GP2X

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Yeni nesil el konsollarına sıkı bir rakip geldi.
Son zamanlarda adından bir hayli fazla söz ettirmeye başlayan Linux tabanlı taşınabilir eğlence merkezi GP2X'i test merkezimizde ağırladık. Uzunca bir süre cihazı kaybettiğimi düşündükten sonra kardeş dergimiz EGM'nin ismini vermek istemediğim bir üst düzey yöneticisi tarafından kaçırıldığını öğrendim. Bu arkadaşın iletken olup olmadığını test ederek cihazın yerini öğrendim ve böylece ürünü incelemeye başladım. Sony PSP'nin tasarımını andıran GP2X'in teknik özelliklerinden bahsetmeden önce, içinde Linux tabanlı bir işletim sistemi olmasına özellikle değinmek gerekiyor. Yazılımcıların ve meraklı kullanıcıların, açık kaynak kodlu işletim sistemine her türlü eklentiyi yapabilmesi GP2X'in her zaman güncel ve her zaman yenilenebilir olmasını sağlıyor. Yazının sonundaki listeye bir göz atarsanız GP2X için yazılım ve oyun üreten firmaların ve amatör toplulukların adreslerini bulabilirsiniz. GP2X ile neler yapabilirsiniz? GP2X ile oyun oynayabilirsiniz, müzik dinleyebilirsiniz, video izleyebilirsiniz, TXT dosyalarını okuyabilirsiniz veya taşınabilir bellek olarak kullanabilirsiniz. En çok oyun konsolu özelliği ile tanınan GP2X'in üzerinde çalışan emülatör programları sayesinde yıllar öncesinin hit olmuş Amstrad, Atari, Amiga ve PC'deki DOS oyunlarını tekrar oynama şansını bulduk. GP2X'i TV'ye bağlama olanağımız da olduğu için büyük ekranda hem yeni oyunları hem de nostaljik oyunları oynamak gerçekten çok keyif verici oldu. SD Kart yuvası sayesinde diğer cihazlardan müzik, video, fotoğraf dosyalarını GP2X'e aktarmak mümkün. Yüksek kapasiteli bir SD kart alarak bütün arşivinizi yanınızda taşıyabilir ve gittiğiniz herhangi bir yerdeki TV'ye bağlayarak dostlarınızla paylaşabilirsiniz. Saymakla bitmez özelliklerine her geçen gün bir yenisi eklenen bu cihazın tek kötü yanı tam bir pil canavarı olması. Adaptörle çalışabilmesi güzel fakat uzun süre dışarıda kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka yedek piller cebinizde bulunmalı. Hatta şarjlı AAA pil kullanmanızı şiddetle tavsiye olunur.

Birkaç kelimeyle kısa bir PSP karşılaştırması yaparsak en öne çıkan fark, GP2X'in açık kaynak kodlu geliştirilebilir bir işletim sistemine sahip olması. Bu sayede ticari amacı olmayan pek çok uygulama ve oyunu internetten indirerek ücretsiz kullanmak mümkün. PSP oyunları ise oldukça pahalı fakat daha profesyonelce hazırlanmış oyunlar. GP2X için profesyonel ticari oyunların da piyasaya düşmesi yakındır. PSP'yi TV'ye bağlamak için ek bir donanım gerekiyor fakat GP2X doğrudan TV'ye bağlanabiliyor. PSP kablosuz ağ desteğine sahip fakat GP2X'te bu özellik yok. Son olarak GP2X, PSP'den çok daha ucuz.

GP2X İnternet Sayfaları
www.gp2xtr.com
wiki.gp2x.org
www.gp32wip.com
www.maysubdivide.org
www.distant-earth.com/Open2x
www.mygp2x.com
www.gp32x.com
www.gp2x.de

Üretici Firma
GamePark Holdings
www.gamepark.com

Türkiye Distribütörü
Smart-Bs
www.smart-bs.com

Fiyat: 400 YTL (KDV dâhil)

Resimler için: http://www.gp2xtr.com/gallery.asp
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 24.07.2021 12:04
Kalan Karakter : 300 Gönder
GP2X

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×