FIFA 21 İnceleme

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek 10.10.2020 - 21:39
FIFA 21 incelemesinde oyununun geçen yıla nazaran yaşadığı değişimleri ve oyunun genel yapısını, FUT modunu ve dinamiklerini ele alıyoruz.
Platformlar PC, PlayStation 4, PlayStation 5, XBox One, Xbox Series X
FIFA 21 İnceleme
  • Yapımcı - Yayıncı EA Sports - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor
Merlin Puanı 70
Artılar + Yapay zeka daha sağlıklı çalışıyor
+ FUT Stadyum özelleştirmesi oldukça kapsamlı
+ Çevik dribbling farkını hissettiriyor
+ Yeni oynanış dinamikleri başarılı
Eksiler - FIFA 20'den çok uzaklaşamamış bir oyun
- Volta modu geçen yıl ile neredeyse aynı


Herkese selamlar. Bugün son yıllarda adını kendini tekrar etmesiyle andığımız FIFA serisinin son oyunu FIFA 21'i inceleyeceğiz. Oynarken kendimi farklılıklar görmeye zorladığım ancak çok ince detaylarını yakalayabildiğim bu yeni oyun için söylenecek çok şey var. EA'in seri için uyguladığı strateji biraz kabak tadı vermeye başladı. Sözü fazla uzatmadan direkt oyuna geçiyorum.

FIFA 21 İnceleme

Sevilen futbol oyununda bu yıl göze çarpan en büyük değişiklik uzun zamandır kullandıkları arayüz temasını değiştirmiş oldukları. Açık renklerden ziyade artık mavi ve laciverte çalan yeni bir tema seçilmiş. Arayüz teknik olarak aynı olsa da değişen renk paleti burada geçirdiğiniz süre içinde "yeni bir şey kullanıyormuşsunuz gibi" hissetmenizi sağlıyor. Sanırım EA'in FIFA için yıllardır izlediği strateji ile aynı. Her yıl "yeni bir şey oynuyormuşsunuz gibi" hissetmenizi sağlıyorlar ve güya yeni olması beklenen oyun bundan öteye gidemiyor.

FIFA 21 İnceleme

Arayüzün daha koyu renklere sahip olması aslında bir nebze oyuncuyu içine çekiyor. Öyle ki paneller arasında gezip çeşitli oyun modlarında okumam gerekenleri, görmem gerekenleri incelerken beni daha az yordu diyebilirim. Bu anlamda yapılan "değişimimsi" girişim iyi olmuş. Ana menü daha derli toplu görünüyor. Geçtiğimiz yıl oyuna eklenen ve suyu sıkılmadan bırakılmayacak Volta modu da bu yıl FIFA 21 ile oynayabileceğiniz oyun modları arasında.

Volta modu bu yıl da karşımızda

Volta modu ilk geldiğinde beğenilmişti ve seriye yeni bir soluk getirmişti ancak bu yıl o kadar beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Temel mantık hikaye üzerinden ilerliyor ve asıl olay sokak futbolu. Önce basit turnuvalara katılıyorsunuz, ardından bir organizatör sizi keşfediyor, Dubai turnuvasına katılmanız için yardımcı olacağını söylüyor. Tabi ondan önce sizin Dubai'de gerçekleşecek turnuva için davet edilen takımları yenmeniz gerekiyor. Takımları tek tek farklı sahalarda farklı türde maçlarda yeniyorsunuz. Bunlar 3v3 duvarı olan ya da olmayan kalecisiz ve 5v5 kalecili yine saha şartlarına göre duvar, genişlik gibi çeşitleri olan maçlar şeklinde karşımıza çıkıyor. Bu dört takımı da yendikten sonra sizi Dubai turnuvasına davet ediyorlar VE BU DÖRT TAKIMLA TEKRAR MAÇ YAPIYORSUNUZ. Burası biraz hayal kırıklığı yaratıyor, aynı takımları bir de Dubai'de yenmeniz gerekiyor. Her takımın içinde sokak futbolunun ünlü isimlerinden biri kaptan olarak bulunuyor. Dubai'deki turnuvada ise Kaka, Henry gibi ikonik isimler sizin teknik direktörlüğünüzü yapıyor. Aynı dört takımı tekrar yendikten sonra yıldızlar kadrosu, yani teknik direktörleriniz de size meydan okuyor, onları da yenerek turnuvanın galibi oluyorsunuz.

