Monster Tulpar T7 V20.2 İnceleme

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 14.08.2020 - 17:38
Monster Tulpar T7 V20.2 inceleme ile karşınızdayız. RTX ekran kartıyla öne çıkan bu modelin genel özelliklerine ve tabi ki oyun performansına bakıyoruz.

Monster Tulpar T7 V20.2 inceleme: Öncelikle her zaman olduğu gibi tasarım ve ekran özelliklerinden başlayalım. Klasik çizgisini bozmayan Monster, bu modelde de sade bir görünüm tercih etmiş. Benim gibi sadeliği seviyorsanız tasarımdan memnun olacaksınız demektir. Bu sadelik kapak üzerinde yer alan ışıklı Monster logosu ile renklendirilmiş. Ekranın çerçeve kalınlığı kenarlarda ince tutulsa da alt ve üst tarafta biraz kalın diyebiliriz. Tabi bunda kamera çıkıntısının payı da büyük. Full HD özelliğe sahip olan bir kamera çıkıntısı bulunuyor.

Monster Tulpar T7 V20.2 inceleme

Monster Tulpar T7 V20.2 modelinin en çok göze çarpan özelliklerinden bir tanesi ekranın 144Hz olması. 17.3 inçlik bu ekranda IPS panel kullanılmış. 144hz oyunların yanı sıra günlük kullanımda iyi bir tecrübe sunuyor. Zaten ekran kartı performansı ile birlikte özellikle rekabete dayalı oyunlarda yağ gibi akan bir performansla karşılaşıyorsunuz. Benim de bu modeldeki en sevdiğim nokta ekranın 144Hz olması diyebilirim.

Tasarıma devam edecek olursak klasik bir klavye ve mouse pad yerleşimi ile karşılaşıyoruz. Klavyede RGB renklendirme var ve bu renkleri dilediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz. Açma kapama, bildirim ışıkları ve turbo modu klavyenin sağ üst kısmına konumlandırılmış. Buradaki turbo modu sayesinde profiller arası hızlı geçiş sağlayabiliyorsunuz. Günlük işleriniz dışında oyun turbo moduna da bu tuş sayesinde hızlıca ulaşabiliyorsunuz. Klavyenin üst kısmı ayrıca firma logosu ve yeşil bir hat ile renklendirilmiş. 

Gelelim teknik ve tabi ki oyun performansı gibi konulara. Monster Tulpar T7 V20.2 modelinde Intel'in 10.nesil 6 çekirdekli işlemcisi olan Core i7 10750H modeli bulunuyor. 14 nm olan bu işlemci 2.6 Ghz hızında çalışıyor. Turbo modunda ise işlemciyi 5 Ghz'e kadar çıkarabiliyorsunuz. Yaptığımız testlerde Cinebench'te 2829 alan işlemcinin Geekbench'te ise 69356 alıyor. Bellek tarafına baktığımızda 2x8 olmak üzere 16 GB'lık bir bellek görüyoruz. Depolama tarafında ise 250 GB'lık bir SSD'ye yer verilmiş. Bu SSD'nin okuma hızını 3415, yazma hızını ise 2349 olarak test ettik.

Monster Tulpar T7 V20.2 İnceleme

Çok fazla oyunda 250 GB yetersiz kalabilir. O nedenle ilerleyen aşamalarda ek depolama birimine ihtiyaç duyma olasılığınız var. Neyse ki hem ram hem de depolama konusunda satın alırken özelleştirmeler yapabiliyorsunuz. Eğer çok oyun yüklemek istiyorsanız o nedenle bu kısma bakmanızda fayda olduğunu söyleyebilirim.

Ekran kartı kısmına geldiğimizde ise NVidia'nın RTX 2060 modelini görüyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta modelin MaxQ olmaması. Zaten oyuncu bilgisayarı olduğu için direkt olarak masaüstü bilgisayarlarımızda da kullandığımız model, laptop için uyarlanmış. Bu da çok fazla performans kaybı yok demek, zaten yaptığımız testlerde de bunu net bir şekilde görebiliyoruz.

