Kripto para madenciliği Avrupanın gündeminde, İsveç yasak talep ediyor

Murathan Özlü
Murathan Özlü 25.11.2021 - 01:15
Dijital dünyanın son yıllardaki en önemli gündem maddelerinden kripto para madenciliğinin Paris İklim Anlaşması'nı da tehlikeye attığı belirtiliyor.

Kripto para madenciliğinin oyunculara en büyük zararlarından biri ekran kartı stoklarında yarattığı problem. Çevre ve iklim açısından ise, gerektirdiği aşırı enerji kullanımı sebebiyle yine bir tehdit oluşturuyor. Çin'in kripto para kullanımını resmi olarak yasaklamasının ardından İsveç'te de bu konu konuşuluyor. Konuyu gündeme getirenler ise İsveç Mali Denetleme Kurumu  ve İsveç Çevre Koruma Ajansı. 

Kripto para madenciliği İklim Anlaşması yükümlülüklerini zora sokuyor

Euronews'in haberine göre bahsi geçen kurumların başkanları Erik Thedéen ve Bjorn Risinger, kripto madenciliğinin İsveç'te bu yıl içerisinde roket gibi fırlayışa geçtiğini ifade ediyorlar.  Nisan 2021-Ağustos 2021 arasına denk gelen dönemin Avrupa'da yaşanan ekran kartı kıtlığı ile de örtüştüğü belirtiliyor.

Kripto para madenciliği

Kurum başkanlarının ifadelerine göre İsveç'teki anlık kripto para madenciliği 200 bin evin harcadığı enerjiye eşdeğer miktarda. Başkanların ifadelerine göre ülke içerisindeki kripto para madenciliğini yasaklayıp bitirmek, İsveç'i büyük bir enerji israfından kurtarabilir. Aksi taktirde İsveç'in, Paris İklim Anlaşması yükümlülüklerini yerine getiremeyeceği belirtiliyor.

İsveç'teki ortalama elektrik fiyatları ucuz denebilecek seviyede ve ülkenin yenilenebilir enerjiye yaptığı yatırımlardan ötürü Kripto Para madencilerinin yeni gözdelerinden olduğu ifade ediliyor.

Yorumlar 6
MK Okuru
MK Okuru 8.06.2023 04:28
Kalan Karakter : 300 Gönder
utrasah
utrasah 25.11.2021 22:02
umarım yasaklanır yoksa pek çok kişinin parası boş yere gidecek.aynı zamanda emek ve hizmet üretimi olmadan yapılan para ticareti.
MK Okuru
MK Okuru 26.11.2021 14:52
Valla etrafımda ne zengin insan varsa buna düşmüyor. Ufacık paraları olan insanlarda bundan trilyoner olup gökdelenlerde yaşıyacağını zannediyor. Herkese bol şans. Umarım hayallerin gerçekleşir dostum.
MK Okuru
MK Okuru 26.11.2021 09:36
Sanki altın, ya da borsa hissesi alınca yeni bir değer üretiyorsun. Boş boş yorumlar. Coinler Borsanın digital çağ versiyonlarıdır. Azıcık geliştirin kendinizi çağın gerisinde kalmayın. Bir de genç olacaksınız.
MK Okuru
MK Okuru 26.11.2021 03:55
hacı siz harbi geri kafalısınız. ileriki nesillerde gelecek kast sisteminde siz çakıl taşıyla göçebe olarak yaşarken biz gökdelenlerden size bakıyor olacağız benden söylemesi. kripto para atılımları yapın acil
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 25.11.2021 15:55
Yeni bir sistem kurmaları gerek, az enerji ile madencilik gibi. Yasaklanırsa kim üretecek bu paraları ?
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 25.11.2021 13:50
bence tüm dünyada yasaklanmalı..
Kalan Karakter : 300 Gönder
Kripto para madenciliği Avrupanın gündeminde, İsveç yasak talep ediyor

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×