1/2

Football Manager 2009

Football Manager 2009

Murat Sağlam
Murat Sağlam 3.06.2010 - 12:31
Gerçekten bir devrim mi?
Platformlar PC
Football Manager 2009
  • Yapımcı - Yayıncı Sports Interactive - SEGA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor,Spor
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 92
Artılar Yeniden düzenlenen transfer piyasası ve sistemi, basın toplantıları, genel olarak yenilikler
Eksiler 3B maç motorunda yer alan bazı hatalar
Football Manager 2009 (FM), yani SI Games'in her sene modeli değişen araba gibi çıkarmaya devam ettiği ve bizleri bu şekilde memnun ettiği menajerlik serisinin en son halkası. Daha önce yazmış olduğumuz ön incelemenin üzerinden geçen bunca zaman, araya giren ve inanılmaz hatalarla dolu demo sürümünün ardından, en nihayetinde FM’ye kavuştuk. Oyun piyasaya sürülür sürülmez, SI Games ilk yamasını indirilebilir içerik olarak da internet sitesine ekledi. FM’deki 300'ün üzerindeki hatayı düzelten bu yama ile yapımı kurduk ve sıra geldi en can alıcı noktaya yani oynamaya.

SI Games'ten harika bir ara pası

Oyun çıkmadan demo sürümünü muhtemelen hepiniz oynamışsınızdır diye düşünüyorum. SI Games, FM’yi 2 farklı sürümle demo olarak beğenimize sundu ve demoyu indirip kurduktan 3 saat sonra makinemden silerek hızla uzaklaşmama neden oldu. Çünkü demo gerçekten büyük hatalar içeriyordu ve bunların en önemlisi de meşhur sakatlık sorunuydu. Bu problem 2007’de baş ağrıtıcı olmuştu. FM 2009'da da aynı sorun hortlayınca biraz ürkütücü oldu. Fakat forumlarda yaptığım araştırmalar, bu hataların bilindiğini ve SI Games’in oyun piyasaya çıktığı gün bir yama yayınlayacağını öğrendim. Sakatlıktan tutun, oyundaki yüzlerce hatayı düzelttiği doğru, fakat bazı komik durumlar da var. Aynı ekran görüntüsünde olduğu gibi...

Football Manager 2009
"73+2 futbol literatüründe yeni bir kavram"

FM’deki yeniliklerden bahsetmeye başlayalım. Yapım içinde gerçekten fazla sayıda yenilik bulunuyor. Herkesin merak ettiği 3B maç motorundan başlarsak, bu motor menajerlik oyunlarında bir devrim olarak gösteriliyordu. Makinelerimizi zorlamayacağı, rahatlıkla izlenebileceği söyleniyordu. Fakat ne kadar doğru olduğunu ancak oyunu açtığımda görebildim ki, pek de doğru değilmiş. Kısacası ön inceleme yazısındaki bazı tahminler doğru çıktı ve 3B maç motoru bazı konularda sınıfta kaldı. Grafikler 97 yılının Sensible Soccer serisinden daha kötü durumda ve Java ile yaratılmış. Zaten bu kadar kötü olmasının asıl nedeni Java’dan olduğunu sanıyorum. 3B motorun grafiklere nazaran mantık olarak çok güzel olduğunu söyleyebilirim. En azından attığımız golleri, girdiğimiz pozisyonları ve maç içerisinde gerçekleşen her türlü olayı izleyebiliyor olmamız çok iyi. Bu kesinlikle büyük bir artı. Bunun haricinde ufak tefek hatalara sahip. Örneğin sakatlanan bir oyuncu yerde hazır ol pozisyonunda yatıyor ve sedyeyle saha kenarına taşınması gerekirken ne hikmetse uçarak saha kenarına yavaş yavaş gidiyor. Gerçi buna uçmak ya da sürünmek diyebilirsiniz, tamamen sizin tercihiniz, ben uçmayı daha uygun gördüm. Bunların haricinde tribünlerin boşluğu da sürekli göze batan bir olay. Fakat bunlar ufak tefek problemler ve serinin ilerleyen oyunlarında kesinlikle düzeltileceğinden eminim. Bu yüzden SI Games’in bu 3B olayına girişi gayet iyi oldu diyebilirim. Bir de unutmadan ekleyeyim, ekran kartınız yeni nesil ya da bir alt seriden değilse, 3B’yi göremeyeceksiniz ve oyun 2B’den ötesini görmenize izin vermeyecektir.

Kaleciyle karşı karşıya topa vuruyor, ama nereye?

Diğer yeniliklere gelecek olursak, öncelikle geçtiğimiz FM’lerde bir oyuncuya transfer teklifi yaptığınızda kabul edilmediğinde tekrar teklif yapabilmek için uğraşıp sağ tıklamanız ve boşu boşuna kolunuzu yormanız gerekirdi. FM 2009’de bu kısım artık ortadan kalmış. Artık kabul edilmeyen tekliflerin de tekrar teklif edilebilmesi tuşu oyuna eklenmiş. Tek bir tıklamayla transfer teklifinizi yenileyebilirsiniz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×