Mavi Balina bir can daha aldı

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 11.09.2017 - 09:02
14 yaşındaki Furkan'ın hazin sonu.

Bir süredir oyun severlerin başına musallat olan Mavi Balina (Blue Whale) oyununa bir kurban daha verildi. Almanya'nın Baden Württemberg Eyalati Gaggenau kentinde yaşayan, 14 yaşındaki Furkan Şen intihar etti. Olay yerine gelen polis, yaptığı araştırmalar sonucunda Furkan'ın bilgisayarında Mavi Balina isimli oyunun bulunduğunu, bu oyunda verilen komutlar doğrultusunda kendisini asmış olabileceği görüşüne ulaştı.

Bir önceki akşam en ufak bir sorununun olmadığını, hatta yatmadan önce şakalaştıklarını belirten Furkan'ın ebevenyleri, genç çocuğun cansız bedenini sabah ablasının bulduğunu söylüyorlar. Bedeni teslim alan polis otopsi kararını bugün açıklayacak. Ardından Afyon'a gönderilecek olan Furkan, burada defnedilecek.

Mavi Balina bir can daha aldı

Mavi Balina çocuklara ne yapıyor?

Yapım, bir seri komutlar zincirinden oluşuyor. Bu komutları uyguladığınızda bir sonraki aşamaya geçiyorsunuz. Bir süre sonra hakkınızda bilgilerinizi ele geçiren program, bunlar ile oyuncuya şantaj yapıyor. Sonunda da kendisini öldürmeye kadar gidiyor.

DHA'nın haberine göre Mavi Balina Onlarca Çocuğun İntihar etmesine sebep oldu

Türk gencinin intiharı ile ilgili konuşan Psikolog Erdinç Üstündağ "Bir sosyal medya oyunu, onlarca çocuğun intihar etmesine sebep oluyor. Bu tarz bilgisayar oyunları, çocuklarda epilepsiyi tetikleyebiliyor, dikkatsizliği, hiperaktiviteyi ve uykusuzluğu da artırabiliyor. Bu oyunlarda, oyun gereği küçük çocukların tanımadığı kişilerle iletişime geçmesi söz konusu olabiliyor. O tarz birinden direktif gelmiş ve çocuk intihar etmiş olabilir." dedi. Dünya'da birçok çocuk, bilgisayar oyunu bağımlısı," diye konuştu.

Üstündağ, ''Ergenlik dönemindeki birey, eğer herhangi bir gruba ait değilse ya da arkadaş ilişkisi kurmada sorun yaşıyorsa, yaşantısının bu bölümünde kendini en rahat ifade edebileceği, kimsenin onun gerçek kimliğini bilmediği bir sanal dünyada, istediğini yapma eğilimi içine giriyor. Bu tür oyunlar sayesinde varlığını  göstermeye ve değerli olma duygusunu tatmin etmeye çalışıyor. Aileler çocuklarının oynadığı, girdiği siteleri mutlaka takip etmeli. Kahraman olmaya çalışan çocuk intihar ediyor" açıklamasını yaptı.

Mavi Balina geçtiğimiz hafta da Hindistan'da can almıştı

Satvik Pandey, geçtiğimiz hafta Mavi Balina'yı birkaç gün oynadıktan sonra kendini trenin önüne atarak intihar etmişti. Buna benzer birçok  örnek geçtiğimiz günler içinde de yaşandı.

Yorumlar 38
MK Okuru
MK Okuru 29.01.2023 02:00
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 11.09.2017 11:11
Hepsi iyi , güzel de bunca vakaya rağmen hala erişilebiliyor olması da ironik. Psikoz geçiren ve iradesi zayıf kimselerin intiharına teşvik veren bu oyunun ve bunu tanıtımlarıyla destekleyen sözde duyarlı sitelerin fişinin çekilmesi işten bile değil. Ya kasıt ya da aptallık. Ali Cengiz oyunları...
MK Okuru
MK Okuru 12.09.2017 18:12
Bu normal bi oyun değil ki erişim kesilsin.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 12.09.2017 17:19
Bu oyun öyle browser oyunu vb değil, sosyal medya üzerinden bir elemanla görüşüp ouuna başlıyorsunuz ve komutları o eleman veriyor mesela ilk gün 1 saat şu filmi izle gibi. Bu komutlar gittikça acımasızlaşmaya başlıyor , eleman da sizin özel hayatınızı ele geçirdiğinden ayrılamıyosunuz oyundan.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 12.09.2017 10:01
oyunu bende oynadım abuk subuk videolar ve müzikler gönderiyorlar eğer salaksanız yapıyorsunuz :D:D
Kalan Karakter : 300 Gönder
129912994
129912994 11.09.2017 09:27
bugün ebeveynlerin "ÇOCUĞUM PSİKOLOJİK OLARAK ZARAR GÖRDÜ!" diye şikayet ettikleri oyunların çoğu +18 v.b. çocuğunun yaşı için tavsiye edilmeyen oyunlar ve bunlardan ne velinin ne oyunu oynayan çocuğun haberi oluyor böyle şeyleri ailelerin ciddi bi şekilde bilmesi gerekir.
MK Okuru
MK Okuru 12.09.2017 09:39
Yahu biz çocukken taş savaşı yapar kafamızı gözümüzü yarardık. Bundan daha zararlı ne olabilir ? Sen çocuğunu embesil gibi, el bebek gül bebek yetiştir, kızma, etme. Sonra mal evladının başına bir şey gelince ağlan dur.
MK Okuru
MK Okuru 11.09.2017 14:17
harbiden ne alaka wtf +18 oyunların psikoloji bozduğu nerde görülmüş en fazla yapacağı şey oyunun sonunun oyuncuyu bir günlük depresyona sokması olur o da the forest gibi oyunlar için geçerli zaten gta 4 te istediğinizi öldürebildiğimiz halde neden oyunu bitiren oyuncuların psikolojisi bozulmadı :P
MK Okuru
MK Okuru 11.09.2017 13:34
11:11 sana ne kadar açıklama yaparsa yapsın anlayacağını sanmıyorum.
MK Okuru
MK Okuru 11.09.2017 11:11
Bununla ne alakası var açıklayabilir misin?
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 12.09.2017 09:18
Doğal seleksiyona büyük katkısı olan bu oyun için yapımcılara buradan teşekkürlerimi iletirim.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Mavi Balina bir can daha aldı

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×