Medieval 2: Total War iOS inceleme

Ersin Kılıç 17.04.2022 - 13:35
Türünün en iyi örneklerinden biri olan Medieval 2: Total War iOS inceleme içeriğimizde oyunun mobil sürümüne yakından bakıyoruz.
Platformlar Android, iOS, PC
Medieval 2: Total War iOS inceleme
Merlin Puanı 80
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%75
Artılar - Dokunmatik ekran ile daha keyifli
- Bürokrasi seçenekleri
- Eğlenceli savaş stratejileri
- Farklı fraksiyonlar
- Tekrar oynanabilirliği yüksek
Eksiler - Birim kontrolleri küçük ekranda zorlaşabiliyor
- Kamera açıları

Zamanında büyük bir keyifle oynadığımız ve türünün en iyileri arasında gösterilen yapımları yavaş yavaş mobil platformlarda da görmeye başladık. Daha önce XCOM 2 ve Rome: Total War gibi oyunların Feral Interactive imzası ile mobil platformlara geçişine tanıklık etmiştik. Nitekim XCOM 2 iOS inceleme içeriğimizde de oyunun mobil platformlara ne kadar güzel adapte olduğunu sizlere anlatmıştım. İşte firma bu sefer de bir başka klasik oyun ile karşımıza çıkmayı başardı. Medieval 2: Total War iOS inceleme yazımızda oyunun iPad sürümüne yakından bakıyor ve 'mobil platformda Total War oynanır mı?' sorusunun cevabını arıyoruz.

Medieval 2: Total War iOS sürümünde neler değişmiş?

Öncelikle oyun diğer yapımlarda olduğu gibi sıralı bir çıkış yerine bu sefer hem iOS hem de Android platformuna aynı anda gelmiş durumda. Bu nedenle hangi sistemi kullanıyor olursanız olun, mobilde benzer bir deneyim alacağınızı söyleyebilirim. 

Diğer taraftan Medieval 2: Total War mobil platformlara çok başarılı bir şekilde adapte edilmiş. Dokunmatik kontrolün getirdiği avantajla birlikte oyunu oynarken o eskiden aldığınız hazzı fazlasıyla alıyor ve taşınabilir olmasının getirdiği avantajla birlikte topraklarınızı bulduğunuz her fırsatta genişletmeye devam edebiliyorsunuz. Bence bu tarz eski klasikleri mobilde tekrar oynamak hem güzel bir nostalji hissi yaratıyor hem de oyunun temasının aslında bu platformlara ne kadar uygun olduğunu bizlere gösteriyor. 

Medieval 2: Total War iOS inceleme

Medieval 2: Total War bürokrasının yani sıra sıra tabanlı bir savaş sistemine sahip olan bir yapım. Oyunun mobil sürümü şu anda online maçlar hariç PC sürümünde olan tüm özellikleri içerisinde barındırıyor. Yani hem harita sisteminde bürokrasının, taktiğin dibine vuruyor hem de savaş sisteminde alınacak en kritik kararlar ile birlikte düşman topraklarını işgal etmeye çalışıyorsunuz. Oyunda kilidi açabileceğiniz krallıklar, imparatorluklar ile birlikte çok farklı ilerleyişlere imza atmak mümkün.

İçerdiği stratejik yapıyı ve üç kıtaya yayılma amacını göz önüne alırsanız bu farklı ülkeler size türü seviyorsanız yüzlerce saatlik bir oynanış sunuyor diyebilirim. Çünkü oyunun genel dinamiklerinde alacağınız en ufak farklı kararda bile çok farklı işleyen senaryolar ile karşılaşabiliyorsunuz. Diğer taraftan PC sürümüne de sonradan gelen Kingdom indirilebilir içeriği ile birlikte oyunun genel yapısının da daha da genişleyeceğini şimdiden söyleyebilirim.

Medieval 2: Total War iOS inceleme

Oyunda ana senaryolar geçmeden önce tıpkı PC sürümünde olduğu gibi eğitim kısmına da yer verilmiş. Özellikle birlik kontrolü, dokunmatik kısmını öğrenme ve savaş dinamiklerindeki stratejiler için bu kısmı kesinlikle oynamanızı tavsiye ederim. Çok iyi bir Total War oyuncusu olsanız da mobil sürüme geçiş için belli başlı dinamikleri tekrar hatırlamanızda fayda var.

Medieval 2: Total War ana harita kısmında daha çok bürokrasi tarafında ilerleyeceğiniz ama zaman zaman elinizi de kirletmeniz gereken sıra tabanlı bir oynanış sunuyor. Alacağınız kararlar, soy ağacınızın yapacağınız işbirlikleri ile birlikte ilerlemesi ve haçlı seferleri de dahil olmak üzere geniş bir tarihi oynama, daha da önemlisi sizin kararlarınıza göre şekillendirme fırsatı sunuyor. Oyunun bırakın her turu, her oynayışta bile farklı dinamiklere sahip olması ise tekrar oynanabilirliğini arttırmış.

