Liseliler kendi bilgisayar oyunlarını yaptı

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 10.02.2011 - 15:30
Özyeğin Üniversitesi, 5 günde geleceğin oyun tasarımcılarını yetiştirdi
Özyeğin Üniversitesi’nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Bilgisayar Oyunu Atölyesi, 31 Ocak - 4 Şubat tarihleri arasında gerçekleşti. Lise öğrencilerine bilgisayar oyunu tasarlamayı öğretmek amacıyla gerçekleştirilen atölye 4 Şubat 2011 Cuma günü, öğrencilerin geliştirdikleri oyunların sunumu ve sonrasında düzenlenen sertifika töreni ile sona erdi.

Sadece 5 gün gibi kısa bir süre içinde harikalar yaratmayı başaran 20 lise öğrencisi, atölye boyunca grafik tasarım, programlama ve hikâye kurgulama yeteneklerini geliştirerek bilgisayar oyunu yapmanın temel kurallarını öğrenmiş oldu. Dahası atölyede başarılı olan öğrenciler, önümüzdeki yıl üniversiteye giriş sınavında ilk altı tercihleri arasında Özyeğin Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’ni tercih ettikleri takdirde “%100 Bilgisayar Mühendisliği Dekanlık Bursu” kazanarak Özyeğin Üniversitesi’nde okuma imkânına da sahip olacaklar.

Liseliler kendi bilgisayar oyunlarını yaptı
Lise 11. ve 12. sınıf öğrencilerinin katılımına açık olarak gerçekleşen atölye çalışması, Özyeğin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyelerinden, Türkiye’nin dünya çapında yayımlanan ilk üç boyutlu oyunu “Culpa Innata”yı yaratan ekibin yöneticisi Prof. Dr. Tanju Erdem, Microsoft Research Yazılım Mühendisliği İnovasyon Ödülleri program desteğini kazanan Yrd. Doç. Dr. Barış Aktemur ve “Culpa Innata” oyununu geliştiren Momentum Digital Media Technologies ekibi tarafından yürütüldü.

Atölye süresince öğrencilere bilgisayar oyunlarının tarihi, oyun yapım süreci, MIT’nin geliştirdiği Processing diliyle programlama, oyun grafiği ve animasyon hazırlama yöntemlerine dair temel bir eğitim verildi. Atölyenin son günü yaptıkları oyunları sunan öğrenciler en iyi oyun, en zor oyun, en iyi seslendirilmiş oyun, en iyi kurgulanmış oyun, en eğitici oyun, en eğlenceli oyun gibi farklı kategorilerde sürpriz ödüller de kazandılar.

Bilgisayar Oyunu Atölyesi hakkında daha detaylı bilgi almak ya da önceki yıllarda yapılan çalışmaları incelemek için https://www.ozyegin.edu.tr/oyunyap adresini ziyaret edebilirsiniz.

- Basın Bülteni
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 27.01.2023 17:22
Kalan Karakter : 300 Gönder
Liseliler kendi bilgisayar oyunlarını yaptı

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×