1/2

Medal of Honor: European Assault

Alkan Adakaner 3.06.2010 - 12:31
Medal of Honor'la bu defa Avrupa'ya çıkarma yapıyoruz.
Platformlar XBox
Medal of Honor: European Assault
  • Yapımcı - Yayıncı EA Games - Electronic Arts
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 82
Artılar Kaliteli ve eğlenceli oynanabilirlik, etkileyici bölüm tasarımları.
Eksiler Quicksave yok ve Revive özelliği de onun yerini tutamıyor.

2. Dünya Savaşı oyunlarının konsollardaki en iyi temsilcilerinden birisi hiç kuşkusuz Medal of Honor serisidir. Yeni nesil konsollara ilk olarak Frontline ile çıkarma yapan seri bekleneni tam olarak veremese de yine de bizi mutlu etmişti. Daha sonra Medal of Honor: Rising Sun ile çok büyük hayal kırıklığı yaratan seri, yeni oyunu ‘’European Assault’’ ile eski günlerine göz kırpıyor ve Medal of Honor’ın ölmediğini kanıtlıyor.

Amerikalıların Sovyet Rusya’yı ve Nazileri kötülemek, hatta yerin dibine sokmak için bir sürü propaganda filmi çektiklerini biliyoruz. Bu olay oyunlara da yansımıştı. Her ne kadar Amerikalılar tarihte kötü bir üne sahip bu devletleri kötülemekte haklı olsalar da bunu kendilerini övmek için yapmaları ve ‘’İyiliğin savunucusu’’ rollerine bürünmeleri gerçekten sinir bozucu. Yalnız European Assault’ta bu defa biraz farklılık var; bir Amerikalı asker olarak Sovyet güçleriyle beraber Naziler’e karşı savaştığımız bölümler de var oyunda. Bunun yanında İtalya, Almanya ve Kuzey Afrika gibi yerlerde de İngilizler için savaşıyoruz. Oynanış yönünden ise bu defa yalnız değiliz, yanımızda genellikle birkaç NPC’de bulunmakta. Belki de bunun en büyük sebebi eskisi gibi Ramboculuk oynayamamamız (Ya da Brothers in Arms gibi oyunların etkisi?).

Serinin eski oyunlarında tek başımıza bütün düşmanların üstesinden gelirdik. Her ne kadar eski oyunlar çok kolay olmasa da yine de tek başımıza onlarca asker öldürebiliyorduk. Yeni oyunumuzda ise bunları yapmak için yanınızda bulunan askerlere de ihtiyaç duyuyorsunuz. Eğer 3-4 kişilik bir düşman topluluğunun arasına tek başınıza dalmaya kalkarsanız inanın (Çok büyük bir şans olmazsa) sonunuz ölüm oluyor. Bu yüzden artık daha sinsice hareket etmek zorundasınız. Bazen takımınıza emir verip düşmana saldırmalarını söylemelisiniz, bu sırada siz de uzaktan sniper ile takımınıza destek verebilirsiniz.

Aksiyonun en sıcağı

Tabi oyunun geneli sıcak aksiyon sahneleri ile dolu. Otomatik tüfeğimiz ile düşmanların arasına dalmamız gereken yerlerde var. Buralarda sağlık paketlerimizi kullanmak için elimizin hızlı olması gerekiyor; çünkü sağlığımız çok çabuk düşüyor. Eğer olurda sağlık paketini kullanamazsak, yeniden dirilmemizi sağlayan Revive özelliği ile oyuna kaldığımız yerden devam edebiliyoruz. Bu Revive özelliğini pek sevmediğimi söylemeliyim. Oyunda gerçekçiliği artırmak için sadece iki silahı yanımızda taşımamıza izin verilirken böyle gerçek dışı bir özelliği (Revive) oyuna koymaları pek iyi olmamış. Bu özelliğin aksayan yönü ise, eğer yanı başımızda 3-4 asker varken öldüysek ayağa kalkar kalkmaz yeniden saldırıya maruz kalmamız. Bu özellik yerine Quicksave sistemini koysalar çok daha iyi olurdu. Tamam Quicksave özelliği memory card’ta çok yer kaplıyor ve firmalar bu yüzden oyunlara bu özelliği pek koymuyor ama hard disk’i olan xbox’a bu özelliği mutlaka koymalıydılar. Rockstar bundan dolayı Max Payne’in Xbox versiyonuna Quicksave özelliğini koymuş, ama PS2 sürümünde es geçmişti. EA’de böyle bir uygulama yapabilirdi diye düşünüyorum.

Oyunda iki tane sağlık kullanma biçimi var; yeşil paketleri stok yapabiliyoruz (sınırlı sayıda) kırmızı paketleri ise hemen kullanmak zorundayız (Üzerine gelir gelmez sağlık seviyemiz yükseliyor.). Sağlık paketleri oyunda çok önemli bir yere sahip ve yanımıza en fazla 10 tane almamıza izin veriliyor; ayrıca aynı sayıda el bombası da yanımızda taşıyabiliyoruz. Belki bunların sayısı fazla görünebilir ama inanın çok ama çok ihtiyacımız oluyor. Ayrıca yanımıza sadece iki silah alabildiğimiz için kendimizi savunmamız da zor oluyor, o yüzden bomba ve sağlık paketlerinin sayısının fazla olması bir bakıma gerekli hale geliyor (Tabi 10 tane sağlık paketini etraftan toplamamız gerek, oyunun başında bize sınırlı sayıda sağlık ve bomba paketi veriliyor.).