Global Operations

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Counter Strike'ın peşinden bir sürü taklit oyun çıktı. Çoğu tutunamadı. İşte Global Operations'da bunlardan biri.
Platformlar PC
Global Operations
  • Yapımcı - Yayıncı Barking Dog - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 60
Artılar -
Eksiler -

Sene 1999 Half-Life adında bir oyun çıktı. Kimse o oyunun oyun alemine büyük bir değişiklik getireceğini düşünmemişti. Herkes oynadı ve hayran kaldı. Konu mükemmeldi ve Quake 2 motorunun ne kadar değişebileceğini gördük. Half-Life yılın oyunu ödülünü aldıktan sonra hemen arkasından Sierra Half-Life için Counter-Strike adında bir mod çıkardı. İşte bu Mod sayesinde Sierra gerçekten voleyi vurdu. Bütün Dünya'yı kasıp kavuran bu Mod (hala da) multiplayer oyunlar içinde çok büyük bir kaynak oldu. Tabiki peşinden bir sürü taklit oyun çıktı. Çoğu tutunamadı. İşte Global Operations'da bunlardan biri.

Oyunu yüklerken çok heyecanlıydım. Sanki yakında çıkıcak olan Counter-Strike : Condition Zero'yu yükler gibiydim. Açılışta çok güzel bir intro karşıladı beni ve işte o anda "tamamdır işte oyun budur olm" dedim. Lakin bu zevkim kursağımda kaldı. Daha oyuna başlayamadan eksiler görünmeye başladı. İlk dikkatimi çeken şey Loading'ler. Nedense aşırı uzun. Yada son zamanlarda kısa loading'lere alıştığım için uzun geldi. Neyse çaresiz yüklemesini bekledim. Bittikten sonra karşıma görevi anlatan bir dialog çıktı. Ne yapmam gerektiğini öğrendikten sonra asker seçimi menüsü çıktı. Keskin nişancıdan ağır makineliye bombacıdan doktora kadar bütün karakterler vardı. Artık oyunu görmeliydim dayanacak gücüm kalmamıştı hangi karakteri seçtiğimi bile hatırlamıyorum. Ve peşinden oyun başladı. Grafikler hiçte beklediğim gibi gördüğüm Screen Shotlara hiç benzemiyordu. Saniyeler sayıldı ve ateş tuşuna bastım ki ne görim birden bire takım arkadaşlarımla birlikte gökten zenbille indik. İşte o anda "kopyacılığın bu kadarı" dedim.

Global Operations son zamanlarda çıkan başarılı oyunların arasında çok ezik kalıyor. Grafikleri ve sesleri için pek özen gösterilmemiş. Ve bu kadar özensiz grafikler için çok uzun bir loading var. Öldüğünüz zaman sizi bir helikopterin getirmesi dışında oyunun Counter-Strike'dan hiçbir farkı yok diyebilirim. Silah çeşitleri ne kadar iyi olursa olsun sesleri ve karakter çizimleri hiç iç açıcı değiller. Bunların dışında kontrollerde pek kullanışlı değil eğer gerçekten güçlü bir makinanız yoksa düşmanı gördüğünüz zaman ile öldüğünüz zaman arasında saniyeler geçiyor. Bence Counter-Strike'ta tek farklı yanı var oda görevlerinizin olması. İlk görevde Meksika'dayız. C4 Bombalarını alıp 1-2 hedefi patlatmamız isteniyor. Bu ufak ayrıntıdan başka oyunda yeni hiçbirşey yok.

Son Sözler:
Global Operations bence istenileni veremeyen bir oyun. Grafikleri sesleri pek iyi değil. Yeni olan hiçbirşey yok. Kısacası başarısız bir oyun. Eğer bu aralar çıkan bunca güzel oyundan hiçbiri ilginizi çekmediyse ve filmde izlemek istemiyorsanız arkadaşlarınızla dışarı çıkan ama genede bu oyunu oynamayın...

Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 2.10.2022 12:52
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 29.10.2016 20:55
oyunu hala oynuyorum ben şu an alt tab da rehineyi kurtaradamım bi türlü ama cok zevkli bir oyun :D
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.05.2015 20:12
bilgisayarım alındığında ilk oynadığım oyunlardan birisiydi global operations birçok oyuncu counter strike oyununu severken ben bu çakma oyunu oynamıştım ve bunu sevmiştim nedense hiçbir zaman cs oyunlarına ısınamadım cs benim gözümde kötü bir oyun global operations da kötüdür ama cs bence daha kötü
Kalan Karakter : 300 Gönder
Global Operations

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×