Mario Golf: Super Rush inceleme

Samet Basri Taşlı
Samet Basri Taşlı 24.06.2021 - 17:39
Mario Golf: Super Rush ile Mario ve arkadaşları bu defa golf sahalarına adım atıyor.
Platformlar Nintendo Switch
Mario Golf: Super Rush inceleme
  • Yapımcı - Yayıncı Nintendo - Nintendo
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Spor
Merlin Puanı 75
Artılar + Speed Golf ve Battle Golf modları
+ Rol yapma oyunu tadındaki Golf Adventure
+ 16 farklı karakter
+ Öğrenmesi basit, eğlenceli oynanış
+ 4 kişiye kadar çoklu oyuncu
+ Motion Control desteği
Eksiler - Büyük ekranda grafikler göze batabiliyor
- Tek başınıza bir yere kadar eğlenceli

Mario Golf Super Rush, bildiğimiz golf oyunlarına Mario tarzı yeni bir yaklaşım getiriyor. Mario, Luigi, Wario ve Donkey Kong gibi bir sürü farklı golfçü ile birlikte golfe patlayıcı bir yorum getiren Mario Golf Super Rush ne kadar iyi olmuş birlikte inceleyelim. 

Mario Golf: Super Rush inceleme

Mario Golf: Super Rush inceleme

Alışık olduğumuz oyun türlerine yeni bir tat katmayı başaran Mario oyunlarını çok seviyorum. Mario Kart, Mario Tennis ve Nintendo tarafından yapılan çeşitli olimpiyat oyunları, normalde spor oyunlarına fazla ilgi duymayan bir oyuncu olarak, hem kendi başıma hem de arkadaşlarımla eğlenceli vakitler geçirmemi sağlıyor. Mario Golf Super Rush, golf gibi sakin bir sporu alıp, aksiyonu bol, yarışamcıların birbirine golf toplarından daha büyük şeyleri de fırlatabileceği bir mücadeleye dönüştürerek yine ilgimi çekmeyi başardı. 

En Hızlı Golf Oyuncusu Kazansın

Mario Golf: Super Rush ülkemizde daha çok “zengin sporu” olarak kabul edilen golf sporu üzerine bir oyun. Tabi golf adını görüp PGA Tour 2k21 gibi bir oyun olduğunu sanmayın. Super Rush’da geleneksel golf kurallarına uygun oyunlar çevirmek mümkün olsa da asıl güzellik diğer modlarda ortaya çıkıyor. Kendi karakterimizi oluşturup oynayabildiğimiz Adventure Mode ve alışıldık Standart Golf modu dışında 2 seçeneğimiz daha var. Hızlı olanın kazandığı Speed Golf ve golf sporunu arena mantığında tecrübe etmemizi sağlayan Battle Golf.

Mario Golf: Super Rush inceleme

Speed Golf modunda 3 rakibimiz ile aynı anda oyuna başlıyor ve en hızlı oyuncu olmaya çalışıyoruz. Speed Golf modunda kazanmak için en iyi süreyi yapmak ya da en fazla deliği birinci olarak tamamlamak gerekiyor. Başlangıçta tüm oyuncular aynı anda vuruş yapıyor ve ardından topun düştüğü yere doğru koşturuyoruz. Koşma süresi karakterin dayanıklılığına göre belirlendiğinden, yalnızca topun düştüğü yer değil, oraya koşarken ne kadar vakit harcadığımız da önemli. Dayanıklılık barının büyük kısmını yiyen ama ciddi bir hız sağlayan “Dash” gibi özellikleri ve yeterli enerjiye sahip olduğumuzda kullanabildiğimiz özel atış yeteneklerini dikkatli kullanmak gerekiyor.

