Marvel's Avengers İnceleme

Platformlar PC, PlayStation 4, PlayStation 5, XBox One, Xbox Series X
Marvel's Avengers İnceleme
  • Yapımcı - Yayıncı Crystal Dynamics - Square Enix
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Macera
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 65
12 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%60
Artılar + Hikaye modu eğlenceli
+ Marvel dünyasına yapılan göndermeler
+ Farklı karakter ve özel hareketleri
+ Yetenek ağacı ve kombolar
+ Co-op oynama imkanı
Eksiler - Tamamen Loot sistemi üzerine kurulması
- Topladığınız eşyaların görünüşe etki etmemesi
- Eşya sistemi bir süre sonra amacını kaybediyor
- Savaş alanındaki karmaşa
- Ara sahnede meydana gelen hatalar
Özel İnceleme
Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 11.09.2020 - 12:52

Marvel's Avengers inceleme içeriğimizde oyunun hikayesinden oynanış dinamiklerine ve merak edilen loot sisteminde değiniyoruz.

Marvel's Avengers İnceleme: Marvel karakterleri her zaman büyük bir potansiyele sahipti. Fakat Disney'in sinematik evrende yakalamış olduğu başarı ile birlikte artık bu karakterlerin çok daha geniş kitlelere yayıldığını ve daha çok insan tarafından benimsendiğini söyleyebiliriz. İşte Marvel's Avengers oyunu için de bunu söylemek mümkün. Yani çekirdeğe yönelmek yerine çok daha bgeniş bir kitleye yönelme durumu söz konusu. Bu durum bazı avantajlara sahip olduğu gibi çok önemli dezavantajları da beraberinde getirmiş. Marvel's Avengers İnceleme içeriğimizde ise tüm bu olgulara değineceğiz.

Marvel's Avengers İnceleme

Öncelikle oyunun hikayesinden kısaca bahsedelim. Nitekim gerek tanıtım videolarında bol bol yer verilmesi gerekse de geçtiğimiz haftalarda düzenlenen beta programı ile zaten birçoğumuz bu hikayeye aşina durumdayız. Oyunun hikayesi aslında betada da karşımıza çıkan A-Day etkinliği ile başlıyor. Burada betaya kıyasla kamala Khan ile çizgi roman peşinden koşma, hikaye adına bazı önemli sahneler gibi ekstralar bulunuyor. Yani betaya olduğu gibi giriş sekansını koymamışlar diyebilirim.

Kamala Khan hikaye modunun merkezinde yer alıyor.

Kamala Khan ile Avengers gününün keyfini çıkartırken büyük bir saldırı oluyor ve sırasıyla Avengers üyelerinin kontrolünü elimize alıyoruz. Bu kısım biraz ağza bal çalma mantığında işleniyor. Yani tam kontrol ettiğiniz karaktere alışıyorum derken otomatik olarak diğer akraktere geçiyor ve bu saldırının sonuçlarına doğru sürüklenmeye başlıyorsunuz. Sürüklenme diyorum çünkü tam da kahramanların şov yaptığı bu özel günde Avengers daha önce almadığı kadar büyük bir darbe alıyor. Avengers ekibi dağılıyor, binlerce kişi ölüyor ve bir o kadarı da Terrigenesis etkisinde kalarak özel güçlere kavuşuyorlar. Daha önce çizgi romanlarda ve Agents of Shield gibi yapımlarda sık sık gördüğümüz Terrigenesis olayı, hikayenin de önemli bir yerine konumlandırılmış. Nitekim ordan oraya koşturan ve büyük bir Avengers hayranı olan Kamala Khan da bu sayede kendisini hikayenin tam olarak göbeğinde buluyor.

Göbeğinde derken şaka yapmıyorum. Bu vahim olaydan beş yıl sonrasına gittiğimiz oyunun hikaye modunda neredeyse başından sonuna kadar Kamala Khan'ın gözünden olaylara tanıklık ediyoruz. Kahramanların tekrar ekibe dahil olmaları ile birlikte zaman zaman diğer karakterlerin hikaye kısımlarında kontrolünü ele alıyoruz ama ağırlık Kamala Khan'da kalıyor diyebilirim. Yani Thor, Demir Adam, Black Widow falan derken neden Kamala tercihi yapılmış açıkçası çok çözemedim.

