1/8

Medal of Honor

Erman Demirci 30.06.2010 - 18:31
Tarihi cellâtlar mı yazar, yoksa tarih cellâtları mı seçer?
"30 seconds. God be with you." Bu sözleri ilk duyduğumuzda Tom Hanks'in meşhur "Er Ryan'ı Kurtarmak" filmini hatırlarız. Fakat ilginçtir ki 98 yapımı bu film için hepimiz "Medal of Honor'ın filmini izledin mi?" ibaresini kullandık. İşin ilginç yanı oyunun 4 sene sonra yani 2002 de çıkmış olmasıydı. Bize İkinci Dünya Savaşı'nın oyun teması olarak sömürülmeye ne kadar müsait olduğunu göstermişti (ki sömürüldü de, ama sonuç olarak CoD serilerine öncülük etti, Allah razı olsun). Normandiya, Omaha gibi kelimeleri kimimizin hayatına kazandırdı, kimimize de hiçbir yan etkisiz, sade ve güçlü oynanış zevki yaşattı. Her ne kadar ilk oyunu olmasa da MoH serisinin tartışmasız en başarılı oyunuydu. Seri, Allied Assault'un ayak izlerinden yürümeye çalıştı, ama her seferinde topalladı. Özellikle Airborne, tam bir fiyaskoydu bana kalırsa. İşte böylesine zengin bir geçmişin ardından onur madalyasını gururla takmak için geliyor tekrar MoH. Bu kez yanında bir ek yok, sade ve temiz. Serinin son cevheri karşımızda: Medal of Honor.

Medal of Honor serisi, oldukça önemi bir seriydi. Konsol savaşları başladıktan sonra ise önemini yitirdi ve açılan boşluğu Call of Duty, Battlefield gibi savaş oyunları doldurdu. Battlefield: Bad Company 2 gibi müthiş başarılı bir yapımın ardından ilk defa MoH'un yeni oyunu açıklandığında anlamıştım ki, EA direkt olarak yaralı Activision'a saldırıyordu ve büyük savaş başlamıştı. "Taht" savaşı. Bu düşüncem MoH'un, kendine çıkış tarihi olarak 12 Ekim'i belirlemesiyle iyice pekişti, çünkü bu tarih Call of Duty: Black Ops'un piyasaya çıkış tarihinden bir ay öncesiydi. Askeri FPS gibi böylesine kalabalık ve önemli bir pazar yelpazesinde MoH'un kendine tırnaklarıyla kazıyarak yer bulması lazım. Greg Goodrich'in de dediği gibi "Eğer bir yapım ortaya koyacaksanız bu yapım kaliteli olmalı. Eğer kaliteli değilse ortaya koymanın zaten anlamı yok."Kral tahtı olmasa da kraliçe tahtı olur, o da iyi yahu

Oyun, EA'in iki farklı departmanı olan DICE (Battlefield'ın yapımcı ekibi) ve Los Angeles tarafından geliştirilmekte. DICE işin multi kısmını üstlenmiş durumda. Aslında EA ilk olarak single-player videosuyla boy göstermek istiyordu, fakat multi videosu da yeterince ses getirdi. Zaten bundan sonra gelen single videosu da oyun hakkında kafamızda ilk izlenimleri oluşturmaya başladı. Londra'da bu lafı pekiştirme adına ortaya konan demo aslında bayağı bir şey anlatıyor bize.