Elven Legacy

Barış Terun 3.06.2010 - 12:31
Bir zamanlar umut vardı!
Platformlar PC
Elven Legacy
  • Yapımcı - Yayıncı 1C:Ino-Co - Paradox
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji,Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 77
14 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%33
Artılar Oynanabilirlik, çoklu oyuncu desteği, RPG ve stratejinin iyi harmanlanmış olması, gerçekçi savaşlar
Eksiler Eski görünümlü grafikler, vasat seslendirmeler
Farklı bir evrenin, unutulmuş diyarlarının unutulmuş zamanlarında 5 ırk vardı; Elfler, insanlar, cüceler, yaşayan ölüler ve orklar... Orklar, tüm ırkları karşılarına alarak eşi benzeri görülmemiş bir taarruz başlattı. Yüzlerce yıl önce insanlar tarafından anayurtlarından sürülmüş olan orklar, öncelikle kendilerine ait topraklarını geri aldılar. Orklar bununla da yetinmeyip; iblis ırkını da geri getirdiler. İnsanların tek umudu, güçlü ve gururlu Elf ulusu olabilirdi.

Lakin bir zamanların üstün ulusu Elfler de kıyametin eşiğindeydi. Elflerin lideri Lady Teya, yitik umut ve kayıp yıldızı aramak için genç Lord Sagittel’i uzun bir yolculuğa gönderdi. Lord Sagittel, basit bir diplomattı ve savaştan pek anlamazdı. Lady Teya, Sagittel’in içinde bir şeyler görmüş olmalıydı. Elfler, kendi tarihlerini ve güçlü antikaları bulup güçlerini geri kazanmaya niyetlilerdi. Elflerin başarısızlığı, sadece kendilerinin yıkılışı değil tüm dünyaya çökecek sonsuz bir karanlık anlamına gelecekti.

Fantasy Wars ismi oyunu hatırlayanlarınız vardır. 2007’de piyasaya sürülmüş yapım, türün kurtları için keyifli bir üründü. Eski tarz grafiklere ve insanlara kendileri “Mazoşist” gibi hissettirecek bir zorluk seviyesine sahipti. Buna karşın iyi kurgulanmıştı, kaliteli bir oynanışa ve konuya sahipti. Elven Legacy ise Fantasy Wars’un devamı niteliğinde. İsim konusunda ne alaka dediğinizi duyar gibiyim... Önceki oyuna herhangi bir gönderme de bulunmayan bir isme sahip. Buna rağmen, konusu ve tarzı önceki yapımla büyük bir benzerlik gösteriyor.

Disciples 3’ü beklerken, Elven Legacy ilaç gibi geldi diyebiliriz. Sıra tabanlı bir yapıta sahip ve çok zor da değil, fakat kesinlikle yeni başlayanlara uygun sayılmaz. Keskin bir savaş zekası gerektiriyor. Birçok üniteye sahipsiniz. Bu üniteler arasında ejderhalar, şövalyeler, büyücüler ve daha nicesi bulunuyor. Her ünitenin savaşta akılcı kullanılması gerekiyor, çünkü hepsi zayıf ve güçlü noktalara sahipler. Hiçbir ünite, bir eylemden daha fazlasını yapamıyor. Savaşma veya savunma durumunda beklemek ya da büyü yapmak zorundalar. Hareketlerden her biri, hareket puanınızı sıfırlıyor. Bu da benzer yapıya sahip King’s Bounty’e hoş bir gönderme oluyor.

Elven Legacy
"Elven Legacy grafiksel olarak eski bir görsellik sunmasına rağmen, içeriği ve oynanışıyla bu eksikliğini kapatıyor."

Halen bir ışık gözüküyor

Kahramanlarınız ve askerleriniz kazandığınız her savaştan sonra tecrübe puanı kazanıyor ve belli konularda uzmanlaşıyor. Üstün bir okçu takımı, rakip size ulaşmadan sayılarını yarıya indirebilir veya piyadeler güçlü savunmaları ile büyücülerinize geçit açabilirler. Elbette arazi avantajı da çok önemli. Kale savunması yaparken ya da yüksek arazideyken okçularınız durumlar lehinize işliyor. Sisli ve yağmurlu havalarda ise okçularınızın avantajı kayboluyor ve büyücülere gün doğuyor. Düşmanınız da fazlasıyla akıllı. Zor durumda yakaladı mı size aman vermiyor. Ünitelerinizi akılcı kullanmak hayati önem taşıyor. Ejderhalar, biraz tecrübe kazandı mı açık alanda toplu katliam yaratabiliyorlar.

Elven Legacy’nin bir diğer artısı, oyun süresinin uzunluğu. İrili ufaklı pek çok görev bulunuyor. 20’ye yaklaşan görev sayısı, bu tür için fazlasıyla yeterli. Her görevi yapmak zorunda değilsiniz, bazıları RPG oyunlarındaki “Side Quest” yani yan görev yapısına sahipler. Lakin tüm hepsini yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Kazandığınız tecrübeyle kadir bir güce kavuşmanız olası. Emin olun düşmanlarınız da geri durmuyor. Siz tüm görevleri tamamlamayabilirsiniz, ama onlar tüm her şeyi yapmışlar gibi güçlüler. Yapay zeka türün yapımlarında zor rastlanan bir seviyede olabilir, ama dostlarınızla oynamanın yerini hiçbiri tutamaz. Elven Legacy bu konuda da güçlü. Gereksiz detaylar sunmadığından lag problemleri ile boğuşmuyorsunuz. 15’ten fazla harita ile keyif faktörü katlanıyor. Çok az oyunda bu tür multiplayer deneyimi tadacağınıza garanti verebilirim.

Sonuçta Elven Legacy, kendisini türünün en iyileri arasına altın harflerle yazdırıyor. Eski görünümlü grafiklere ve çok kaliteli ses efektlerine sahip olmayabilir, lakin verdiği eğlence hissi bunların hepsini unutturmaya yetiyor. Single player uzunluğuyla sıkmıyor, çoklu oyuncu desteği ise farklı tatlar sunuyor. RPG ve sırda tabanlı strateji sunanların hepsi, Elven Legacy’den keyif alacaklardır. Türe yeni adım atanlar ise, başta biraz sıkılabilirler.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 15.04.2024 03:00
Kalan Karakter: 300 Gönder
Elven Legacy
İlginizi Çekebilir