Microsoft Windows 11 uyumluluk aracını tekrar yayınladı

Murathan Özlü
Murathan Özlü 21.09.2021 - 16:13
Microsoft, Windows 11'in resmi olarak yayınlanmasına 2 hafta kala Windows 11 uyumluluk aracını güncelledi ve tekrar yayınladı.

Microsoft, ilk yayınlandığında eleştirilerin odağı haline gelen Windows 11 uyumluluk aracını güncelleyip tekrar yayınladı. Söz konusu program, sisteminizin Windows 11'e uygun olup olmadığını tespit eden basit bir uygulama. Ancak daha önce yayınlandığında bazı kullanıcılar uyumluluk aracının, gayet iyi donanıma sahip sistemlerinin "yetersiz" olduğunu belirtmesinden rahatsız olmuşlardı.

Windows 11 uyumluluk aracı güncellendi

Windows 11 güncellemesi minimum sistem gereksinimleri en az 1GHZ hızında ve en az iki çekirdekli bir işlemci, 64GB veya üzeri depolama alanı, en az 4GB RAM, Trusted Platform Module (TPM) 2.0 ve UEFI desteği.  Bu seviyede bir sistem artık pek çok kullanıcının elinde olsa da Microsoft'un Uyumluluk Aracı bazı özel şartları da arıyor. Örnek olarak, sistemin işlemcisinin en az iki çekirdeği ve 1GHZ hızı olması yetmiyor.  Bahsi geçen işlemcinin ayrıca Microsoft'un "Desteklenen İşlemciler" listesinde yer alması gerekiyor. Bu işlemciler de Intel için en az 7.ci veya 8.ci nesil, AMD'nin ise ikinci jenerasyon ve sonrası işlemcileri.

Windows 11 uyumluluk aracını

Kullanıcıların, sistemleri yeterli olmasına rağmen olumsuz cevap almalarının sebebinin TPM ile ilgili olduğu belirtiliyor. Programın önceki versiyonu, TPM'in BİOS'ta aktive edilmemesi durumunda sistemin Windows 11'e uygun olmadığı mesajını veriyordu.  Şu an ise uyumluluk aracı, TPM'in devre dışı olduğunu fark etmesi durumunda " TPM 2.0'ın aktive edilmiş olması gerekiyor" mesajını veriyor.

Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 28.10.2021 23:32
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 21.09.2021 22:50
Microsoft çok saçmaladı iyice bu gereksinim konusunda. Sırf donanım sattırmak amacıyla yaptığı besbelli
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 21.09.2021 21:20
uyumluluk aracının linkini paylaşsaydınız iyi olurdu
Kalan Karakter : 300 Gönder
Microsoft Windows 11 uyumluluk aracını tekrar yayınladı

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×