Oyunda çizgi romanlardan hatırlayacağımız birçok karakter ve gönderme var

Hikayedeki bu gidişat çok canınızı sıkmıyor ama Kamala'nın herşeyi çözmesi ve hikaye kurgusunda bile çok ağır bir yere sahip olması açıkçası zaman zaman canımı sıktı diyebilirim. Tony hikaye ilmeğinin çözüldüğü anlarda kendisini "Aaa biz bilmiyorduk, iyi ki söyledin" diye terslemiş olsa da hakikaten de düğümü çoğu zaman kamala çözüyor ve bu durumu bir mantığa oturtamıyorsunuz.

Görev işleyişi ise ekibe karakterler katıldıkça biraz sizin tercihinize de bırakılmış. Kamala Khan, Hulk, Iron Man, Black Widow, Captain Amerika ve Thor gibi ekibin ana kadrosundaki tüm karakterleri hikaye modu boyunca kontrol edebiliyorsunuz. Hikaye işleyişi ise genelde War Table başına geç, görev seç ve milleti pataklamaya hazırlan şeklinde ilerliyor.

Evet, Marvel's Avengers tam anlamıyla saf bir aksiyon oyunu. Oyunun büyük bölümünde kendinizi hafif ve ağır atak tuşlarına abanırken buluyorsunuz. Bu durum farklı karakterler ve gelişen yetenek sistemi ile daha eğlenceli bir hale sokulmuş. Karakterinizin süper güçleri de dahil olmak üzere kombolarını yetenek ağacı sisteminden geliştirebiliyorsunuz. Bu işleyiş düz vuruşların aksine size farklı komboların kapılarını açıyor ve oyunu daha keyifli bir hale sokuyor. Üstelik oldukça fazla karakter olmasına karşın burada karmaşık bir yapı ile karşılaşmıyorsunuz. Genel işleyiş aynı mantığa oturtulduğu için karakter yeteneklerini hangi tuşlarla yapacağınızı karıştırma gibi bir durum söz konusu değil.

Oyundaki bu akrakter seçimi farklılık anlamında Marvel's Avengers'a büyük bir renk katmayı başarmış. fakat genel hatlarına baktığımızda aynı şekilde büyük bir dezavantajı da beraberinde getiriyor. Öncelikle karakterler için özel tasarlanan ya da hikaye gereği otomatik olarak verilen bölümler dışında dilediğiniz karakteri seçme gibi bir işleyiş sunulmuş. Bu seçim olayının ise çok büyük bir artısı ile karşılaşmıyorsunuz.

Hulk oyunda ilk kontrol ettiğimiz karakterlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Yani oyunun hiçbir noktasında "Abi bu bölüme kesinlikle Hulk ile girmeliyim, etrafı dağıtmalıyım" ya da "Kamala Khan alayım da daha stratejik olaylara yaklaşayım, biraz gizli gitmek iyi olabilir" ikilemesi ile karşılaşmadım. Bu durum Marvel's Avengers'ın büyük bir avantajı tepmesi anlamına geliyor. Çok daha güzel, kahraman ayrımını iyi yapabilen bir oyun olabilecekken pata küte adam dövdüğümüz ve Loot peşinde koştuğumuz bir oyuna dönüşmüş. Yanlış anlaşılmasın bu aksiyon yapısı iyi işliyor ama çok daha iyi olabilecekken, yapım ekibinin biraz da loot mantığını ön plana koyarak bu fırsatı teptiğini düşünüyorum.

