IBM PC ölüme yaklaştı mı?

Merlinin Kazanı
Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
IBM PC ölüme yaklaştı mı?
Yaklaşık 30 senedir BIOS (Basic Input Output System) üzerine kurulu sistemler kullanmaktayız. BIOS'un amacı, belli başlı sistem komut dizileriyle parçalarınızın birarada ve birbirlerini tanıyacak şekilde durmalarını, işletim sisteminin de tanımasını sağlamaktır.

Intel şirketinden Mark Doran'ın söylediğine göre, bu kısıtlamalı eski sistem ölmek üzere. O ve bölümünün (EFI) üzerinde çalıştığı sistemle, bu sorunlu ve eski teknoloji yerine daha kolay programlanabilir bir arayüz gelecek. Zaten bir standartı olmayan BIOS (Award, Phoenix, Flash, Gron, Intel vb.) her yeni ürünle birlikte üreticileri sürekli zorlamakta.

Sonuç olarak sabrımızın sonunda elimizde sistemi sadece kısa süreliğine dondurarak (kapatmak kelimesi geçmiyor) arabirimleri tekrar konfigüre edebileceğimiz, elektrikle uğraşmadan sistemi yeniden başlatmamıza izin veren, hala hatırladığımız komik kısıtlamaları olmayan yeni jenerasyon bir arayüz geçecek. Umarız kısa zamanda halledilir.

Kaynak: Cnet
NOT: Donanım bilgileri hataları olabilir, detaylı bilgi ya da bilgi testi yapmak isteyen olursa donanım siteleri üzerine yoğunlaşabilir.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 20.03.2023 16:25
Kalan Karakter : 300 Gönder
IBM PC ölüme yaklaştı mı?

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×