Speed Golf modu golfün sakin havasını alıp, bir miktar yarış havası ekleyerek bambaşka bir eğlenceye çevirmiş. Dash yeteneği kullandığımızda, çarptığınız rakipleri yere düşürüyor, özel vuruşlar ile çeşitli yan etkiler oluşmasını sağlayabiliyoruz. Luigi ile yaptığımız özel atış sonucu topun düştüğü alan donarken, King Bob-omb’un özel atışı topun düştüğü alana bomba bırakıyor. Koşarken enerjimizi doldurmak için alanda bulunan kalpleri toplayabiliyoruz.

Mario Golf: Super Rush inceleme

Battle Golf modunda arenaya adım atıyoruz. Speed Golf ile benzer bir mantığa sahip olan Battle Golf, en az 9 delikten oluşan arenada tehlikelerin arasında birincilik mücadelesi veriyoruz. Yalnızca rakiplerimiz değil, arena da oyuna müdahele etmek için çalışıyor. Etrafta atışımıza engel olan “Chained Chomp” ve devasa Thwomp’lar, rakiplerimize atabileceğemiz ama bize karşı da kullanılabilecek Bob-omb’lar, içine düşebileceğimiz su tuzakları gibi bir sürü şey var. Ayrıca “Rush Event” olarak geçen çevre etkinlikleri de belli süreler aracılığıyla ortaya çıkıp işi zorlaştırıyor. Rasgele olarak gelen etkinlikler delik çevresinin buzlanmasını ve birinciliğin elden kaçmasını sağlayabiliyor. Battle Golf modunda haritanın ne kadar zor olacağını ya da Rush etkinliklerinin olup olmayacağını seçmek mümkün. 

Oyune yeni eklenen modlar çok eğlenceli ve en çok oynadığım kısımlar oldu. Fakat burada en iyi performansı gösterebilmek için kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Golf Adventure tam olarak bu iş için burada. Mii karakterimizin gelecek vaad eden bir acemi golfçü olarak başladığı macera, oyun içerisinde karşılaşacağımız her türlü şarta karşı bizi hazırlıyor. Topa vuruş için ne kadar güç kullanılmalı, rüzgar durumuna karşı nasıl bir taktik izlemeli, en iyi atışı yapmak için hangi sopa tercih edilmeli gibi aklınıza gelen her türlü eğitimi bu modda alıyoruz. 

Mario Golf: Super Rush inceleme

Golf Adventure sadece bir eğitim modu değil. Wario ve Waluigi’nin peşinden koştuğumuz bir hikayesi de var. Çeşitli bölgelerde görevler yerine getirip güçlü boss dövüşlerine dahil olduğumuz mod, hem oyunu öğrenmek isteyen hem de farklı bir tecrübe edinmek isteyen oyuncular için güzel. Burada geliştirdiğimiz Mii karakterini normal oyun modlarında da kullanabiliyoruz. Diğer karakterlerin yeteneklerini beğenmiyorsanız, özelleştirilmiş bir karakter ile oynama şansınız oluyor. Bu modda en büyük şikayetim sürekli bağıran, yüksek sesler çıkararak konuşan NPC karakterleri oldu. Bir ya da iki kere olsa neyse ama her kelime arasında bağırmaları bir miktar kafamı şişirdi. 

Hayalet İle Bomba Golf Sahasında Karşılaşıyor

Mario Golf: Super Rush hem eğlenceli hem de golf bilmeseniz bile rahatlıkla oynayabileceğimiz bir oyun. Vuruşları yalnızca tek bir tuşla yapabiliyoruz ve genellikle istediğimiz sonuca ulaşıyoruz. Topa vurmak için joyconların hareket algılama özelliğini kullanmak da mümkün ama benim pek tercih ettiğim bir yöntem olmadı. Yine de gayet düzgün çalıştığını söylemem gerek, arkadaşlarla birlikte oynarken tercih edilebilecek bir seçenek.

