1/2

Left 4 Dead

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Sakın durmayın, sakın arkanıza bakmayın
Platformlar XBox 360
Left 4 Dead
  • Yapımcı - Yayıncı Valve - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 87
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%90
Artılar Gerçekçi animasyonlar, co-op ve Multiplayer seçenekleri, yüzlerce zombi, keyifli oynanabilirliği
Eksiler Az bölüm olması
Zombi içerikli filmleri daima sevmişimdir. Hep aksiyon doludur. Hakkında oyun yapılmaya da çok müsaittir. Mantık çok basit. Karanlık bir dünya, içinde yüzlerce zombi, elinizde de sınırsız cephane, bir yandan kaçıp öte yandan önünüze geleni öldürmek. Akla ilk gelen Dead Rising. İlk defa bir oyunda aynı anda ekranda hem de etkileşimli belki yüzden fazla karakter görmüştük. Left 4 Dead ise işin konusuydu, kurgusuydu hiç uğraşmadan direk aksiyona girmiş. Counter-Strike’ı yapan insanların elinden zaten daha bağımlılık yapacak başka bir tarzda çıkmazdı. Hastalıktan kurtulan dört kişiden biriyiz. Bütün şehir talan edilmiş. Yapılabilecek tek şey ufak ufak ilerleyip şehirden tek parça halinde kurtulmak. Basit ama oldukça etkili bir yapım.

Sağ kalanlardan mısınız?

Left 4 Dead genel olarak 4 bölümden oluşuyor. Bunlarda kendi içerinde 5’e ayrılıyor. Yani toplamda 20 bölüm var. Amacımız başladığımız güvenli yerden çıkıp, diğer güvenli odaya ulaşabilmek. Son bölümlerde ise kurtarılmak için çağrı yapıp, bizi almaya gelene kadar hayatta kalmayı başarmak. Basit görünüyor. Tabii ki elinizde silahınız o güvenli kapıyı açıp koşmaya başlayana kadar. İşte o andan itibaren yüzlerce zombiyle karşılaşıyorsunuz. Bazen ufak gruplar halinde, bazen onlarcası aynı anda üzerinize koşuyor. Oyunun başında 4 karakterden birini seçiyorsunuz ve geriye kalanlar sizinle birlikte oluyorlar. Yeri geliyor sizi kurtarıyorlar, bazen siz onları kurtarıyorsunuz, sağlığınız azaldığında birbirinize yardım ediyorsunuz.

Left 4 Dead
"Infected olan yani zombi karakterler arasındaki en güçlüsü Tank. Oldukça dayanıklı olan çevredeki cisimleri tutup, fırlatabiliyor."

Oyunun ana teması zombilerden söz edelim. Zombiler, Valve’nin bir alt firması olan Turtle Rock’ın geliştirdiği yapay zeka motoruna sahipler. Firma aynı zamanda Counter-Strike: Source için de bot geliştirmişti. Geliştirdikleri teknoloji oldukça gerçekçi. Zombiler size ulaşabilmek için camlardan atlıyor, duvarlara tırmanıyor, araçların üzerinden zıplıyorlar. Hatta bazıları pusu kurup siz önlerinden geçtiğinizde üzerinize atlıyor. Tansiyon bölüm içersinde sadece birkaç saniye yavaşlıyor. Biraz nefes aldığınız gibi bir yerlerden zombilerin size doğru olağanca güçleriyle koştuklarını görüyorsunuz. Yapımcılar genel olarak oyunun bütün mantalitesini basitlik üzerine kurduklarından silah, şarjör gibi etmenleri de pek geliştirmemişler. Bölüm içerisinde 3 veya 4 kere mermi alabileceğiniz noktalar var. Buralarda silah dışında sağlık, patlayıcı bomba da bulunuyor. Silahlar ise sınırsız mermiye sahip tabanca, 2 adet pompalı tüfek, keskin nişancı tüfeği, M4 otomatik tüfek ve küçük Uzi’den oluşuyor.

Zombilerin kendi aralarında bazı elit tipleri var. Boomer, Hunter, Smoker, Witch ve Tank. Bunlardan birini öldürdüğünüzde ekranda uyarı çıkıyor. Boomer, şişmanca bir zombi ve öldürdüğünüzde bomba etkisi yapıyor ve içinden çıkan sıvı yüzünden bir süre etrafı bulanık görüyorsunuz. Hunter, pusu kurup sizin üzerinize atlıyor ve tırmıklayarak öldürüyor. Smoker, sizi uzaktan yakalayıp kendine doğru çekiyor, eğer yanınızdakiler bağa ateş etmezler ya da onu öldürmezlerse o sizi öldürüyor. Tank, oldukça iri kıyım bir zombi ve oldukça dayanıklı. Sizi bir vuruşta sokağın öteki tarafına kadar yolluyor. Öldürmesi zor ve takım halinde uğraşılması gerekiyor. Son olarak Witch ise bir yerlerde oturup ağlıyor. Uzaktan sesini duymak mümkün. Özel zombilerin arasında en tehlikeli olanı. Karşılaştığınızda yapacağınız en iyi şey ışığınızı kapatıp sessizce oradan uzaklaşmak. Eğer sizi fark ederse hızla üzerinize gelip bir vuruşta deviriyor, hatta canınız tam değilse direk öldürebiliyor. Hazırlanan bu özel yetenekli zombiler oyuna tat katma amaçlı yapılmış. Birisi yakalandığında onu kurtarmak, yardımına koşmak oyuna farklı bir heyecan ve atmosfer katıyor.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×