1/5

Monster Abra A7 V1.1 17.3" dizüstü bilgisayar

Monster Abra A7 V1.1 17.3" dizüstü bilgisayar
Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 10.07.2014 - 09:40
Performans canavarı dizüstü...
Monster bilgisayar ülkemizde uzun süredir hizmet veren, yüksek performanslı dizüstü bilgisayarlarıyla öne çıkan bir firma. Monster’ın ürün portföyünde öyle güçlü dizüstü bilgisayarlar var ki, bu bilgisayarları piyasadaki en güçlü markaların listelerinde bile göremiyoruz. Monster, kullanıcının arzusuna göre ekstra güçlü bilgisayar konfigürasyonları oluşturabiliyor.

Bu incelememizde ele alacağımız ürün, Monster firmasının Abra A7 V1.1 kod adlı ürünü. 17,3 inç ekrana sahip dizüstü bilgisayar, ofisimize özel bir konfigürasyonla geldi. Standart halde 8GB RAM’e ve 1TB mekanik sabit diske sahip olan bilgisayar, bize 24GB RAM ve 120GB SSD takviyesiyle misafir oldu. Gelin önce bu canavarın tasarımına bir göz atalım, ardından asıl konuya, donanım özelliklerine ve oyun performansına geçelim.

Monster Abra A7 V1.1 17.3" dizüstü bilgisayar
Monster Abra A7 V1.1, tasarım açısından çok abartılı detaylara sahip değil. Sade bir kasa tasarımıyla gelen Abra A7’de 17,3 inç mat ekran bulunuyor. Çoklu dokunuş destekli touchpad’e ve NumPad’li klavyeye sahip olan bilgisayar, çok cafcaflı, çok abartılı bir oyun bilgisayarı arayanlardan çok sade tasarımları sevenlere hitap ediyor.

Monster Abra A7 V1.1 17.3" dizüstü bilgisayar
Bilgisayarın ağırlığı 3,2kg. Bu ağırlık değeri her geçen gün hafifleyen günümüz dizüstü bilgisayarları akıllara geldiğinde çok yüksek kalıyor gibi görünse de, Monster Abra A7 V1.1 kendi sınıfındaki rakiplerine göre hafif bir dizüstü bilgisayar. Bu konfigürasyonda daha hafif bir bilgisayar üretmek neredeyse imkansız diyebiliriz.

Bilgisayarın sağ yanında Ethernet, HDMI ve E-Sata yuvaları dikkat çekiyor. Bunlara ek olarak iki adet USB 3.0 yuvası ve SD kart okuyucu bu kısımda bulunuyor.

Monster Abra A7 V1.1 17.3" dizüstü bilgisayar
Sol yanda Kensington kilidi, bir adet USB 2.0 yuvası, ses – mikrofon bağlantı noktaları ve DVD-RW sürücü bulunuyor. Bilgisayarın giriş-çıkış noktaları konusunda herhangi bir sorunu yok. Monster Abra A7 V1.1, bağlantı konusunda yeterli imkanlara sahip bir bilgisayar olmuş.

Monster Abra A7 V1.1 17.3" dizüstü bilgisayar
Bilgisayarın ses sistemi ekranın hemen altında yer alıyor. Ünlü ses sistemi üreticisi Onkyo tarafından tasarlanmış olan ses donanımı, gayet doyurucu bir ses kalitesi sunuyor. Onkyo firmasını tanımıyorsanız hafife almayın, bu marka genellikle Hi-Fi ürünleriyle öne çıkan bir markadır.

Monster Abra A7 V1.1 17.3" dizüstü bilgisayar
Monster Abra A7 V1.1’in kasasında en çok hoşumuza giden detay, bilgisayarda ne kadar yoğun işlem yapılırsa yapılsın klavye kısmının serin kalması oldu. Bilgisayarın arka sol kısmında kalan ısı iletim ızgarası, içerideki ısıyı dışarı atmayı büyük başarıyla gerçekleştiriyor olsa gerek. Monster Abra A7 V1.1, sıcak ortamlarda bile stabil ve rahat kullanılan bir üst düzey dizüstü bilgisayar.

Monster Abra A7 V1.1 17.3" dizüstü bilgisayar
Monster Abra A7 V1.1’in tasarımı konusunda iki handikap dikkatimizi çekti. Birincisi klavye arka aydınlatmasının olmaması, ikincisi ise touchpad’inin biraz küçük olması. Geri kalan kısımda bilgisayarın tasarımının çok sade olması dışında herhangi bir sorunu yok. Sadeliği bir handikap olarak göstermek istemiyoruz, çünkü kimileri çok afili kasa tasarımlarından hoşlanmıyor. Bu noktada yorumu kullanıcıya bırakmayı tercih ediyoruz.