1/2

Fall Guys: Ultimate Knockout İnceleme

Atıf Doğan Özcan 22.08.2020 - 16:45
Son dönemin en popüler oyunlarından biri haline gelen Fall Guys: Ultimate Knockout İnceleme içeriğimiz ile karşınızdayız.
Platformlar PC, PlayStation 4
Fall Guys: Ultimate Knockout İnceleme
  • Yapımcı - Yayıncı Mediatonic - Devolver Digital
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Bulmaca,Platform
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 78
16 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%79
Artılar + Eğlenceli oynanış mekanikleri
+ Başarılı müzik seçimleri
+ Arkadaşlarınızla çok kolay Co-op oynama
+ Eğlenceli ve bol renkli karakter düzenleme
+ Birbirinden farklı parkurlar
Eksiler - Sunucu problemleri
- Şans unsuru çok yüksek
- Bazı grafik ve fizik hataları
- İsim değiştirememe problemi

Fall Guys: Ultimate Knockout inceleme içeriğimizde hem oyunun genel dinamiklerine değinecek hem de Fall Guys nasıl bir oyundur ve neden bu kadar çok sevildi gibi konular hakkındaki detayları sizlere aktaracağız. 

Fall Guys: Ultimate Knockout inceleme

Oyunumuz ağustos ayının başında piyasaya sürüldü ve çıkış yaptığı ilk gün 2 Milyon kopya satmayı başardı. Mediatonic tarafından geliştirilen sıra dışı bir hayatta kalma (Battle Royale) oyunu diyebiliriz Fall Guys için. Steam ve PS Store üzerinde satışa çıkan oyun çok kısa sürede birçok oyuncu tarafından sevildi ve tercih edildi. Oyun o kadar çok beğenildi ki Fall Guys: Ultimate Knockout sunucuları resmen değil cidden çöktü. Bu çökmeden dolayı oyuncuların gönlünü almak isteyen yapımcılar oyunda ki her oyuncuya 5.000 kudos yani oyun içi para ve kostüm hediye edeceklerini duyurdular. Uzun süre ciddi bir bağlantı sorunu yaşandı. Fall Guys: Ultimate Knockout sunucularının bu baskıya dayanamaması nedeniyle oyuncuların çoğu bir ellerinde klavye diğerinde mouse (bazıları joystickle) oyunun tekrardan açılmasını bekledi. Belki de yapımcı firma bu kadar talebi beklemiyordu ki bizce de beklemiyordu . İlk virajda bu kadar zorlukla karşılaşan oyun neredeyse satış rekoru kırma noktasına geldi ve steam’de en çok satanlar listesine adını yazdırdı. Oyun için istenilen sistem gereksinimleri maddeler halinde yazmaya gerek yok hemen hemen her bilgisayarda rahatça çalışacak özellikler istiyor. (Yine de yazının sonunda listeyi verdim)

Fall Guys: Ultimate Knockout İnceleme

Bu arada atlamadan geçmeyelim (PS4 oyuncuları) PS Plus üyeleri için Fall Guys: Ultimate Knockout Ücretsiz olarak sunuldu ve kampanya hala devam ediyor. Eğer PS Plus üyeliğiniz varsa bu ay içerisinde oyunu bedava oalrak indirebilirsiniz. Bu fırsatı kaçırmayın derim.

Kimin eli kimin cebinde belli olmayan oyun gibi oyun Fall Guys. 60 kişi olarak başladığınız bu oyunda bir adaya uçaktan itilmeseniz de bir anda değişik bir platform üzerinde kendinizi koşarken ve rakiplerinizi geride bırakıp, tutup, çekip, atlayıp finiş çizgisini geçmeye çalışırken buluyorsunuz. Özünde çok basit gibi dursa da sıkılmadan saatlerce sizi ekran karşısına kilitleyebilecek bir oyun. Son zamanlarda büyük firmaların yeni Battle Royale oyunlarını tanıtmalarının ardından böylesine renkli ve eğlenceli bir oyunun o ölüm Grubu’nun içinden çıkması gerçekten de büyük bir başarı. (Adamlar arabalar için bile Battle Royale yaptı)

Hadi şimdide bu oyunu bu kadar özel ve vazgeçilmez kılan şeylerin neler olduğuna bir göz atalım; Oyuna solo (tek başınıza) girebildiğiniz gibi davet attığınız arkadaşlarınızla (grup olarak) beraber de oynayabiliyorsunuz. Ama bireysel etaplarda herkes potansiyel rakibiniz konumunda. Ekip oyunlarının olduğu etaplarda sizleri arkadaşlarınızla aynı ekibe alıyor sadece, belki de bu şekilde size küçük bir jest yapıyor olabilir oyun. Arkadaşlarınızla hem rekabeti hem de takım oyununu iç içe yaşamanızı sağlıyor.

Fall Guys: Ultimate Knockout İnceleme

Bu koşan, zıplayan, uçan, kaçan renkli tavuklar, sosisler, patates kızartmaları, unicornlar, korsanlar uzun zamandan beri tek düze devam eden Battle Royale oyun türüne farklı bir açıdan bakmamızı sağladı. Hayatta kalma temelinin sadece silah, tüfek, bomba vs gibi kesici ve delici aletlerle olmayacağını bize apaçık gösteren bu oyun üstelik kaybetmenin o kadar da kötü görünmediğini kulağımıza tatlı bir şekilde fısıldadı. Bazen bireysel bazen de takım olarak hiç tanımadığımız kişilerle sonuca ulaşmaya çalışıyorsunuz ki belki de oyunu bu kadar sevdiren ana temellerden biriside budur. Çünkü mevcut Battale Royalerde Squad mantığı ya hep ya hiç olarak var. Yani sonradan ekip arkadaşınızı değiştirme ya da ekipten ayrılma gibi bir seçeneğiniz yok. Ama Fall Guys: Ultimate Knockout’da bireysel başladığınız yarışta sizi bir sonra ki etapta oyun içinde ki rakibinizle aynı topu rakip kaleye gol atmaya çalışan ya da diğer gruptan yumurtaları çalan bir ekibin içine sokuveriyor. Yani bireysel performansınızla zirveye oynamanız yeterli olmuyor çünkü ekiple oynadığınız etapta eğer ekibiniz kaybederse sizde oyuna veda ediyorsunuz.