1/16

Monkey Island 2 Special Edition: LeChuck's Revenge

Hüseyin Karaca 20.08.2010 - 14:39
Guybrush ile yeniden yollardayız...
Yeni nesil oyuncuların oynayamadığı, belki de haberdar bile olmadıkları o kadar çok oyun var ki. Monkey Island serisi, UFO: Enemy Unknown (Şu ana kadar hala eşi benzeri yapılamadı), Jagged Alliance, Fury of the Furries, Larry, Lands of Lore, Dune, X-Wing, BattleChess, Test Driver, Another World ve daha yüzlercesi. Yeni nesle bu oyunları mevcut durumlarıyla oynatmak pek mümkün gözükmüyor. Nitekim bu oyunlara bir şekilde ulaşsak bile yeni işletim sistemlerinde çalıştırmak için uğraş vermek gerekecektir. Hadi çalıştı diyelim; grafikler eski, müzikler eğer varsa MIDI, seslendirme yok, çözünürlük berbat. Bu durumda yapılacak en iyi şey bu oyunların orijinalliklerini koruyacak bir şekilde yeni nesil bilgisayar sistemlerinde (daha yüksek çözünürlük, gerçek müzikler, seslendirmeler vs.) çalışan yeni sürümlerini baştan yapmak. Bu tabii ki pahalı ve riskli bir iş ama Lucas kadar büyükseniz sizin bu duruma gelmenizi sağlayan oyunlara ve oyunculara bir borcunuz var demektir. Evet, LucasArts sonunda bu borcu ödemeye başladı. Macera oyunlarına son verdiklerini duyurduklarında tamamen sildiğim ve bir tek oyununa bile para vermediğim Lucas, yıllar sonra beni şaşırtarak önce Monkey Island I'in ve sonra da Monkey Island II'nin yeni sürümlerini tekrar önümüze getirdi. TellTale Games’e destek olarak Monkey Island 5’i oynamamıza yardımcı oldu. Böylece yeni nesil oyunculara da klasik LucasArts macera oyunlarıyla tanışma fırsatını verdi. Hem de oldukça uygun fiyatlarla. Hem Monkey Island I hem de Monkey II'nin özel sürümleri Steam üzerinde 9.99$'a indirilebiliyor.  Özel sürümler tabii ki klasik sürümleri de içlerinde barındırıyor.

He was already dead when I killed him the first time!

Monkey Island'ın bu kadar başarılı olmasının ardında ne var peki? Monkey Island, muhtemelen en komik ve en yaratıcı macera oyunu. Birbirinden farklı ve komik karakterler, müthiş diyaloglar, yaratıcı ve zor bulmacalar, muhteşem müzikler ile oyunun neresine el atsanız bir yaratıcılık abidesi ile karşılaşıyorsunuz. Günümüz oyunlarının da en büyük eksiği zaten bu değil mi? Yaratıcılık...

Geçenlerde The Secret of Monkey Island'ı incelemiş ve çözmüştük. Kısaca hatırlarsak; Guybrush Threepwood, korsan olma hayalleriyle Melee adasına gelen saf, komik bir delikanlıydı. Korsan olmak için uğraş verirken adanın valisi Elaine ile tanışan ve âşık olan Guybrush artık hayatının en önemli düşmanını da edinmişti. Kendisini Elaine'e ispatlamak için ölmeyi bile göze alarak hayalet gemisiyle etrafa dehşet saçan LeChuck. Elaine'ı kurtardıktan sonra LeChuck'ı milyonlarca parçaya ayıran Guybrush maceranın burada bittiğini sanıyordu. Oysaki seriye kaldığımız yerden “Monkey Island II Special Edition: LeChuck's Revenge” ile devam ediyoruz.

Monkey Island 2 Special Edition: LeChuck's Revenge
Oyuna başlar başlamaz Guybrush'ı kendisi için oldukça normal sayılacak bir durumda buluyoruz.  Derin bir çukurda bir eliyle düşmemek için bir ipi sıkı sıkıya tutan Guybrush'ın diğer elinde de bir define sandığı var. Ne olduğunu anlamaya çalışırken Elaine de bir iple sarkıveriyor aşağıya ve Guybrush olan biteni anlatmaya başlıyor. Guybrush'ın Scabb adasında iki çapulcu korsana LeChuck ile ilgili maceralarını anlatmasını seyretmeye başlıyoruz. Yeni hedef “Big Whoop” hazinesi gibi gözüküyor. Adamlar LeChuck hikâyelerinden o kadar bıkmış olmalı ki Guybrush'ın gitmesine pek bir seviniyorlar. Korsanların yanından ayrıldıktan sonra bol keseden atıp tutan Guybrush'a Largo LeGrande haddini hemencecik bildiriveriyor ve ceplerinde ne var yok hepsini alıyor. Oyunun orijinalini ilk oynadığımda burada bu paraları kaybetmek beni öyle bir üzmüştü ki tekrar tekrar farklı seçeneklerle Largo ile konuşarak paraları kurtarabilir miyim diye denemiştim.

Monkey Island II’de Guybrush'ın amacı Big Whoop hazinesini bulmak. Sadece paradan ibaret olmayıp başka bir dünyaya geçiş kapısı anlamına da gelen Big Whoop, LeChuck'ın tekrar hayalet formuna gelip peşine düştüğünü öğrenince Guybrush için daha da vazgeçilmez bir hale geliyor.