1/3

Grand Theft Auto: Chinatown Wars

Ertunga Gündüz
Ertunga Gündüz 15.06.2010 - 14:11
Kendi türünü yaratan oyun!
Platformlar PSP, iOS, PSP
Grand Theft Auto: Chinatown Wars
  • Yapımcı - Yayıncı Rockstar Games - Rockstar Games
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 96
Artılar Müthiş eğlenceli, çok zekice düşünülmüş detaylar var, oyun süresi oldukça uzun, güzel bir nostalji havası veriyor
Eksiler Oyuna başlayınca bırakmak istemiyorsunuz, kuşbakışı görünüm herkesin hoşuna gitmeyebilir
Kuşbakışı olarak oynadığımız o ilk GTA’ları birçok kişi hatırlıyordur mutlaka, 3B olanların aksine çok daha farklı geliyordu o zamanlar, ayrı bir tadı vardı sanki… Son yıllarda GTA3, San Andreas, Liberty City Stories, Vice City, GTA4 ve Episode’lar derken bu üç boyutlu GTA’lara iyiden iyiye alıştık. Bundan sonra değişmez diye düşünürken yaklaşık 8 ay önce NDS için çıkan GTA: Chinatown Wars (GTA:CW), farklı yapısı ile müthiş bir beğeni topladı. DS’in özellikleri sayesinde çok değişik bir hale bürünen oyun, dokunmatik ekranın da nimetlerinden yararlanarak eğlencesini iki kat arttırdı ve adeta boyut atladı. Ancak Chinatown Wars PSP’ye çıkmış olsaydı, daha çok tutardı söylemlerini de okumadık değil. Çıkışından uzun bir süre sonra buyurun o zaman size PSP versiyonu diyen yapımcılar, bu güzel oyunu PSP için de hazırladıklarını açıkladı. Peki Sony’nin el konsolunda nasıl olacaktı? DS’deki kalitesini ve çekiciliğini koruyabilecek miydi?

Çin’in GTA dünyasına yansıması

Baba parası sayesinde parası neyse verelim yahu, konuşmaya değmez mantığını benimsemiş, Huang Lee adında bir gencin mutlu bir yaşam sürmesi esnasında, bir anda sevgili babasının ölümü ile beraber tüm hayatı alt üst olur. Babasının şehirde çok önemli kişilerden biri olduğu ve ölümü sonrasında birçok dengenin değiştiği, kargaşanın çıkması ise cabasıdır. Acilen Liberty City’e geri dönen Lee, yolda beklemediği bir saldırıya uğrar ve soyulur. Tabii yaşananların ardından doğal olarak geriye tek bir seçenek kalır, intikam. Klasik intikam ya da GTA temalı konulardan biri, zaten amaç eğlenmek olduğu için en azından oynadığımız oyun GTA ise, konu bir nebze ikinci planda kalıyor diyebilirim.

Grand Theft Auto: Chinatown Wars
"Oyundaki ara sahneler tamamen çizgi roman tarzına yapılmış ve herhangi bir seslendirme yer almıyor."

Yapımı DS platformunda oynayanlar var mı, bilmiyorum, ama GTA:CW orada çok çekici ve eğlenceli bir yapıya sahipti. Örneğin dokunmatik ekran sayesinde araçları çalma işi oldukça gerçekçi bir hale bürünmüştü. Normalde olduğu gibi kapıyı açmanızla arabayı çalıştırmanız bir olmuyor, aksine dokunmatik ekran sayesinde tornavida kullanıp, düz kontak yapacağınız kapağı açıyor ve tellerle uğraşıyorsunuz. Yani bunun gibi çok farklı ve güzel detaylar vardı. Bunlardan bahsetmemin sebebi ise GTA:CW’ı bu derece çekici ve güzel yapan nokta, aslında bu detaylarda yatıyor. Oyunun PSP’ye çıkacağı açıklandığında da, DS’deki o yapı korunacak mı, eğer olacaksa PSP’de nasıl olacak sorusu aklıma gelmişti. Ama oynamaya başladıktan sonra şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, çok güzel olmuş.

GTA ile bütünleşmek…

Chinatown Wars’a başlar başlamaz farklılığı hemen hissedebiliyorsunuz. İçine sıkıştığımız bir araçla suya düşüyor ve oradan çıkmaya çalışıyoruz. L1-R1 tuşları ile cama tekme atarak kırıyor ve yüzerek karaya çıkıyoruz. Hali hazırda çalınmayı bekleyen bir araba ise bizi karşılıyor. DS’de dokunmatik ekran sayesinde yaptığımız her şey bu defa PSP’nin normal tuş takımlarına atanmış, ama o farklı ve güzel hava hala devam etmekte. Kapıyı açıp arabanın içine girdiğinizde ekranda ikinci bir görüntü karşınıza geliyor. Analog düğmesini tornavida olarak kullanarak, düz kontak yapacağımız bölümün kapağındaki vidaları tek tek söküyoruz. Ardından karşımıza birkaç tel parçası çıkıyor ve yine analog, L1-R1 tuşlarının yardımıyla arabayı çalıştırıyoruz. Yapımda bunun gibi çok farklı çeşitlerde araba çalma ve daha birçok şeyi (Çanta, kapı) açma gibi yöntemler var. Tabii araba çalarken öyle rahat rahat harekette edemiyorsunuz. Dediğim gibi DS’de o çekici yapı aynen PSP’ye taşınmış.