1/2

Keepsake

Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
Yüzlerce insanın olması gereken bir okul ve geçmişten bir hatıra...
Mistik konulu oyunların, bilhassa da adventure’ların üzerinden çok zaman geçti. Hatta 90’larda Buldur’s Gate ile bu tarzın canlanışının ardından onun kadar kaliteli bir yapımla karşılaşmış mıyızdır, şüphe duymak lazım; yalnız kesin bir şey var ki o da Buldur’s Gate’in buna öncülük yaptığı, kaybolmaya yüz tutmuş RPG türünü canlandırdığı ve diğer türler kadar adventure’ün de bundan faydalandığı. Öyle ki, geçen sene Off Studio’nun Five Magical Amulet’i ile tekrar gündeme gelmeye başlayan bu hazine, önümüzdeki Mart ayı içerisinde piyasaya sürülmesi beklenen Keepsake ile tepeye tırmanacak gibi. Fakat yapımcılar bir defa başladılar mı ardını getirmekte de kararlılar; bildiğiniz üzere Five Magical Amulets’in devamı yapım aşamasında

Sihir ve mistisizm

Keepsake’in Harry Potter’a benzeyen bir havası var. Oyunumuzun konusu, tıpkı Harry Potter’ın öyküsünde olduğu gibi bir sihir ve büyü okulunda geçiyor; yalnız burada Hogwartz yok, onun yerine Dragonvale Academy var. Okulumuz ismini ejderha kaynayan bir vadide kurulu olmasından alıyor. Dragonvale Academy, bundan yüzyıllarca zaman önce dünyanın en iyi büyücüleri tarafından sihir araştırmaları merkezi olarak oluşturulmuş; günümüzdeyse genç büyücülerin yetiştirilmesi için okula dönüştürülmüş. Keepsake’in ana karakteri Lydia ise fakir bir ailenin kızı olarak karşımıza çıkıyor. Geçimini sağlamak ve ailesine yardımda bulunabilmek için incik boncuk dizip kasaba pazarında satıyor; böylelikle zaman içerisinde cana yakın ve becerikli bir yapıya bürünüyor. Bütün bunlar onun hayatını tamamıyla etkilerken, Lydia’nın aklındaki tek şey Dragonvale Academy’deki en iyi arkadaşı Celeste’nin yanına giderek sihir öğrenmek.

Lydia’nın bunu istemesindeki nedenler ise olayın apayrı bir boyutunda karsımıza çıkıyor: yıllar yıllar önce Celeste’nin babası Lydia’yı yanan evlerinden sihir kullanarak çıkartmayı basarmış. İşte o gün de kahramanımız sihir öğrenmeyi kafasına koymuş. Masalsı ilerleyen hikayemizde dönüm noktası ise Lydia’nın Dragonvale Academy’e kabul edilmesi. Fakat okula gitmek apayrı bir dert. Kahramanımız hazırlıklarını yapıp bavullarını topluyor ve otostop çekerek geçireceği bir aylık yolculuğuna koyuluyor. Sonunda ise sekiz senedir görmediği arkadaşının hasretiyle şimdiye kadar karsılaştığı en büyük yapının, Eski Dünya’nın en çok itibar gösterilen sihir okulu Dragonvale Academy’nin kapısından içeri giriyor. Giriyor girmesine de enteresan bir gariplikle karşılaşıyor: okulun içinde kimsecikler yok; ne bir öğrenci, ne de efsanevi ejderhalar. Biz ise hikayenin kontrolüne tam bu an geçiyoruz. O kadar yol tepip de hayallerimizdeki sansı yakalamışken geri dönmeyeceğimiz için herkesin nereye kaybolduğunu bulmamız lazım.

Büyü yapmak isteyen parmak kaldırsın! (ha? ne?)

2005’in sonlarına doğru oyunun Almanca demosu yayınlanmasının ardından geçtiğimiz günlerde İngilizce olarak da onu karşıladık ve nihayet Keepsake’in, bu uzun süredir merakla beklenen oyunun neye benzediğini görme imkanı bulduk. Demoda karşımıza çıkan Zak adındaki kurt, aynı zamanda oyun boyunca da bizimle beraber. Oyun içerisinde onun bile apayrı bir hikayesi var.