MMO geliştiricileri yalan mı söylüyor?

Emin Çıtak 22.10.2014 - 16:43
Takipçi sayıları açsından kandırılıyor olabiliriz!
MMO oyunlarının paralı üye sayıları oldukça uzun zamandır büyük tartışma konusu. Biri 7 milyon derken, diğeri 5 milyon, bir başkasıysa 1 milyon takipçiye ulaştık gibisinden duyurular yapıyor.

Peki, hiç söylediklerinin gerçek olup, olmadığını düşündünüz mü?

MMOData.net isimli siteyi hiç duydunuz mu? Bilmeyenler için; bundan bir yıldan önce piyasadaki MMO’ları anlık olarak takip edip, kimin ne durumda olduğunu şeffaf bir biçimde bizlere aktaran bir platformdu.

MMO geliştiricileri yalan mı söylüyor?
Bundan bir yıl önce MMO geliştiren şirketler, oyuncu bilgilerini paylaşmayı kestiler. Yani MMOData.net bir yıldır bu grafiği güncellemiyor. İşin garip kısmı şu an bize söylenen rakamlar burada görülenlerden çok farklı değil. Dikkatli incelediğimizde kesinlikle sabit kalmayan ve dinamik bir halde olan grafiğe göre kullanıcı sayılarında önemli bir değişim gözlenmesi gerekiyor.

Anlayacağınız, şu anda MMO oyunlarının aktif kullanıcı sayılarını bilmemizin hiçbir yolu yok. Firmaların verdiği rakamlara güvenmekten başka çaremiz yok.

Reddit’e bağlı RedMMO’ysa internet üzerinden yaptı araştırmalarla ortalama olarak MMO takipçilerini hesaplıyor. Elbette onlar da bu durumdan dem vurup, daha en baştan MMOData.net’in veda mesajına bizi yönlendiriyorlar.

RedMMO üzerindeyse rakamlar hayli ilginç.

7 milyon rakamıyla gündemde olan WoW’un aktif takipçi sayısı 176.485 iken, F2P olduktan sonra büyüdüğünü iddia eden Star Wars: The Old Republic, 36.600 takipçiyle durumun hiçte öyle olmadığını gösteriyor.

World of Warcraft
MMO geliştiricileri yalan mı söylüyor?
Star Wars: The Old Republic:
MMO geliştiricileri yalan mı söylüyor?
Bu noktadan sonra yorumu size bırakıyoruz. Oyun şirketlerinin son yıllardaki politikaları ne kadar doğru ve hangi rakama güvenmeliyiz?

Yorumlar 9
MK Okuru
MK Okuru 25.06.2024 04:38
Kalan Karakter: 300 Gönder
MMO geliştiricileri yalan mı söylüyor?
İlginizi Çekebilir