FIFA 21 İnceleme

Ayrıca Volta modunu çok oyunculu olarak da oynayabiliyorsunuz. Tıpkı FUT modunda olduğu gibi oluşturduğunuz kadroyla seçilmiş rakiplerin kadrolarını kontrol eden bir yapay zeka karşısında mücadele ederek derece kazanabiliyorsunuz. Bunun dışında dilerseniz çevrimiçi olarak Volta maçları oynayabiliyorsunuz. Dilerseniz de sadece tek bir oyuncuyu kontrol ettiğiniz maçlarda diğer oyuncularla birlikte oynayabiliyorsunuz. Kadronuzdaki oyuncuların görünümlerini Volta Jetonları karşılığında satın aldığınız ya da hikaye modunda kazandığınız eşyalar ile değiştirebiliyorsunuz. Bunlar t-shirt, ayakkabı gibi giyecekler oluyor genellikle. Volta modunun bu yıl çevrimiçi özelliklerinden başka bir numarası ne yazık ki yok. 

FIFA 21 İnceleme

FIFA 21 bu yıl geçen yıla nazaran grafik anlamında ufak adımlar atmış diyebiliriz. Özellikle futbolcu yüzleri ve futbolcuların detayları artırılmış. İlk kez 2016-17 oyunlarında tam anlamıyla karşımıza çıkan formanın oyuncunun üstünde kıvrılması, sallanması gibi detaylar bu oyunda daha da ayrıntılı şekilde görünüyor. Oyuncuların yüzlerinin, kollarının terlemesi, terledikten sonra formanın vücutlarına yapışması gibi fizik ve grafiksel detaylar oyuna ayrı bir zevk katıyor. Ancak geçen yıla göre büyük bir sıçrama yaşadığını söylemek zor. Volta modunda sürekli değişen haritalarda ve farklı atmosferlerde maçlar yaptığınız için aslında bu modda farkın daha iyi anlaşılabileceğini de belirteyim.

Oynanışta kısmi değişiklikler mevcut, yeni yapay zekalar daha "zeki"

Her geçen yıl FIFA serisinin oynanış mekaniklerinde ufak tefek değişiklikler oluyor. Bu yıl da yine FIFA 20'nin üstüne milimetrik detaylar katarak ilerlenmiş. Yapay zekanın daha sağlıklı çalıştığını söylemek mümkün. Defansın gerisine uzanan bir pastan sonra bütün savunma oyuncularınız dağılmıyor, formasyonunu korumaya çalışarak pozisyonun akışına göre savunma yapıyorlar. Bu özellikle FIFA 17'den sonra oyuncuların serinin her oyununda daha az da olsa yaşamaya devam ettiği bir sorundu. Bu yıl yapay zeka konusunda da ufak da olsa adımlar atıldığını görmek mümkün.

FIFA 21 İnceleme

Serbest vuruşlar da yine FIFA 20'yi çağrıştırıyor. Geçen yıl oyunda bulunan taksiksel serbest vuruşlar bu yıl da varlığını sürdürmeye devam ediyor. Teknik anlamda çok uzun bir yol almamış. Eğer serbest vuruşları FIFA 20'de rahatlıkla yapabiliyorsanız yeni oyunda da yabancılık çekmeyeceğinizi rahatlıkla söyleyebilirim.

Özellikle oyuncu koşuları ve top sürme bu yıl daha gerçekçi ve ele oturan türden olmuş. Kontrol ettiğiniz oyuncunun reytingini onunla oynarken çok rahat hissediyorsunuz. Ne çok yüksek reytingi olan oyuncular uzaylı gibi ne de çok düşük reytingi olan oyuncular at arabası çekiyormuş gibi hissettiriyor. Beceri hareketlerinde de bir takım değişiklikler mevcut, bazı kombinasyonları yaparak rakip defansını daha kolay ekarte edebiliyor, oyun keyfinizi artırabiliyorsunuz. Geçen yıla nazaran bu konuda en büyük değişiklik ise oyuncu koşuları konusunda olmuş. Artık koşu yapmak ya da arkalara sızmak yapay zekanın insafına kalmış durumda değil. Siz de koşuları kontrol ederek kendi taktiklerinizi geliştirebiliyorsunuz. Buna alışmanız biraz zaman alsa da oyunun taktiksel anlamda sunduğu deneyimi iyileştiriyor.

