Half-Life: Alyx Türkçe yaması çıktı

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 29.03.2020 - 15:05
Sanal gerçeklik gözlüğü ile oynanabilen Half-Life:Alyx Türkçe yama çalışması tamamlandı. TR Game Studio ekibi oyunun Türkçe yamasını yayınladı.

Etkileşim anlamında çıtayı yukarılara taşıyan ve sanal gerçeklik gözlükleri için oldukça önemli bir adım olduğuna inanılan Half-Life: Alyx Türkçe yama çalışması tamamlandı. İnceleme puanlarıyla göz dolduran oyunun Türkçe yama çalışması TR Game Studio ekibi tarafından yayınlandı. Yamanın bu ilk sürümünde tüm diyaloglar Türkçeye çevrilmiş durumda. Sonradan yapılacak güncelleme ise menü ve silah özellikleri kısımlarını da içerecek.

Half-Life: Alyx Türkçe yaması çıktı

Pazartesi günü çıkan Half-Life: Alyx, aldığı inceleme puanları ve övgüler ile seriye yakışır bir oyun olduğunu kanıtlamıştı. Biz de Merlin'in Kazanı olarak oyuna değerlendirme videomuzu HTC Vive Pro ile oynayarak yayınlamıştık. Bildiğiniz gibi Half-Life Alyx, Episode 2'den 5 yıl öncesini konu ediniyor. Direniş ekibinin önemli bir üyesi olan Alyx Vence'in hikayesine tanıklık ettiğimiz oyun, ayrıca Half-Life evreni için de çok önemli sahne ve hikaye işleyişine sahip.

Half-Life: Alyx Türkçe yama sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilir ve yamayı indirebilirsiniz. Yama ile ilgili yapılan açıklama ise şu şekilde; "Yama V1 olarak çıkış yapmıştır. Menü ve silah geliştirme kısımları çevrilmektedir. Bu durumla ilgilenmekteyiz. Olduğunda yamayı güncelleyeceğiz. Şimdilik oyun içi tüm konuşmalar Türkçedir."

Half-Life: Alyx Türkçe yaması çıktı

Yorumlar 12
MK Okuru
MK Okuru 28.11.2021 21:03
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 29.03.2020 18:58
Boneworks oyunu gibi düşük profilli bir VR oyununda bile düşmanı demir sopa vb. ile öldürebiliyorken, Half Life: Alyx oyununda bu tarz melee yani yakın muharebe özelliklerinin olmaması tam bir hayal kırıklı olmuş pampa. Ne yazık ki bu sefer beklenen devrimi gerçekleştiremedi Valve.
Tadorna ferruginea
Tadorna ferruginea 1.04.2020 11:15
Valve'nin 2011 yılında çıkardığı Portal 2 bile metacritic sitesinden 95 puan aldı. Bu durumda Half Life: Alyx'in (Metacritic puanı 94) devrimsel bir kıyaslama yapılacak olursa, Portal 2'nin bile gerisinde kaldığını düşünüyorum. Half Life: Alyx gerçekten başarılı bir oyun. Bu konuda sizinle hemfikirim. Valve, zaten bu zamana kadar çıtayı belirleyen bir konumda oldu. Fakat bu kadar başarılı bir oyunda yakın dövüş mekaniklerinin ayrıntılı bir şekilde eklenmemesi gerçekten talihsiz bir durum olmuş. Aynı zamanda VR'da oynarken etki tepki yetersizliği de dikkatimi çeken konulardan biri oldu. Aslıda söz konusu Valve olunca benim beklentim her zaman "en yüksek" olmuştur. Aslına bakarsanız tam olarak bu yüzden, küçükte olsa, bu eksiklikleri gözümde büyüttüm. Küçüklükten beri Valve deyince aklıma hep mükemmelliyetçi, devrimsel ve çıtayı her zaman en tepeye çıkaran bir firma aklıma gelmiştir. Valve'nin Half Life: Alyx'te yapamadıklarını Half Life 3'te, fazlasıyla, yapacaklarını düşünüyorum. Fakat Half Life 3 markası, asla hata kaldıracak bir marka değil. O yüzden Valve'nin önümüzdeki dönemlerde sorumluluğu çok büyük olacak. Özetlemek gerekirse bence Half Life: Alyx başarılı bir oyun. Fakat, bazı küçük eksikliklerinden dolayı, ne yazık ki devrimsel bir oyun değil.
MK Okuru
MK Okuru 1.04.2020 10:20
İki gün önce metacritic sitesinde Half Life Alyx'in 92 olan puanı 94'e yükseltmişler. Half Life Alyx'in şu anki gibi 94 puan olsa bile Devrimsel Half Life 1 ve Half Life 2 oyunlarının metacritic puanı olan 96 puanını yakalayamamışlar bile.
MK Okuru
MK Okuru 31.03.2020 23:03
Umarım Valve, Half Life: Alyx oyununda yapamadığı bu devrimi, ileride yine VR platformuna çıkaracağı Half Life 3 ile gerçekleştirir.
MK Okuru
MK Okuru 31.03.2020 22:59
Half Life 1 ve 2'nin metacritic puanı 96 iken, Half Life: Alyx oyunun metacritic puanı: 92. Bu puanlamalara bakıldığında bile Half Life: Alyx oyunun devrimsel açıdan önceki iki oyundan daha düşük bir seviyede olduğu, çok rahat bir şekilde, anlaşılıyor ne yazık ki.
MK Okuru
MK Okuru 31.03.2020 22:51
Eğer söz konusu devrim yapmaksa, bu tarz basit oynanış elementlerini de oyuna koymaları gerekirdi. Söz konusu Valve firmasının yapmış olduğu Half Life markası ise, zaten hikaye kısmı mükemmel olmak zorunda. Fakat ne yazık ki Valve oynanış elementlerini, bu oyunda, mükemmel bir seviyede icra edemedi.
MK Okuru
MK Okuru 30.03.2020 19:49
Oyun uzmanları konuştu yine vr oyununda bu kadar güzel hikaye sunan hangi oyun var boneworks dediğin oyun yapıcağını şeyler kısıtlı ama bu oyunda etkileşim var etkileşim istediğin herşeyi yapabilirsin neymiş efendim elinde sopa olmuyunca devrim olmuyormuş ya he he
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 30.03.2020 21:51
Ülkede oyunu oynayacak 8 arkadaşa TR yama ile iyi oyunlar diliyorum.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 30.03.2020 11:41
nasıl bu kadar hızlı yaptınız lan helal olsun
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 29.03.2020 22:06
Ne ara çevirdiler, helal olsun be.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 29.03.2020 18:37
oha ne kadar hızlı çıktı lan :D
Kalan Karakter : 300 Gönder
Half-Life: Alyx Türkçe yaması çıktı

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×