Medieval 2: Total War iOS inceleme

Örneğin oyunu ilk test etmeye başladığımda İngiltere senaryosunda ilk olarak kuzeye İskoçya'ya doğru ilerlemeyi amaçladım. Tabi bunun için ilk etapta York'u ele geçirmem gerekiyordu. İçeri bir casus gönderdim ve çalılara gizlenen casusum görevini başarılı bir şekilde gerçekleştirip bana içerde ne kadar asker olduğuna dair bilgi sağlamayı başardı. Videoda da görebileceğiniz gibi aynı senaryoyu daha hızlı bir şekilde ilerletmeye çalıştığımda ise bambaşka bir işleyişle karşılaştım. Bu sefer York kentine bir ticaret aracının arkasında girmeye çalışan casusum göğsüne mızrak yemekten kurtulamamıştı. Neyse ki rush'ladığım için 700 askeri York sınırına götürünce burayı ele geçirmekte çok zorlanmadım. Tabi bu kadar fevri ve hızlı hareket etmem çevre ülkelerin ve asi gruplarının hoşuna gitmemiş olacak ki bölgemdeki tehditlerde de büyük bir artış baş gösterdi.

Medieval 2: Total War iOS inceleme

At, avrat, katapult

1080'li yıllarda başlayan Medieval 2: Total War şehirlerinizi geliştirmeniz, diploması ve diğer ülkelerle yapacağınız anlaşmalarla birlikte hem tarihsel olarak ilerliyor hem de savaş kısmında daha farklı senaryolara yol açıyor. İlk etapta ok, yay ve mızrakla düşman kapılarına dayanırken oyunun ilerleyen turlarında gece baskınları, mancınık ve katapult gibi araçları keşfetmeniz ile uzun süren işgaller dahil olmak üzere farklı oynanışları da önünüze seriyor. İşin içerisine casusluk, elçiler, kız alıp verme ve din olayları da girince tabi ki orta çağ tarihi bambaşka bir senaryo ile önünüze serilmiş oluyor.

Oyunun dokunmatik özelliği ile birlikte kontrol etmesi de çok kolay bir yapıya bürünmüş. Diploması seçenekler, harita kullanımı ve tabi ki birlik kontrolü gibi tüm göstergelerin mobil platformlara göre farklı şekillerde oyuna aktarıldığını görüyoruz. Hepsi de güzel bir şekilde oyuna yedirilmiş. Zaman zaman savaş kısmında dizili ve kamera kontrolünde sıkıntı yaşayabiliyorsunuz, özellikle yerleşim bölgelerindeki savaşları yakından kontrol etmek zorlaşıyor ama alıştıktan sonra bu kısımlarda da akıcı bir şekilde oynayabiliyorsunuz. Kısacası genel olarak hem ekran yerleşimini (HUD) hem de dokunmatik olarak oynama kısmını beğendiğimi söyleyebilirim. Telefonda birim kontrolü daha zor ama ipad sürmünü kullanırken çok daha hızlı ve rahat bir oynanış ile karşılaştım.

Medieval 2: Total War iOS inceleme

Sonuç olarak burada önemli bir klasiği tekrar tekrar anlatmama gerek yok. Medieval 2: Total War zaten bu türün en iyi örneklerinden birisi ve dediğim gibi taşınabilir olmasının getirdiği avantaj ile birlikte mobil platforma çok güzel bir şekilde aktarılmış. PC sürümünde olduğu gibi Türkçe yama kuramamak ise biraz canınızı sıkabilir. Küçük ekranlarda kontrol tarafında bazı durumlarda sıkıntı yaşasanız da dokunmatik ekranın getirdiği avantaj ile bu tarz oyunları dilediğiniz her yerde oynamak gerçekten büyük bir keyif veriyor. Eğer mobil platformlarda oyun oynamayı ve strateji türünü seviyorsanız, hele ki Total War serisi sevdiğiniz bir seri ise bu oyunu kaçırmamanızda fayda var diyebilirim.

Yorumlar 7
MK Okuru
MK Okuru 21.02.2024 15:52
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 16.12.2022 10:13
Daha once empire total ear oynadım ama bunuda oynamak istiyorum ama oyun türkce dil cok zorlanacam gibi
Kalan Karakter: 300 Gönder
Naru61
Naru61 19.10.2022 07:05
Vaybee yılların efsanesı çok zaman harcamıştım bu oyuna.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.05.2022 09:44
Android de çıktı mı?
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 18.04.2022 12:36
Çok pahalı yahu
MK Okuru
MK Okuru 23.04.2022 10:26
Oyun pahalı değil TL değersiz
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 18.04.2022 12:08
Fiyatı pahalı Mobil oyun ve kaç yıllık oyun
Kalan Karakter: 300 Gönder
Medieval 2: Total War iOS inceleme
İlginizi Çekebilir