1/2

Magic Invitational 2001

Aybek Andican
Aybek Andican 3.06.2010 - 12:31
Siteye yazy yazmady?ym süre zarfynda Dünya çapynda çok önemli bir turnuva yapyldy. Magic Invitational 2001. Bu turnuvayy bilmeyenlere bu turnuva hakkynda bazy bilgiler vermek istiyorum.
Herkese selamlar!

Siteye yazı yazmadığım süre zarfında Dünya çapında çok önemli bir turnuva yapıldı. Magic Invitational 2001. Bu turnuvayı bilmeyenlere bu turnuva hakkında bazı bilgiler vermek istiyorum. Bu turnuvaya toplam olarak 16 kişi katılır. Bu kişilerin katılımında şu kriterlere dikkat edilir.

1- Geçen sene yapılan Invitational birincisi: Jon Finkel (ABD)
2- Dünya Şampiyonu: Tom Van de Logt (Hollanda)
3- En yüksek Composite puanı bulunan oyuncu: Antoine Ruel (Fransa)
4- En fazla pro puanı olan oyuncu: Kai Budde (Almanya)
5- Pro Puanı yüksek olan ikinci oyuncu: Kamiel Cornelissen (Hollanda)
6- Pro Puanı yüksek olan üçüncü oyuncu: Mike Pustilnik (ABD)
7- Pro Puanı yüksek olan dördüncü oyuncu: Chris Benafel (ABD)
8- Pro Puanı yüksek olan beşinci oyuncu: Zvi Mowshowitz (ABD)
9- Kuzey Amerika bölgesinde puanı en yüksek olan oyuncu: Dan Clegg (ABD)
10- Latin Amerika bölgesinde puanı en yüksek olan oyuncu: Scott Richards (Uruguay)
11- Avrupa Kıtasında puanı en yüksek olan oyuncu: Ryan Fuller (Hollanda)
12- Asya Kıtasında puanı en yüksek olan oyuncu: Tsuyoshi Fujita (Japonya)
13- DCI üyeleri tarafından en çok oy alan oyuncu: Dave Price (ABD)
14- DCI üyeleri tarafından ikinci en yüksek oyu alan oyuncu: Gary Wise (Kanada)
15- DCI üyeleri tarafından üçüncü en yüksek alan oyuncu: Brian Kibler (ABD)
16- DCI üyeleri tarafından en yüksek dördüncü oyu alan oyuncu: Chris Benafel (ABD)

Bu oyuncuların bir çoğunun kariyerlerine baktığımızda çok başarılı olduklarını görüyoruz. Ancak bu oyuncular arasından Ryan Fuller ve Zvi Mowshowitz turnuvaya katılamayacaklarını belirttiler. Bunun üzerine bu iki kişi yerine turnuvaya Olivier Ruel (Fransa) ve Scott Johns (ABD) dahil edildi.

Turnuva 5 Eylül Cuma günü başladı. Bu turnuvada toplam 15 round oynandı. Herkes herkesle bir maç yaptı ve en fazla maçı kazanan ilk iki kişi aralarında final oynadılar ve birinciyi belirlediler. Şimdi bu turnuvada oynanan formatlar hakkında size bilgi vermek istiyorum:

1- Duplicate Limited: Bu sene bu formatta draft yapıldı. Ancak draft edilen kartlar önceden belirlenmişlerdi ve işin en ilginci draft edilecek tüm kartların mana cost’larnın 1 olmasıydı.

2- 5-colour decks: Bu format bence çok daha ilginç. Herkesin 250 kartlık desteleri oluyor ve her destenin 5 renk olma gibi bir zorunluluğu var. Tabi ki 5 renk kuralının suiistimal edilmemesi için her renkten 18 kart koyma zorunluluğunuz var. Oyunun başında desteler karıştırılıyor ve oyun başlamadan önce oyuncular destelerinin en üstündeki kartı gösteriyorlar. Bu kartların değerleri alınıyor. Eğer bir kişi karşı rakibini yenebilirse o zaman hanesine karşı rakibinin göstermiş olduğu kartın değeri kadar puan hanesine yazılıyor. Maç sonunda en çok puan toplayan kişi maçı kazanıyor.

-3- Duplicate Limited: Bu formatta ise Odyssey kartlarının hepsi oyuncular tarafından draft edildi ve sonrada oynandı. Draft edilirken Rochester draftta ki gibi yapıldı

4- Standart: Odysseyli ilk type 2 turnuvası olmuş oldu böylece.

5- Auction of Peoples: Bu format içinse DCI üyeleri tarafından desteler toplandı ve DCI en güzel bulduğu 17 desteyi oyunculara belirtti. Oyuncularda kendi aralarında desteleri alabilmek için açık arttırma yaptılar. Örnek olarak bir oyuncu “Eğer ben bu desteyi alırsam 7 kart 1 can ile başlayacağım” diyor ve başka bir oyuncuda “Bende 6 kart 20 canla başlayacağım diyorsa o zaman 6 kart ile başlamayı kabul eden desteyi oynamaya hak kazanıyor. (Kart avantajı peh ehe)