Ayrıca savunma yaparken oyuncular birbirine takılıp birer birer yere yıkılmıyor. Kulağa çok saçma gelse de geçen yılın çarpışma sisteminde böyle sahnelere şahit olmuştuk. Bu yıl daha akıllıca hareket eden yapay zekalar hem savunma hem de atak pozisyonlarında daha doğru hareketler yaparak saçma sapan durumlara düşmenizi engelliyor.

FUT yeni sezonda daha sosyal ve etkileşimli hale gelmiş

FIFA 21 FUT modunda artık herhangi bir arkadaşınızla işbirlikçi oyun modu yani co-op şekilde maçlar yapabileceksiniz. Birlikte oynadığınız oyunlardan birlikte ödüller kazanacak, ilerlemenizi birlikte gerçekleştireceksiniz. Yıllardır topluluk tarafından istenen bu özellik sonunda oyuna eklenmiş. Takımlarınızı birlikte oluşturup birlikte rakiplerle mücadele ederek ilerliyorsunuz. Bu yeni işbirlikçi moduyla dilerseniz "Squad Battles" modunda yapay zekaya karşı bir arkadaşınız ile birlikte oynayabiliyorsunuz. Aynı zamanda tek başına oynayan ya da sizin gibi arkadaşıyla birlikte oynayan oyunculara karşı da eş zamanlı olarak oynamanız da mümkün.

FIFA 21 İnceleme

Ayrıca yeni FUT etkinlikleri ve görevleri sayesinde daha hızlı kadronuzu geliştirebilip paketler kazanabiliyorsunuz. Kazandığınız oyun içi para birimiyle paketler satın alabildiğiniz gibi "4 maç kazan" tarzında birçok görevle yeni paketler de kazanabiliyorsunuz. Bu paketlerden oyuncular, formalar, yeni armalar ve stadyum özelleştirmeleri çıkıyor. Kendi stadyumunuzu tasarlayabiliyorsunuz. FUT oyuncu kartlarının reytingleri de canlı olarak yükseliyor. Yani bir oyuncu sizin takımınızdayken dünyada ses getiren parlak bir futbolcu olma yolunda ilerlediğinde bunu oyunda da hissedebiliyorsunuz. Özellikleri güncelleniyor. Stadyum özelleştirmeleri de çok güzel olmuş diyebilirim. Tezahüratlardan tutun stadyum müziklerine kadar birçok kısmını özelleştirebiliyorsunuz ve ev sahibi olduğunuz maçlarda bunların tadını çıkarabiliyorsunuz.

Geçen yıldan bu yana neler değişti?

Gerek arayüz, gerek ise oyun modları çeşitliliği anlamında FIFA 21, geçen yıla nazaran devasa farklar vaat etmiyor. Alıştığınız arayüz tasarımı ve daha önce gördüğünüz oyun modları bu yıl da oyunda bulunuyor. Bu anlamda değişimin minimal olduğunu ve eğer sağlam bir FIFA hayranı değilseniz farketmeniz için uzun süre oynamanız gerektiğini belirtelim.  Bu yıl en büyük değişim yapay zeka, çarpışma sistemleri ve taktikler anlamında olmuş. Bahsettiğim gibi artık yapay zekalar birbirine takılıp düşerek savunmada 4 kişi varken ayakta olan tek oyuncuyla oynamanıza sebep olmuyor. Direkt düşmek yerine sendeleyip kaldıkları yerden oynamaya devam ediyorlar.

FIFA 21'de atak pozisyonlarında daha iyi yerleşen ve savunmada hemen dağılmayan bir takımınız olacak. Bu da oyunun sizi daha fazla tatmin etmesini sağlıyor. Dünya yıldızı oyuncuların hiç olmayacak şekilde ofsayt pozisyonlarına düşmesi gibi hatalar giderilmiş ve artık reytinglerine göre davranıyorlar. Oynarken de bunu hissedebiliyorsunuz. FUT modu bu yıl daha etkileşimli ve daha sosyal bir mod olmuş. FIFA oyunlarında oyuncuların en çok vakit geçirdiği FUT bu yıl daha bir anlamlı ve güzel olmuş diyebilirim. Oyunun çevrimiçi etkileşiminin artması da sizi kolay kolay sıkmayacağına ve her an yapacak bir şey bulabileceğinize işaret ediyor.

