Geliştiriciler Steam'in kesintilerini adil bulmuyor

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek 29.04.2021 - 11:47
Oyun geliştiricilerinin ezici bir çoğunluğu, Steam tarafından yapılan yüzde 30'luk kesintiyi adil bulmadığını söylüyor. Steam'den geri adım gelir mi?

Bildiğiniz gibi özellikle pandemi döneminin de etkisiyle hayatımız evlere ve dijital ortamlara taşınınca, dijital oyun vitrinlerinin aktif kullanıcı sayıları tavan yaptı. Birçok geliştirici bu dönemde oyunlarını Steam, Epic Games Store, App Store, Google Play Store gibi üçüncü parti dijital vitrinlerde satıyor. Tabi bunun da bir bedeli elbette oluyor. Bu dijital vitrinler, geliştiricinin kazancının belirli bir yüzdesini, oyunlarını satmanın bedeli olarak alıyor.

Steam'in %30'luk kesintisi geliştiricilere göre adil değil

GDC tarafından bildirildiği üzere oyun geliştiricileri, özellikle Steam'in dijital vitrininde oyunlara yaptığı kesintiden memnun değil. Bildiğiniz gibi PC platformu için Steam oyunun gelirlerine %30 gibi bir kesinti uyguluyor. Bu da üstüne eklenen ülke vergileriyle geliştiricinin gelirinin önemli bir kısmının kesintilere gitmesi demek oluyor. GDC'nin yaptığı ankete göre geliştiricilerin yalnızca %3'ü dijital vitrinlerde 30/70 gelir dağılımının adil olduğunu düşünüyor. Aynı soru 2020'de sorulduğunda da yalnızca %6'lık bir kesim bu kesintinin adil olduğu görüşüneydi. Video oyunu geliştiricilerinin çoğu Steam'in bu kesintilerinden hoşnutsuz olsa da platform bu konuda herhangi bir düzenleme yapmış değil.

Geliştiriciler Steam'in kesintilerini adil bulmuyor

Epic Games Store ise ilk çıktığında iddialı bir şekilde %12 kesinti yapacağını, %88'ini geliştiriciye bırakacağını söylemişti. Hatta öyle ki, eğer oyun Unreal Engine 4 ile geliştirilmişse motorun telif ücretini de almayacağını belirtmişti. UE4 kullanması ücretsiz bir motor olsa da, oyunun satışları belirli bir çıtayı geçtiğinde küçük bir telif ücreti ödemesi alıyor. Tabi platformun kütüphanesinin özellikle bağımsız oyunlar konusunda henüz Steam'e rakip olamayacağı ortada olsa da, yine de ileriye dönük geliştiricilerin ilgisini çekebilir.

Aynı zamanda oyun geliştiricileri bu yıl da PC oyunları geliştirme konusunda diğer platformlara göre daha istekli. Yine de yeni nesille GDC'nin anketine katılan geliştiricilerin %44'ü PS5 için oyun geliştirmek istediklerini söylerken onu %38 ile Nintendo Switch ve %30 ile Xbox Series X / S izledi. Yine de hala ezici üstünlük %58 ile PC platformunda. Peki sizce Steam'in geliştiricilere uyguladığı %30'luk kesinti adil mi? Görüşlerinizi hemen alt tarafta yer alan yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

 

Yorumlar 19
MK Okuru
MK Okuru 28.09.2023 13:32
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 30.04.2021 14:22
dandik bozuk hata dolu tonla oyun çıkıyor piyasaya vaatlerini yerine getirmeyen. bunun nedeni komisyon mu peki? cyberpunk ı gördük.. canlı kanlı örnek. önce herkes işini tam yapsın.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 30.04.2021 09:16
O %30'luk dilim sayesinde ülke para birimlerine kullanılabilir avantajlar getirebiliyorlar. Oyun şirketlerinin payının yükselmesi demek oyunlardaki yerel kuru bitmesi demek dolayısıyla Steam'in biz kullanıcılar için önemli bir özelliği de sonra ermiş olacak. Bunu da göz önünde bulundurmak gerekir.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 29.04.2021 21:17
Bir oyun geliştiricisi olarak şahsen steam'in %30 payını her ne kadar adil bulmasam da en azından ödediğim bu pay için belli bir destek alabiliyorum. Ama devletin vergisi çok ama çok beter. Çünkü bana desteği olmadığı gibi birde ağır vergiler ile belimi kırıyor. Vergilerin nereye gittiği de belli.
MK Okuru
MK Okuru 30.04.2021 01:23
Bir oyun geliştiricisi olarak devlet senden zaten verginin %50'sini almıyor, KDV de ödemiyorsun. Ve de sen bu ülkenin olanaklarından faydalanmıyor musun? Vergiler eleştirilebilir ama senin derdin başka. Eeee, bu durumda derdin ne senin?
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 29.04.2021 20:11
Bize ne? Sanki komisyon düşse oyun fiyatlarını düşürücekseniz?
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 29.04.2021 17:18
Guzel harac topluyor adil diyenler hayatlarinda 2d bir eser bile yapmadigi icin bilmiyor texture yaparken bile ne kadar emek harcandigini bilse insanlar boyle adil demezlerdi
MK Okuru
MK Okuru 30.04.2021 00:21
La %30 diyor %30 hasta mısın sen?

Beraber mi geliştiriyoruz da %30 vereceğim allahalla.

Microsoft da kendi store'unda artık pc oyun geliştiricilerden %12 alacağını duyurdu.
MK Okuru
MK Okuru 29.04.2021 21:59
Ödeme yöntemleri, iade, müşteri hizmetleri sağlanması, forum, atölye, düzgün insanların kolay alış veriş yapabileceği mağaza, Marka bilinirliği ve büyük bir mağazada yer edinme. Oyunu indirme için gerekli sunucular, SDK'ların sunumu... Daha birçok şey satın alıyor geliştiriciler aslında o %30 ile.
Kalan Karakter: 300 Gönder
Geliştiriciler Steam'in kesintilerini adil bulmuyor
İlginizi Çekebilir