelenen El Matador'a 2006'nın sonbahar mevsiminde kavuşuyoruz. Yapımı daha önce Korea: Forgotten Conflict isimli sıradan bir strateji oyunuyla ismini duyduğumuz, Plastic Reality Technologies hazırlıyor. Firmanın El Matador için umut kırıcı bir geçmişi olsa da, yeni yapımı merakla bekliyoruz. Neden mi? Sözü fazla uzatmayıp nedenleri bir bir sıralayalım...

Güney Amerika'da hayat başkadır!

El Matador'un konusu ilgi çekici ve dallanıp budaklanacak şekilde kurgulanıyor. Yapımda kardeşimiz ile beraber "DAE" adı verilen bir teşkilatın özel ajanlarıyız. Sadece Güney Amerika'da faaliyet gösteren bu teşkilat, uyuşturucu örgütlerini durdurmak için kurulmuş. Tüm ajanları özel eğitimlerden geçmiş ve silah kullanmak konusunda uzmanlaşmış. Bir gün DAE'nin en büyük düşmanı olan Narcomafia'nın faaliyetlerini engellemek için gizli bir göreve yollanan kardeşimiz, bu örgüt tarafından öldürülüyor! Kardeşimizin cenaze töreninde DAE'den ilginç bir teklif alıyoruz; kardeşinin yarım kalan görevini bitir, dolayısıyla onu öldürenlerden intikam al!

Uyuşturucu dünyasının merkezi olan Güney Amerika'da, birbirinden zorlu görevlerde boy göstereceğimiz El Matador'da, ilerledikçe farklı örgütlerin de hedefi haline geleceğiz. İşler başladığımızdan çok daha büyük boyutlara yayılacak ve kendimizi bir kaos ortamı içinde bulacağız.

Yapım için 3. şahıs görünümlü bir oynanış tercih edilmiş. Buna ek olarak türün sıradan oyunları gibi değil, daha çok taktiksel öğelere dayalı bir aksiyon oyunu olacak El Matador. Koskoca bir mafya imparatorluğuna karşı mücadele edeceğimiz için, gizlilik de ön planda tutulacak. Aksi halde yakalanmamızın çok kolay olacağını ve bununla beraber dünya üzerindeki varlığımızın da son bulacağını tahmin edersiniz. Bazı anlarda büyük çatışmalara da gireceğiz. Bunun için yapımcılar El Matador'da geniş bir silah ve cephane yelpazesi hazırlamışlar. Hatta silahların yıkıcı etkisini, etkileşime girilebilen çevrelerde net bir şekilde görebileceğiz.

Düşmanlarımız arasında bir hiyerarşi oluşturulmuş. En çok karşımıza çıkacak olan düşman tipi, 'gang members' olacak. Bunlar çok sık bulunacaklar ve etkisiz hale getirilmeleri fazla zor olmayacak. Çete üyelerinden sonra mini-boss'lar diye adlandırılan daha büyük ve önemli düşmanlarla karşılaşacağız. En büyük düşmanlarımız ise boss'lar! Bu hiyerarşinin en önemli özelliği yapay zekâları. Güçlü ve güçsüz düşmanların arasında sadece dayanıklılık değil, zekâ farkı da olacak.

Plastic Reality Technologies, El Matador'un grafik teknolojisi üzerinde bir hayli çalışıyor. Yapım piyasaya çıktığında, kurgusu ve oynanışının yanında görselleriyle de kullanıcıları etkileyecek. Yapımın nasıl bir sistem gerektirdiğine gelince, yapımcıların açıklamasına göre minimum olarak P3 1.5 GHz işlemci (veya dengi AMD), 512 MB RAM, DX9 destekli 128 MB ekran kartı ve 2.5 GB boş disk alanı gerekiyor. Önerilen sistem ise P4 3.0 GHz işlemci (veya dengi AMD), 1 GB RAM, 256 MB ekran kartı istiyor. Eğer sisteminiz belirtilenden düşük ise, El Matador'u tüm detaylar açıkken oynamak için biraz geliştirme yapmanız şart gibi gözüküyor. Oyunun yayıncı firması olan Cenega, El Matador'un çıkış tarihi olarak, 2006'nın 3. çeyreğini gösteriyor. Genel olarak bakıldığında yapım, yeraltı dünyasının karanlık adamlarını, Güney Amerika'nın renkli, canlı ve parlak atmosferiyle buluşturup önümüze sunacak. Umarız bir erteleme daha yaşanmaz ve kısa sürede El Matador'a kavuşuruz.
Yorumlar 12
MK Okuru
MK Okuru 20.05.2022 20:38
Kalan Karakter : 300 Gönder
El Matador

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×