James Cameron's Avatar: The Game

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Hayal edemeyeceğiniz bir dünya
James Cameron önderliğinde çekilen Avatar, 18 Aralıkta vizyona giriyor. Üç boyut teknolojisinin ilk kez kullanılacağı film, bilimkurgu müdavimleri tarafından merakla bekleniyor. İşin oyun kısmını üstlenen Ubisoft ise, yine James Cameron ortaklığıyla hazırladığı Avatar: The Game'in demosunu oyuncuların beğenisine sundu.

Filmde işlenen hikâyenin 2 yıl öncesinde vuku bulan olayları konu edinen yapım, fazlasıyla Lost Planet 2'yi andırıyor. Demo bölümüne helikopter kullanarak başlıyoruz. Aracımızın birden fazla farklı silahı bulunuyor. Bu sayede düşmanlarımızı alt edebiliyor, ağır silahlarımızla önümüzdeki devasa engelleri yok edebiliyoruz. İniş yaptıktan sonra asıl macera başlıyor. TPS modunda bir askeri kontrol ediyoruz. Koşuş animasyonları, ani dönüşler, savrulmalar fazlasıyla Lost Planet 2'ye benziyor.

Çoklu hareket her zaman iyidir
Tek bir karakteri kontrol ederek ilerliyoruz, fakat etrafta bizim safımızda yer alan ve savaşan askerler bulunuyor. Daha önce de açıklandığı üzere Panroda gezegeninde, insana benzer yerliler, çeşitli hayvanlara benzer yaratıklar bulunuyor. Kimisi devasa, kimisi ise çok küçük. Takım olarak hareket etmek, devasa yaratıkları öldürmekte çok işimize yarıyor. Ayrıca çevredeki çoğu bitkiyi de yok ederek puanlar kazanıyoruz. Lost Planet 2'de olduğu gibi Avatar'da da bitkiler düşmanlarımız. Belirli bölgelere ulaşarak aktif ettiğimiz istasyonlar sayesinde, oyunu kayıt edebiliyor ve eğer ölürsek, yine bu kayıt noktasında operasyonlara dahil olabiliyoruz.

James Cameron's Avatar: The Game

Saldırı kapasitemiz sadece silahlardan ibaret değil. Devasa robotları kullanabiliyoruz. Bunun yanında adamımızın farklı yetenekleri var. Bunları 1-2-3-4 tuşlarıyla aktif edebiliyor ve bir süre kullanabiliyoruz. Predator moduna geçerek görünmez olabiliyor, şok dalgaları yaratarak etrafımızdaki yaratıkları öldürebiliyor veya şiddetli bombardımanlar yapabiliyoruz. Tüm bunların sonucunda hem karakterimizde, hem de silahlarımızda gelişimler görülüyor. Tabii ki demo itibariyle bunlar kısıtlı.

Büyüleyici bir gezegen
Avatar: The Game, daha önce Far Cry 2'de kullanılan Dunia motoruyla geliştirilmiş. Yoğun bitki örtüsü, yaratık tasarımları, gece ve gündüz dönümleri gayet iyi. Pandora gezegeninde gece-gündüz dönümleri çok hızlı gerçekleşiyor. Özellikle gece olunca yaratık ve bitkilerin desenlerinin fosfor gibi parlaması çok güzel düşünülmüş. Oyunda böyleyse, filmde daha iyi bir görsellikle karşılaşacağımız kesin.

James Cameron's Avatar'ın sinema sektörüne önemli yenilikler getireceği bir gerçek. Fakat benzer bir etkiyi oyun dünyasına sunamayacağını söyleyebiliriz. Çoğu yönüyle Lost Planet 2'yi andıran yapım (şimdilik demo), muhtemelen bu ismin gölgesinden kurtulamayacaktır.
Yorumlar 9
MK Okuru
MK Okuru 26.09.2023 22:58
Kalan Karakter: 300 Gönder
James Cameron's Avatar: The Game
İlginizi Çekebilir