Yaptığımız testlerde Shadow of the Tomb Raider oyununda tüm ayarlar Ultra ve DLSS açıkken ortalama 76 FPS değerini aldık. Division 2 yine tüm ayarlar açıkken 60 FPS ortalamasını yakalıyor. Yüksek ayarlarda ise 80 - 85 FPS değerini yakalayabiliyorsunuz. Geçtiğimiz günlerde çıkan Death Stranding ise 110 - 120 FPS arasında değişen bir performans veriyor. Bu oyunun aynı zamanda DLSS 2.0 desteklediğini de hatırlatalım. Hyper Scape, Overwatch ve LOL gibi rekabete dayalı oyunlarda ise 144 FPS değerini çok rahat bir şekilde yakalayabiliyorsunuz.

Monster Tulpar T7 V20.2 İnceleme

RTX 2060 modelinin özellikle 1080P çözünürlükte yeterli bir model olduğunu söyleyebiliriz. Şu anda piyasada bulunan birçok oyunu sorunsuz bir şekilde 60 FPS üzerinde oynayabileceğiniz anlamına geliyor. Tabi DLSS gibi etkenler ile birlikte bu ortalamayı daha yukarı çıkartmak da mümkün. Diğer taraftan özellikle ekranın 144Hz olması başta da belirttiğimiz gibi rekabete dayalı oyunlarda oldukça önemli diyebiliriz. 

Giriş çıkış ünitelerinin klasik olarak sağ ve sol tarafın yanı sıra arka kısma da konumlandırıldığını görüyoruz. Sol tarafta Eternet portu, mikofon ve kulaklık girişiyle birlikte 1 adet USB 2.0 yuvası bulunuyor. Sağ tarafa baktığımızda 2 tane USB 3.1 yuvası ile birlikte kart okuyucu görüyoruz. kart okuyucu özellikle bizim gibi video işleri ile uğraşan kullanıcılar için oldukça önemli. Arka tarafta ise güç girişi ile birlikte bir adet Tip C, 1 HDMI ve 2 tane de mini display portuna yer verilmiş. Kısacası giriş çıkış konusunda firma elini korkak alıştırmamış.

Monster Tulpar T7 V20.2 İnceleme

Wi-fi 6 ve Bluetooth 5.1 bağlantı seçeneklerine de sahip olan bu modelin alt kısmında 4 Watt'lık bir hoparlöre de yer verilmiş. Günlük kullanım ve medya dosyalarında gayet yeterli bir ses seviyesine var. Fakat çoğu laptop incelemesinde belirttiğimiz gibi rekabete dayalı oyunlarda ses kasmak istiyorsanız iyi bir kulaklığa ihtiyacınız olacaktır.

Sonuç olarak Monster Tulpar T7 V20.2 inceleme içeriğimiz bu şekilde. Monster firmasının bu modeli özellikle 144Hz ekran ve RTX 2060 ekran kartı modeli arayan oyun severleri tatmin edecek özelliklere sahip. Demin de söylediğim gibi özellikle 1080P çözünürlükte bu kartın iyi bir performans gösterdiğini söyleyebiliriz. Bir başka incelemede görüşmek üzere..

Yorumlar 5
MK Okuru
MK Okuru 21.09.2021 07:46
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 16.08.2020 11:51
kasa modelleride gelirse bakarız notebookta teknik serviste malesef çok pahalı aldığınız fiyattan tamir parasımı çıkar
Kalan Karakter : 300 Gönder
crashris
crashris 15.08.2020 13:46
warzone testi yaptınız mı medium high ve ultra fps sonuçları rica edebilir myiiz bir de cinebench i r15 mi r20 mi ?

---------------------------------------------------

Warzone oynamadım malesef, normalde evde de oynuyorum. her seferinde 40-50 GB güncellemeler bezdirdi beni. Evden de sildim oyunu :)

Cinebench R20
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 14.08.2020 22:25
Furkaan yok mu ?
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 14.08.2020 18:23
PARAM OLSA DA BEN ALSAAAAğııııM...
MK Okuru
MK Okuru 14.08.2020 20:03
keske ben de alabilsemmmmmmmmmm
Kalan Karakter : 300 Gönder
Monster Tulpar T7 V20.2 İnceleme

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×