IL-2 Sturmovik: Forgotten Battles - Ace

Can Koray Tutsoy
Can Koray Tutsoy 3.06.2010 - 12:31
Daha fazla it dalaşı, daha fazla uçak, daha fazla harita ve heyecan mı istiyorsunuz? Forgotten Battle Aces beklentilerinizi karşılayacak...
Platformlar PC
IL-2 Sturmovik: Forgotten Battles - Ace
Merlin Puanı 85
Artılar 20 tane yeni uçak, kaliteli ve eğlenceli görevler, derin atmosfer.
Eksiler Grafikler eski oyunun aynısı.

Simulasyon fanları tarafından büyük bir ilgi ile oynanmış olan Sturmovik’in genişleme paketi Forgotten Battles - Ace, memnun eden bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Motoru çalıştırma ve havalanıp, kapışma vakti.

Uçmak ya da uçamamak

IL2-Sturmovik’de sonu gelmez (150. bölüme gelenleri tanıyorum) görevleri yeni yeni bitirmişken, bir de baktık Forgotten Battles - Ace kapımızı çalmaya başlamış. Netten biraz takıldıktan sonra, FBA raflardaki yerini aldı. Kurduğumda dikkatimi çeken en önemli sey, 20 yeni ucağın daha eklenmiş olmasıydı. Açıkcası ben bu kadar çok uçak ekleneceğini zannetmiyordum. Son günlerde çıkan berbat expansion’ları düşünürsek, siz de bana hak vereceksinizdir. Uçaklar kokpitlerinden dış görüntülerine kadar gerçeğiyle bire bir tasarlanmış. Ayrıca isteyenler olursa, uçaklar için Internet’ten birçok kaplama indirmek mümkün. Tabii kendi çizdiğiniz kaplamaları da uçaklara ekleyebilirsiniz. FBA'yla gelen yeni görevlerden bahsetmem gereksiz olurdu galiba ama bizi uzun süre oyalayabileceğini söyleyebilirim.. Böyle bir oyunu internetten oynamak, kimilerine daha cazip gelecektir. En azından bana öyle oldu ve kendimi sanal alemin maviliklerine bıraktım. Açıkçası en katı görüşlü simulasyon karşıtlarının bile yaşaması gereken bir deneyim olduğunu söyleyebilirim. Etrafınızda sinekler gibi uçuşan uçaklar ve kanatlarınızı yalayarak geçen mermiler, arkanızda kana susamış, kendini Redbaron zanneden bir arkadaşla birleşince, ister istemez sizi heyecanlandıracaktır. Bu arada bir uyarıda bulunmadan edemeyeceğim; eğer bu tip oyunlar için tasarlanmış bir joystick’iniz yoksa, oynamanızı pek tavsiye etmiyorum. Çünkü çok zor olacak ve alacağınız zevkin yarısını bile vermeyecek. Özellikle, it dalaşına girdiğinizde ne demek istediğimi anlayacaksınız. Bir de FBA, ara sıra çökebiliyor ve Windows’a dönmek zorunda kalıyorsunuz.

Oynamak ya da oynamamak

Grafiklere pek bir yenilik getirilmemiş. İlk Sturmovik'in aynısı ama eskisinin grafikleri kaliteli olduğundan, bir problem yok. Tabii ağaçları saymıyorum, çünkü onlar ağaç değil karton. Gerçek atmosfer, bir joystick alıp netten devam ettiğinizde ortaya cıkıyor. Özellikle, bir cafe’de arkadaşlarınızla birlikte oynamak ayrı bir tat veriyor. Her gün; yok Stall oldum, yok kuyruğumdaki adamı al, tüh be pilot ölmüş, mermim bitmiş, çayım soğumus laflarını dinlemekten biraz kafayı sıyırdım ama buna rağmen, insana tatmadığı zevkleri tattıran bir oyun. Bir simulasyonda gerçekçi öğeler aramak lazım. Bu öğelerden birisi de sesler, ki FBA’da gayet hoş duruyorlar. Kontroller ise insanı bayağı zorluyor. Eğer gerçekten bu tür oyunları sevmiyorsanız ve hala bir joystick almadıysanız, pek yaklaşmayın derim. İlk Sturmovik’i sevenlerin ise, Forgotten Battles - Ace’i kaçırmamasını tavsiye ediyorum.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 18.09.2021 17:13
Kalan Karakter : 300 Gönder
IL-2 Sturmovik: Forgotten Battles - Ace

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×