Uzun lafın kısası

FIFA 2,1 seriyi devamlı takip ederek uzun zamandır oynuyorsanız sizin için önerebileceğim bir oyun. Ancak FIFA serisine çok aşina değilseniz ve futbol oyunlarıyla yeni yeni yıldızınız uyuşmaya başlamışsa sizin için daha ucuz oyunlar önermek durumundayım. Zira yüksek fiyatı ile sadece "FIFA hayranları" için satılan bu oyuna çok yüksek beklentileriniz olmadan girmeniz gerekiyor, bu da mevcut fiyatıyla zor. Futbol hayatınızın önemli bir parçası ise FIFA 21 size keyifli uzun bir yolculuk vaat ediyor. Eğer FUT oynamayı ve daha hızlı ilerlemeyi düşünüyorsanız oyunun üst sürümlerini satın alın. Bugünlük size aktaracaklarım bu kadar, bir başka incelemede daha görüşmek dileğiyle. Sevgi ve oyun ile kalın.Yorumlar 32
MK Okuru
MK Okuru 16.04.2021 13:14
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 13.12.2020 20:39
2014 ten sonra her yıl üzerine koyan fifa serisi ilk defa bu sene fifa 21 ile geriye gitti. Kariyer modunda bir sürü aksaklık var. Oyunun içindeki kendi motoruda ara paslara karşı çok çaresiz ve bunoyunun tadını kaçırıyor.
Kalan Karakter : 300 Gönder
kağan0530
kağan0530 10.12.2020 21:14
incelemelerinizi metacriticte hangi bölümde bulabileceğimi de yazabilir misiniz mesela bunu sadece pcde gördüm
---------------------
Oyunu PC platformunda incelemiştim, yazıda belirtmemişim. Geri bildirim için teşekkürler :)
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 8.11.2020 00:08
15 yıldır fifa oynarım ama oynadığım en kötü seri FİFA 21 dir.....rakip fark etmiyor kalecilerin hepsi BUFFON defansın heğsi VİN DİJK...ortasahaların hepsi POGBA...kanatların hepsi Neymar...Forvetlerin hepsi RONALDO.....gibi MaaşAllah....rakip bir geliyor seni çalım manyağı yapıyor...BERBAT
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 15.10.2020 00:15
ya kardeşim futbol oyunu bu ne yapsın adamlar oyunu baştan yaratıp yeni kurallar mı koysun?her sene köklü değişiklikler beklemeyin artık belli bir yerden sonra yapacak yenilik de kalmıyor.NBA de de aynı durum. ha pahalı mı pahalı ama o olay bizim süper (!) ekonomimizden kaynaklanıyor oyundan değil
MK Okuru
MK Okuru 16.10.2020 12:31
o dediğine katılıyorum yıllardır bir coach mode bile yapmıyorlar. ben oynanıştan bahsediyorum. yani yeşil sahada ne değiştirebilirsin ve nereye kadar değiştirebilirsin
MK Okuru
MK Okuru 15.10.2020 12:52
Şakamisin?? Pro Club ve Kariyer modunda o kadar geliştirme yapılır ki, yazmaya kalksam saatler sürer..

Fut kartlarının sıfırlanmış haline her yıl 60 dolar vermek saçmalık. Oynanış çok değişmeyebilir ama bazı modlar yeryil geliştirilmesi gerekiyor. Bir yil 365 gün. Fifa 21 10 günlük Update gibi
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 13.10.2020 17:34
Önümüzdeki sene yeni nesil için farklı ve gelişmiş bir oyun yapmalarını bekliyorum.İlk defa Fifa 18^de Ultimate Team oynamıştım ve sonra playstationu satmamla beraber 2 senedir uzağım.Şu an videolara falan bakıyorum ve aşırı oynamak istiyorum.Kariyer mod için Fifa alınmaz,tüm zevki online oynamakta.
Kalan Karakter : 300 Gönder
FIFA 21 İnceleme

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×