Gelelim belki de oyunun en çok konuşulan noktasına, yani Loot sistemine. Oyunun genel işleyişi bu Loot dinamikleri üzerine kurulmuş. Hem hikaye modunda hem de ilerleyen zamanlarda çıkacak olan içeriklerde Loot dinamiği oyunun belkemiğini oluşturuyor diyebilirim. Oyun alanında hikaye gidişatına odaklanırken Jarvis'in sağda solda tespit ettiği kasaları sömürmeye doğru ilerlemeye başlıyorsunuz. Bu sandıklardan çıkan eşyalar ise karakterinize farklı özellikler ye Boost dediğimiz güç takviyeleri yapıyor. Görsel anlamda hiç etkileri olmuyor ama karakterinize taktığınızda hangi konularda avantaj sağladığını net olarak görebiliyorsunuz. Ateşe, soğuya dayanıklılık, daha kuvvetli vuruşlar ya da yetenek sürelerini kısaltma gibi ekstralara sahip bu eşyalar.

Thor oyunda yetenek ve kontrol anlamında en sevdiğim karakter oldu.

Yine de ilk başlarda hangi eşya ne işe yarıyormuş diye bakarken bir süre sonra bunu da bırakıyorsunuz. Sadece değer olarak en yüksek olan eşyayı takıp yolunuza devam ediyorsunuz. Tıpkı karakter seçiminde bahsettiğim gibi "Dur şu eşya bu bölümde daha çok işime yarar" gibi bir durum söz konusu olmuyor. Kamala Khan ya da Black Widow gibi karakterlere bileklik, ek aparatlar takarken Hulk'a geldiğimizde ise kaburga, bacak kası gibi eşyalar bulmak her ne kadar garip olsa da dediğim gibi işleyiş bu mantık üzerine kurulmuş. 

Marvel's Avengers oyunundaki en önemli etken ise oyunu bitmiyor olması. Yani hikaye modunu bitiriyorsunuz ama aslında bu kısım bir nevi olaya giriş kısmı olarak tasarlanmış. Co-op ve online seçenekleri ile birlikte Avengers Initiative kısmı devreye giriyor ve hikayenin nasıl devam ettiğine bu kısımdan ulaşıyorsunuz. Zaten oyunun çıkış tarihinden önce Hawkeye (Clint Barton) ve Spider-Man gibi karakterlerin oyuna ekleneceğini öğrenmiştik. Hatta Örümcek Adam'ın Sony konsollarına özel olarak gelmesi büyük bir avantaj olarak da gösteriliyor.

Nitekim kendisi en sevilen Marvel karakterlerinden birisi. Oyunun çıkması ile birlikte Kate Bishop karakteri de oyuna eklendi. İlerleyen dönemde ise Ant-Man, Black Panther, Captain Marvel, Doctor Strange, Falcon, Mar-Vell, Mockingbird, Quake, Scarlet Witch, She-Hulk, Vision, War Machine, Wasp ve Winter Soldier gibi karakterlerin de oyuna ekleneceği söyleniyor. Her karakterin kendi hikaye örgüsü ve özel görevleri de işin içerisine eklenince gerçekten de Marvel's Avengers için bitmeyen bir oyun benzetmesini yapabiliriz. Tüm bu karakterlerin oyuna eklenişi, özel eşya ve kostümler derken aslında oyunun odağı da iyiden iyiye bu Loot mekaniğine dönecek denebilir.

Oyunun grafiklerine ve ses gibi teknik taraflarına geldiğimizde ise bazı sorunlar dışında çok güzel bir işçilik ile karşılaşıyoruz. Öncelikle oyunun grafikleri gerçekten de çok güzel. Gerek gittiğiniz farklı mekanlar gerekse de karakter animasyonları üzerinde özenle çalışılmış. Sergilediğiniz kobolardaki farklı hareketleri ya da Hulk'un böğürmesi gibi detayları çok net bir şekilde görebiliyorsunuz. öyle ki Hulk'ın ağzındaki salyalar bile gözüküyor. Bazı bug ve dar alanlardaki kamera problemlerine rağmen yapım ekibi gerçekten de özenli bir işe imza atmış. Seslendirme kadrosunda ise zaten oyun dünyasından aşina olduğumuz Nolan North, Troy Baker, Jeff Schine ve Laura Bailey gibi isimler bulunuyor. 

Spiderman önümüzdeki yıl Sony konsollarına özel olarak oyuna eklenecek.

