1/2

Formula One 2005

Alp Abukay 3.06.2010 - 12:31
900 beygirlik bir canavarı yol üstünde tutmak kolay değil
Platformlar PlayStation 2
Formula One 2005
  • Yapımcı - Yayıncı SCEE - Sony Computer
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış
Merlin Puanı 83
9 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%71
Artılar -
Eksiler -
Bundan sadece 2 sene önce ne F1 pistimiz vardı ne de takvime girme şansımız. Günler ilerledikçe Türkiye'nin Formula 1’e ev sahipliği yapacağı açıklandı. Bu inanılmazdı. Adım adım ilerliyorduk, artık takvime girmiş ve pistin inşasına başlamıştık. Formula 1 patronu Türkiye pisti için: "Formula 1'in en iyi pisti" diyordu. Göğsümüz kabarmış, Türklük damarımız gururla dolmuştu. Bir yandan yetişmeyecek söylentileri dolaşmaya başlamıştı. Hatta önceden belirlenen bütçenin çok aşıldığı, bu yüzden yarım kalacağı bile söyleniyordu. Neyse ki pist bitti ve artık dünyanın en iyi pilotlarını bekler oldu. Motorsporlarıyla ilgilenen herkes bir şekilde Formula 1’e ilgi duyar. Yarış oyunları arasında pek rağbet görmese de, hep oynanmış ve beğenilmiştir.

F1 oyunları genelde oldukça zor oynanış yapısıyla hep hayal kırıklığı yaratmıştır. Malum 900 beygirlik bir canavarı yol üstünde tutmak kolay değil. Size tanıtacağım Play Station 2 oyunu F1 2005 bugüne kadar ki F1 oyunlarına olan bakış açınızı değiştirecek. Eh ne de olsa İstanbul Park pistinde yarışabileceğiz. İnanılmaz değil mi?

Oyuna giriş

Oyunumuza başlayıp menülere girdiğimizde ilk gözümüze çarpan dil seçeneği oluyor. Menülerde klasik hemen başla, online, continue game, profil ayarlama gibi özellikler bulunuyor. Instant Race (hemen başla) dediğimizde yarışacağımız pisti, pilotu, takımı ve yarışla ilgili ayarları yapabiliyoruz.

Özellikle dikkatinizi çekmek istediğim Learning and Tips bölümü. Burada Formula 1 ile ilgili, bir F1 aracının tuning edilmesiyle ilgili, yarış çizgisi (yarış hayatına başlayan insanların ilk öğrendiği şey) gibi detaylı bilgilerin yer aldığı geniş bir ansiklopedi yatıyor.

Oyunda kendi profilimizide yaratabiliyoruz. Adımızı, yüz şeklimizi, ülkemizi ve puan tablosundaki bazı kısaltmalar için kısa adımız gibi. Kariyerimize başladığımızda menülerde gördüğümüz seçenekler: Puan tablosu, e-mail, şampiyona bilgileri, v.s...

Buradan yeni iş tekliflerine bakabiliyoruz. Genellikle 3 takım Minardi, Jordan ve Red Bull'dan teklifler var. Hepside önce trial yani deneme olarak sizi deniyorlar. Bu üç takımında seçmelerine katılıp en son kararınızı da verebiliyorsunuz, yani bir tanesini seçip; “acaba diğerleri nasıldı keşke diğerini deneseydim” gibi bir düşünceniz olmuyor bu çok iyi.

Ben Red Bull ile başladım, testi geçersem 2. pilot olarak başlayacaktım. Kabul ettim, burada onların seçtiği bir pistte, önceden belirlenmiş tur üzerinden yine daha önceden tespit edilmiş zamana karşı yarışıyorsunuz. Amacınız verilen turları tamamlayıp, verilen zamandan daha iyi bir derece yapmak.

Yalnız şunu belirtmeliyim, oyun dönüşümlü olarak teklifleri değiştiriyor. Mesela ben başka zaman yeni bir kariyer başlatmıştım. Orada Red Bull bana test pilotluğu için denemeye çağırmıştı. Yani her seferinde size teklif edilen iş farklı olabiliyor. Ayrıca göstereceğiniz performansa göre büyük takımlardan teklif alıp, daha da yükselme şansınız var.

Yarış

Sezon gerçek yarış sıralmasıyla gidiyor ve tüm pistler detaylı olarak çizilmiş. Evet artık herşey hazır, profil belirlenmiş, testlere katılıp başarılı olmuş ve yeni takımımızda mücadeleye başlıyoruz. Unutmadan size edilen tekliflerde, aynı zamanda hedeflerde koyulmuş oluyor. Örneğin takım arkadaşından daha çok puan topla ve sezonu ilk 10 da bitir gibi.