K. Hawk Survival Instinct

Ulaş Çöğendezoğlu
Ulaş Çöğendezoğlu 3.06.2010 - 12:31
Nasıl olurda o kurallar önünüzde açıkken dahi rezalet işler yapabilirsiniz?
Platformlar PC, PC
K. Hawk Survival Instinct
  • Yapımcı - Yayıncı Similis - JoWooD Productions
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Macera
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 65
Artılar -
Eksiler -

Eğer bir oyun yapmak peşindeyseniz ve uymanız gereken belli bazı kurallar varsa, nasıl olurda o kurallar önünüzde açıkken dahi rezalet işler yapabilirsiniz? Son birkaç gündür sürekli karşıma “Jowood” firmasının oyunları çıkıyor ve şevkle oynuyordum. Çünkü genel olarak güzel oyunların adamıdır onlar. Ama bazen rezalete kaçan işleri de oluyormuş. Bir aksiyon oyunu aksiyonsuz ve rezalet. Bakalım daha neler gelecek başımıza.

Evet oyun tam bir rezalet. Başlayalım konu kısmından. Kitty Hawk deniz ve deniz üstü kontrolüyle görevli bir askerdir ve kendisi bir bayandır. Bir Pasifik görevi sırasında helikopteri orta büyüklükte bir ada yakınlarında düşer, kıyıya çıkmak zorunda kalır. Kıyıda farkına varır ki, orası sadece onun içinde bulunduğu bir yer değildir. Kimseyle haberleşemediğinden dolayı, tek başına dışarı çıkmalıdır.

Aslında konuyla bir derdim yok. Ama artık hastalık haline gelmiş basit bir konuyu açıklığa kavuşturalım. Eğer bir firmanın elinde materyal yoksa, bir bayanla oyunu güzelleştirmeye çalışır. Bir firmanın elinde müthiş bir oyun ama konu yoksa gene bir bayanla tamamlamaya çalışır. Ya da diyebiliriz ki, bir firmanın elinde bir bayan varsa bir oyun yaparlar hemen ve yerleştirirler. Buna kimse karşı çıkmasın. Ya korktular, ya oyunlarına güvenemediler ya da maskot ihtiyacı duydular ki bayan karakterler oyunlara katıldı. Ben bayan karakterlere Lara Croft dışında karşı değilim. Kaldı ki kendisi yeterince ünlü olmuş, diriltilmiş ve hatta ölümü onaylandıktan sonra hatıraları oyun yapılmıştır. Söylemek istediğim, bu oyunu alarak elimize geçecek hiçbir şey olmaması.

Konu sıradan ve basit gördüğünüz gibi. Peki ya grafikler? Grafikler gerçekten fena değil. Hatta güzel diyebilirim. Ekran kartınız iyiyse, başarısız denmeyecek grafiklerle karşılaşacaksınız. Hatta oyunun bazı yerleri hoş denebilecek kadar iyi. Ama ben hala “Drakan : Order Of Flame” oynamayı, bu grafiklere tercih ederim.

Grafikler fena değil ama kötü, peki ya sesler?

Çok sıradan, basit ses efektleri kullanılmış. Hatta uğraşmak yerine bir başka oyundan çalmış olmaları bile olası diyebilirim. Bize ateş edilirken, “Neden kolonlarıma yazık ediyorum acaba?” diye düşünmekten başka bir şey yapamadım. Taramalı tüfek kullanan adam, basit bir tabanca kullanan adamın sesinin ardı ardına tekrarlanmasından başka bir şey değil.

Sesleri de geçip kontrollere gelelim. Dediğim gibi oyun bir aksiyon macera oyunu. Yani Lara Croft’un biraz daha değişmiş hali. Ve bu tarz oyunlarda aranılan özellik kolay yönetim ve yönettiğiniz karakteri klavye başında hissedebilmektir. Peki nasıl olacak bu hissetme işi oyunun kontrolleri bu kadar dandik iken.

Bir kere koşmak istediğinizde, o kadar yavaş koşuyor ki sıkılıyorsunuz. Sonra durduğunuzda ekran nefes alma efekti gibi aşağı yukarı sallanıyor ama sağ olsun ekranın sol üst köşesindeki ekranın yarısını kaplayan harita görüşünüzü engellerken bu hiçbir zevk vermiyor.

Daha fazla konuşmak istemiyorum. Oyun makinemde birkaç saat yüklü kaldı, dayanma sınırlarımı zorladı ve yazıdan birkaç dakika önce kaldırdım attım. Size tavsiyem, yanına dahi yaklaşmayın. Tonla güzel oyun varken, şansınızı daha iyilerine saklayın. Bu oyunun ne bir amacı ne bir aracı var.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 26.07.2021 00:11
Kalan Karakter : 300 Gönder
K. Hawk Survival Instinct

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×