1/2

FIFA 08

Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
FIFA FIFA, çok yaşa!
Çoğunlukla devam oyunlarından bahsederken, daha öncekileri hakkında da bilgiler verilir ve böylece geçmişte neler görmüşüz, onları hatırlama şansına sahip oluruz. Ancak artık FIFA hakkında söylenecek çok fazla şeyimiz olduğunu düşünmüyorum. Son zamanlarda PES mi FIFA tartışmaları süregelmiş olmasına ve FIFA'nın bayrağı PES'e kaptırmış olduğu düşünceleri olsa da, o bizim ilk göz ağrımız. Gerçekçi futbol simülasyonu nasıl olur ondan öğrendik ve tamamen lisanslı olan içeriği sayesinde daha bir zevkle oynadık. FIFA 2000'den sonra birkaç oyunda eksiklikler göze çarpsa da, son yıllarda yine toparlandı ve kendini daha da geliştirdi. Eklediği güzel modları zevkle oynadık ve yaşayan efsaneyle bolca vakit geçirdik. Ben bu sefer değişik bir şey yapıp, daha önceki oyunları tek tek tanıtmak yerine, FIFA 2008'den 10 sene geriye gitmek ve FIFA 98 hakkında bir şeyler bahsetmek istiyorum.

Futbolun incelikleri

FIFA 98, benim almış olduğum ilk bilgisayar oyunu olma özelliğini taşıyor. Dolayısıyla FIFA serisiyle de ilk onla tanıştım. Motion Capture tekniğinin yeni yeni kullanılmaya başlandığı zamanlardı ve grafikler oldukça gerçekçi gözüküyordu. Futbolcuların hareketleri ve modellemeleri o zamana göre son derece gelişmişti. FIFA 98'in en güzel özelliklerinden birisi, o senenin Fransa'da düzenlenen Dünya Kupası'nı oynayabiliyorduk ve ayrıca bir de salon futbolumuz vardı. Orada maç yapmak gerçekten bambaşka bir eğlenceydi, hele iki kişi kapışıyorsanız. Bunların dışında, ayrıca müzikleri ile de son derece başarılıydı FIFA 98. Üzerinden tam 10 sene geçti ve FIFA gerçekten kat ettiği bu yolda tebrikleri sonuna kadar hak ediyor.

Genellikle yaz aylarına girdiğimizde EA Sports, bomba spor oyunlarını açıklamaya başlıyor ve haklarında bilgiler veriyor. FIFA 08'de işte bunlardan birisi oldu. PC'nin yanında tüm konsollar için de hazırlanacak olan yapımın motion capture aşamasında, dünyaca ünlü futbol starı, Barcelona'lı Ronaldinho rol aldı. EA Sports, son zamanlarda, her yeni çıkarttığı FIFA oyununda bir konsepte önem veriyor. Bu sefer FIFA 08'de önemli olan konu, şutlar ve onların gerçekçiliği. Yapımcılar, fizik kurallarını şutların gerçekçi olabilmesi için programlıyorlar. Düzgün bir şut çekebilmek için, futbolcunun teknik kapasitesiyle birlikte, rüzgar koşulları ya da ne kadar sert vurup vurmadığımız da önemli olacak. Top ve karakter animasyonları üzerinde de geliştirmeler yapılıyor ve yine bir önceki oyuna göre yenilikler belli olacak şekilde tasarlanıyorlar.