1/2

Forza Motorsport 3

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Motorun vahşi sesi, kulaklarınızı sağır edecek
En çok kâr getiren oyun türlerden biri olan yarış; kullanıcılara hız, rekabet ve elde ettikleri başarılar sonucunda son model otomobillerle eşsiz bir oynanış sunmayı hedefler. Özellikle son yıllarda yaşanan “Modifiye çılgınlığı”, hazırlanan çoğu arcade türündeki yapımlara ilham kaynağı olmuş ve onları bir adım önde tutsa da, gerçekçilikten hoşlanan oyuncular için Gran Turismo ve Forza Motorsport gibi oyunların yeri de apayrı olmuştur. İçinde bulunduğumuz döneme baktığımız da ise, arcade tarzındaki projelerin yavaş yavaş simülasyon havasına büründüğüne ve bu türün, eskiye nazaran daha fazla ilgi göremeye başladığına dikkat çekebiliriz.

Forza Motorsport serisi, Turn 10 stüdyosu tarafından Microsoft’un konsolları Xbox ve Xbox 360 için piyasaya sürülmüştü. Oyun dünyası, henüz çıkmamış olmasına rağmen uzun bir süredir Gran Turismo 5 ile meşgulken, Microsoft elindeki paketi açtı ve Forza Motorsport 3’ün (FM3) Ekim ayında çıkacağını duyurdu. Gelişmiş grafikler, kaliteli fizikler ve daha iyi bir sürüş deneyimi sunmasının yanı sıra Forza 3, acemi oyuncuları da düşünerek hazırlanmakta olan ciddi bir yapım.

Forza Motorsport 3
"Oyunda yer alan her araç, Forza 2'de kullanılan poligon miktarından 10 kat daha fazla poligon barındırıyor."

Seç beğen al

FM3’ün tek kişilik oynanış kısmı: Circuit, Oval, Drag, Drift ve Timed Events gibi yarış türlerinde, toplamda 200 farklı organizasyonun bulunduğu bir takvimden oluşuyor. Dünyanın en önde gelen 100’den fazla yarış parkurunun yer alacağı yapımda, İspanya’nın Gorgeous Dağları’nı ve İtalya’nın Amalfi Sahili’ni örnek olarak gösterebiliriz. Kullanabileceğimiz araçlara da göz atarsak, muazzam bir tabloyla karşılaşıyoruz. FM3’te, Ferrari, Peugeot, Toyota, BMW ve Cadillac gibi isimlerin bulunduğu, dünyanın en önemli 50 geliştiricisi tarafından üretilmiş 400’den fazla araç modeli yer alıyor. Klasik Amerikan arabalarından, Avrupa’nın güçlü otomobillerine, hatta Asya’nın teknoloji canavarı modellerine kadar uzanan geniş bir yelpaze. Her birinin lastik, motor ve benzeri parçalarına çeşitli geliştirmeler yapabilecek, kazandığımız yarışlar sonrasında yeni malzemeler satın alabileceğiz.

Yetkililerin belirttiğine göre oyunun ana amacı, “Erişilebilirlik” olacak. Yani Forza Motorsport 3, hem tecrübeli, hem de acemi oyuncuları, bir araya getirmeyi ve aynı düzeyde zevk almalarını istiyor. Şöyle ki, simülasyon türü zordur, ama yapıma eklenecek bir takım arcade takviyeleri sayesinde, FM3 daha geniş bir kitleye hitap edebilecek. Bunun için Turn 10’un hazırladığı yöntemler mevcut; geri sarma özelliği ve otomatik yavaşlama özelliği buna örnek verilebilir. Mesela geri sarma özelliği geçtiğimiz yıl çıkan GRID’te gördüğümüz bir yöntem. Yarış esnasında telafisi zor bir kaza yaparsanız, belirli bir süreye kadar oyunu geri sarabiliyor ve kaza gerçekleşmeden önceki bir pozisyonda yarışa devam edebiliyorsunuz. Kısaca ikinci bir şans diyebiliriz.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×