Mario Golf hayranlarının özellikle rahatsız olduğu bir değişiklik var, ondan bahsetmeden geçmek istemiyorum. Serinin önceki oyunlarıda “3-click swing” olarak anılan vuruş sistemi bu oyunda yok. Topa vurmak için düğmeye ilk basışın ardından gücü ayarlamak için ikinci kez düğmeye basmak ve hedef ayarı için üçüncü kez basmayı anlatan “3-click swing” sistemi bu oyunda kaldırılmış. Artık ilk tuş ile gücü ayarlarken, ikinci basışta ne kadar eğimli bir atış yapacağımızı ayarlayabiliyoruz. Atışın hedefe ne kadar yakın düşeceğini biraz şansa bırakan bu mod beni çok rahatsız etmedi, hayranların nasıl bulacağını ise oyun çıkınca göreceğiz. 

Mario Golf: Super Rush inceleme

Mario Golf: Super Rush tek başınıza da kötü bir oyun değil ama multiplayer kısmı yıldızının parladığı nokta oluyor. Oyunu tek bir konsoldan ya da internet üzerinden 4 kişiye kadar insanlarla birlikte oynayabiliyoruz. Yerel multiplayer kısmında 4 kişi olarak yalnızca standart golf modunda oynayabiliyoruz. Speed Golf ve Battle Golf modlarında ise 2 kişi aynı anda oynamak mümkün. Çevrimiçi multiplayer tecrübesi edinme fırsatım olmadı ama arkadaşımla Golf Battle moduna iki CPU rakip ekleyerek keyifli maçlar oynayabildik. 

Oyunda, kendi oluşturduğumuz Mii karakteri de sayarsak, toplam 17 oynanabilir karakter var. Mario, Luigi, Wario, Waluigi, Bowser, Peach, Rosalina, Donkey Kong gibi eski karakterlerin yanında 3 yeni karakter daha mücadeleye dahil oluyor. Donkey Kong ve Super Mario Oddysey’den tanıdığımız Pauline, King Bob-omb ve Super Mario World ile ortalığı kırıp dökmeye başlayan Chargin’ Chuck. Her karakterin vuruş gücü, koşu hızı gibi özellikleri değişiyor ve özel yetenekleri ile farklı bir oynanış ortaya koyuyorlar. Topu attığı yere bomba koyup işleri zorlaştıran King Bob-omb şimdilik favorim. 

Nintendo Switch’te, özellikle eğlence odaklı parti oyunları söz konusu olduğunda grafikler konusunda çok fazla yorum yapmaktan kaçınıyorum. Oyunun görselliği güzel, karakterler iyi gözüküyor, özellikle elde oynarken çok rahatsız etmiyor. Büyük ekrana geçtiğimde, özellikle çevre kaplamaları biraz daha güzel olabilirmiş diye düşündürttü. 

Mario Golf: Super Rush inceleme

Sonuç

Mario Golf: Super Rush çabucak öğrenebileceğiniz oynanışı ve eğlenceli modları ile çok keyifli bir oyun. Golf Adventure ile hem sizi daha iyi bir oyuncu haline getirecek teknikleri öğreniyor hem de keyifli bir maceraya atılıyorsunuz. Speed Golf ve Battle Golf modları sayesinde arkadaşlarınız ile çok eğlenceli vakitler geçirebiliyorsunuz. Üstelik oyunu daha önce hiç oynamamış biri bile oyuna çabuk alışabiliyor.

Rol yapma öğelerini barındıran hikaye modu, her biri farklı özelliklere sahip karakterleri ve alışıldık golf oyununa yeni bir soluk getiren modları ile Mario Golf: Super Rush eğlenceli bir oyun arayan Nintendo Switch oyuncularının seveceği bir yapım. Parti oyunu tarzındaki yapısı her oyuncuya hitap etmeyebilir ama aile ve arkadaşlar ile keyifli vakit geçireceğiniz garanti. Tek başınıza oyundan alacağınız keyif bir süre sonra azalacak olsa da, çevrimiçi mücadele seçenekleri ile bu süreyi uzatmak mümkün. 

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 4.07.2022 18:03
Kalan Karakter : 300 Gönder
Mario Golf: Super Rush inceleme

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×