Teknik kısımda benim en çok canımı sıkan iki detaydan da bahsetmek istiyorum. Öncelikle oyunu tek başınıza oynuyorsanız yanınızda genelde yapay zeka karakterler bulunuyor. Bu karakterleri oyunda zapt etmek gerçekten de çok güç olmuş. Yani siz durup manzaranın keyfini çıkarmaya çalışırken sanki düşman varmış gibi ordan oraya zıplıyorlar ya da aksiyonun ortasında bir objeye takılıp oldukları yerde koşmaya çalışıyorlar. Doğal olarak iş yükü büyük oranda size düşmüş oluyor. Bir diğer etken de ara sahnelerde karşıma çıktı ve bu durumun tekrar etmesi bu konuda bir yama gerektiriyor diyebilirim. Oyunda diyelim ki yoğun bir düşman saldırısı altındasınız.

Yapmanız gereken ise bir bölgeyi korumak ya da belli objeleri yok etmek olsun. Eğer etraftaki düşmanların büyük bölümünü halletmeden direk görevinizi yerine getirirseniz sonraki ara sahnede bu düşmanların arka planda avel avel takılmalarına şahit olabiliyorsunuz. örneğin bir görevde Tony'nin Arc reaktörüne benzer büyük bir enerji kaynağını yok etmemiz gerekiyor. Bunun için de yok etmemiz gereken 7, 8 tane batarya gibi hedef verilmiş.Tahmin edebileceğiniz gibi ortalık düşmandan geçilmiyor. Bir yandan hedefleri yok ederken diğer taraftan da düşmanlar ile uğraşıyorsunuz. Ben bu noktada Hulk Buster kostümüne girip hızlıca bu batarya noktalarını yok ettim. Düşmanları pek sallamadığım için sonraki ara sahnede hepsi arka planda sağa sola koştururken karşıma çıktılar. Üstelik bu tarz görev işleyişinde genelde hep bu problem ile karşılaştığımız da söylemem gerekiyor. Sinematik yönü bu kadar kuvvetli olan bir oyunda bu tarz bir hata doğal olarak canımı sıkmış oldu.

Marvel's Avengers sinematik evrende olsaydı şüphesiz Age of Ultron kadar ses getirmezdi.

Sonuç olarak başta da belirttiğim gibi Marvel's Avengers iyi bir aksiyon oyunu. Ama bu aksiyon yapısı genel olarak planlanan yeni içerikler ve loot mantığı altında biraz ezilmiş diyebilirim. ben genel olarak marvel evrenini ve süper kahraman oyunlarını çok seviyor olmama rağmen oyundan beklediğim hazzı ve tokluğu alamadım. Eğer saf aksiyon türünü ve daha da önemlisi Loot mantığını seviyorsanız Marvel's Avengers size çok keyifli saatler geçirtebilir. Dediğim gibi Marvel ve Avengers filmlerini seviyorum ve bu noktada bir kıyaslama yapacak olursam Marvel's Avengers sinematik evrende yer alsaydı muhtemelen Avengers: Age of Ultron'dan da kötü bulacağımız bir film olurdu.

Yorumlar 17
MK Okuru
MK Okuru 28.01.2023 04:04
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 12.11.2021 00:14
Kötü bir oyun malesef daha iyisi olmalıydı
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 26.09.2020 22:54
Sony istersen yanında Rus kadın ver, istersen Dünya'nın en iyi oyununu yap. Oyunların için konsol AL-MA-YA-CA-ĞIZ.. Oyunlarını PC'ye çıkart değiyorsa satın alırız.
MK Okuru
MK Okuru 4.05.2021 18:00
yapmaya sony şimdi ne yapıcak acaba sen konsol almıyorsun battı şirket
MK Okuru
MK Okuru 9.10.2020 16:32
Sony buna çok üzüldü
Kalan Karakter : 300 Gönder
Naru61
Naru61 16.09.2020 18:14
indirim de alirim
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 13.09.2020 08:07
Bu oyun ne zaman kırılacak admin yada bu oyunun kırılma ihtimali var mı
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 12.09.2020 12:16
Oyunun çöp olduğu zaten izlerken belli oluyor twitchde.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Bunları Kaçırma

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×