Giyilebilir robotlar kurgusal teknolojileri gerçek hayata taşıyor

Giyilebilir robotlar kurgusal teknolojileri gerçek hayata taşıyor

Ahmet Özçilingir
Ahmet Özçilingir 19.05.2018 - 14:42
Şimdilik çatılara zıplayamayacağız

Pek çok oyunda özellikle, Call of Duty oyunlarında ve Metal Gear Solid 5: Phantom Pain'de karşımıza çıkan exoskeletons teknolojisi, işlevini görmeyen bir uzvun çalışır hale gelmesi için, ya da çalışır durumdaki bir uzvu daha güçlü hale getirmek için kullanılan kurgusal bir teknolojiymiş gibi görünebilir.. Ancak oyunlarda karşımıza çıkan bu kurgusal teknoloji, artık gerçeğe bir adım daha yaklaştı.

Giyilebilir robotlar, oyundan fırlamış gibi görünüyor

SuitX adındaki şirket, engelli insanların günlük kullanımı ve endüstriyel firmalara yönelik olarak giyilebilir robot teknolojileri tasarlayıp üretiyor. Bu robotlar sayesinde insanlar yürüme, ağırlık kaldırma öne arkaya eğilme gibi hareketleri, oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Bu robot modeller giyilerek normalde kaldırılması oldukça güç olan ağırlıklar da kaldırılabiliyor. Özellikle engelli insanların yeniden yürümesini sağlayabilen giyilebilir dış iskelet SuitX sayesinde felçli insanlar ayakta durabilecek ve ileri, geri yürüyebilecekler. Şimdilik bu teknolojiler sayesinde evlerin tepesine sıçramak henüz mümkün olmasa da, teknolojinin bu hızlı gelişim ivmesi gösteriyor ki. Geçmişte bilim kurgu filmlerinden veya oyunlardan aşina olduğumuz pek çok teknoloji, gelecekte karşımıza çıkacak.

Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 29.10.2020 10:56
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 19.05.2018 20:41
Sarif'e doğru seve seve..
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×