GeForce Ti 4200

Ozan Uzun
Ozan Uzun 3.06.2010 - 12:31
Günümüzün bilgisayar oyunları tamamen grafik gücüne dayalı.

Bilgisayarlar oyun ve ofis bilgisayarı gibi kategorilere ayrılıyor. Böyle bir gruplaşmada herhangi bir onboard ekran kartı bir ofis kullanıcısının tüm gereksinimlerini karşılıyor. Nitekim durum oyun amaçlı bilgisayarlarda bu şekilde değil. Örneğin, iki sene önce çıkmış bir 3d hızlandırıcı artık değersiz bir plastik parçasına dönüşmüş oluyor. Oyunların grafik kalitesi arttıkça , bu oyunların güce olan ihtiyaçları da artıyor. 

Deneyimli bir kullanıcı oyun amaçlı yeni bir bilgisayar alacaksa, ilk olarak ekran kartına yatırım yapar. Bunun tek bir nedeni vardır: günümüzün bilgisayar oyunları tamamen grafik gücüne dayalıdır. Hala bilgisayarında beş senelik ses kartını oyunlarda sorunsuz kullanan bir kullanıcının, bu beş sene içinde üç adet ekran kartı değiştirmek zorunda kalması artık alışılageldik bir olaydır. Durum böyle olunca ekran kartı ve sitem arasındaki hassas dengeyi iyi ayarlamak gerekiyor. Diyelim sizin bir pentium4 2.4 gHz işlemciniz ama vasatın altında bir ekran kartınız var; oyunlardan hiçbir performans alamazsınız. Keza, 1 ghz işlemci ve sıkı bir ekran kartı ile her oyun rahatlıkla oynanabiliyorsunuz. 

Bu ihtiyacı gören çip üreticileri bu pazardan pay alabilmek için ellerinden geleni yapıyorlar. ( Nvidia , Sis , Ati ). Nvidia 3dfx ‘I bitirdikten sonra bu rekabeti hep en önde götürdü. Geforce ya da tnt ailesinden bir kart hemen hemen hepimizin evine girdi. İyi bir pazarlama taktiği belirleyen Nvidia ekonomik çözümler için mx (m64) serisini piyasaya sürdü. Fiyatlarına göre iyi performans veren bu kartlar aracılığı ile Nvidia hemen hemen bütün pazarı ele geçirdi.

Sürekli yeni kartlar çıkaran firma verdiği mükemmel sürücü desteği ile kullanıcısının yüzünü güldürdü. Öyle ki www.nvidia.com adresinden ekran kartınız için sık sık güncellenen ve performanısınızı büyük ölçüde etkileyen sürücüleri indirebilirsiniz. Donanıma da en azsürüc kadar önem veren firma Geforce4 serisinin çıkması ile büyük ilgi çekti. Zamanla 4mx serisinin ölü bir yatırım olacağı anlaşıldı ve tüm ilgi 4ti serisine kaydı. Geforce4mx direct 8 e destek vermiyordu ve mx2 serisini biraz geliştirilmişiydi. Geforce3 ‘ler mx4 ü rahatlıkla alt edebiliyordı.

İlginin kaydığı yöne kafamızı çevirirsek karşımıza geforce4ti serisinin en iyi fiyat performans sunan kartını görüyoruz: Geforceti4200. Mükemmel overclock performansı ile büyük ağbisi 4600’a kafa tutan bu kart ülkemizde de çok ilgi gördü.

Benim elimde Pine GeForce4 ti4200 var. Bu kart Amerika yapımı ve ne yazık ki Türkiye’de satılmıyor. Güzel yapılmış kutudan bir sürücü cdsi iki oyun ve tv out kablosu çıkıyor.Tv out kablosu kısa ama kimin ona ihtiaycı var ki, biz hemen oyun oynamalıyız. Sürücü cdsinde sadece nvidia sürücüleri ve acrobat reader var. Açıkçası cdnin bu “kuru” içeriğinden memnun olduğumu söyleyemem. Bunlara ek olarak bir kaç tweak programı iyi giderdi doğrusu. Oyunlar DroneZ ve Gunlop. Kartta samsung marka 128 mb 4 ns ddr ram mevcut. Ramlerde heatsink olmaması bir dezavantaj ama işlemci soğutucusu çok iyi çalışarak bu açığı kapıyor. 

Kart normalde 250 / 444 Mhz işlemci / ram hızlarında çalışıyor. Max. overclock değeri ise 310/540 Mhz. İşlemci mükemmel o/c oldu fakat samsung ramler beni tatmin etmedi. 4ns lik 64 mb kartlarda 600 mhz ye ulaşmak mümkün. Ben ramlere heatsink yapıştırdım ve bu bana 10 mHz kazandırdı , yani kart 310/550 de sorunsuz çalıştı.

Tartışılan konu 64mb : yada 128 mb?

Bilindiği üzere 64 mb ti4200 lerin ram hızı 500 mhz ( 128mb => 444). Tabii bunlar Nvidia’nın belirlediği hızlar. (Tekrarlıyorum bunlar nvidianın belirlediği hızlar. Overlock ile 600 mHz bellek hızında çalışabilen 128 mb kartlar da mevcut.) Bu küçük hız farkından dolayı 64 mb kartlar testlerde daha iyi sonuçlar alıyorlar. Fakat çok ayrıntılı geniş alanlarda 128 mb kartlar güçlerini belli ediyorlar. Misal 3dmark nature demosunda 64 mb geforce3 bayağı bir tekledi. Genelde performans farkı %5 I geçmediği için tartışılması gereksiz bir konu diyebiliriz. Ama aradaki fiyat farkı biraz fazla. 64 mb kartlar fiyatından dolayı tercih edilebilir. 

Son Söz!

Gf4ti4200 gerçekten çok güçlü bir kart. Tek rakibi olan ati’nin bütün kartlarını rahatlıkla alt edebiliyor. Fiyatı biraz el yaksa da gelecek için iyi bir yatırım. Ülkemizde pny , asus, abit, winfast’ın 64 mblik versionlarını çok rahat bulabilirsiniz. (128 mb kartlar listelerde gözükmeye başladıysalar bile bulmak o kadar kolay değil veya fiyatları pahalı.) Aşağı yukarı aynı performansı gösteren bu kartlardan herhangi birini gözünüz kapalı alabilirsiniz.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 25.09.2021 15:28
Kalan Karakter : 300 Gönder
GeForce Ti 4200

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×