Mount & Blade: Napoleonic Wars

Merlinin Kazanı 8.12.2014 - 17:14
Bu savaşta Napolyon ile birlikte misin, yoksa karşısında mısın?
Platformlar PC
Mount & Blade: Napoleonic Wars
  • Yapımcı - Yayıncı Tale Worlds -
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,MMO
Merlin Puanı 80
25 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%78
Artılar Fiyatı gayet uygun. Hikayenin geçtiği dönem çok iyi yansıtılmış. Oyuncular arası denge başarıyla oluşturulmuş.
Eksiler Tek kişilik oyun modu yok. Karakterlerin takılması gibi, oyun içindeki karşılaşılan ufak tefek hatalar.
Her hangi bir Türk yapımı oyun piyasaya sürüldü mü elimizde olmadan olumlu gözlerle bakıyor ve belki de olduğundan daha iyi puanları layık görüyoruz. Ancak aralarında bir istisna var ki, vatanımızın bağrından kopan bir oyun olduğu için değil, gerçekten iyi, kaliteli ve tüm dünya tarafında da el üstünde tutulan bir isim olduğu için başarıyı hak ediyor. İşte bu isim Mount & Blade... Önce basit bir proje olarak oyun dünyasında yer alan, ardından içindeki potansiyel tüm oyun dünyası tarafından keşfedilen ve zamanla da ek paketleri ile gittikçe gelişen bir oyun. Son yayınladıkları Napoleonic Wars adlı Warband DLC’si de bu başarılarının tuzu, biberi oldu.

Napolyon şaşırma sabrımızı taşırma

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, Napoleonic Wars'un çalışması için Mount & Blade: Warband oyununa da ihtiyacımız var çünkü bu bir DLC paketi. Fiyatı Steam'de 14,99 TL iken, Playtore'da bu fiyat 9,90 TL olarak gözüküyor.

Mount & Blade: Napoleonic Wars
Warband'de alışık olduğumuz oyun sistemine ek olarak, bu sefer Napolyon Savaşları’nın son dönemlerine şahitlik ediyoruz. Ya Waterloo’da yerimizi alıp Fransız ordusuna karşı savaş veriyoruz ya da Napolyon’un Rusya işgalinde ön saflarda yerimizi alıp vatanımızı savunuyoruz. Beş farklı Avrupa ülkesinden dilediğimizi seçebildiğimiz oyunda, gerçek bir savaş heyecanı yaşıyoruz desek yanlış olmaz.

Kendi karakterimizi oluşturduktan sonra, Napoleonic Wars'un sunduğu 200 kişilik sunucularda soluğu alıyoruz. Burada 100 oyuncu diğer 100 oyuncuya karşı savaşıyor. Elbette bu denli kalabalık aynı anda oyunda olunca tam bir koordinasyon sağlanmadığı da gerçek. Bu nedenle deneyimli oyuncular komutan görevini üstlenip, dürbünleri ile savaş alanını takip etmeli ve emirlerini ona göre vermeli.

19. yy'ın silahları, üniformaları ve mekanlarının eklendiği bu DLC paketinde, 250 oyuncu aynı anda savaşabiliyor. Avusturya, Prusya, Fransa, Rusya ve İngiltere olmak üzere 5 farklı ulus ve 220 farklı asker tipinin de seçildiğini belirtmek gerek. O dönemde kullanılan toplardan havanlara kadar bir çok farklı silah oyunun içine başarıyla aktarılmış. Yanıcı ve patlayıcı cephane tipleri de yine dönemine ve gerçeğine uygun biçimde modellenmiş.

Mount & Blade: Napoleonic Wars
Mühendisler, bir el atın hele!

Oyuna eklenen mühendislik sınıfı sayesinde barikat kurabiliyor, mevzi kazabiliyor ve patlayıcı yerleştirebiliyoruz. Ancak unutmamak gerekir ki, harita üzerindeki çoğu bina, köprü ve üs yıkılabiliyor. Bu yüzden hareketlerimizi dikkatli biçimde gerçekleştirmeliyiz.

Döneme uygun müziklerle gerçekçiliği artırılan oyunda davul, flüt, trampet ve gayda çalabilen ordu bando birimleri de bulunuyor. 40 farklı klasik arka plan müziği de oyunun atmosferini tamamlıyor.

Mount & Blade serisini takip edenler için Napoleonic Wars'un sundukları gerçekten etkileyici. Özellikle de Playstore üzerindeki fiyatı çok uygun. Denemekte fayda var.

Yorumlar 4
MK Okuru
MK Okuru 14.06.2024 15:53
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 12.01.2020 20:26
beler migrostan alcaktık bir ilçeden diğer ilçeye 30 dk sürdüğü için bu sorun değil ama yolun buzlu olması sebebiyle bilgisayarcıdan alcak awk

inş yarın bütün karlar erir çünkü güneşli gösterio
Kalan Karakter: 300 Gönder
Quetzalcoatl
Quetzalcoatl 21.08.2017 20:26
Singleın yokluğu önemli eksiklik.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 2.12.2015 17:22
Merlin
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 25.10.2015 03:21
10 tlye mb warband ve bunu aldım yaşasın indirim
Kalan Karakter: 300 Gönder
Mount & Blade: Napoleonic Wars
İlginizi Çekebilir