1/2

Neverwinter Nights: Shadows of Undrentide

Burak Dabak 3.06.2010 - 12:31
Bioware Neverwinter Nights'taki başarısını Shadow of Underntide görev paketinde de yakalamış
Platformlar PC, PC
Neverwinter Nights: Shadows of Undrentide
  • Yapımcı - Yayıncı BioWare - Atari Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Role Playing Game
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 90
Artılar Hoş grafikler, Toolset olayı, sesler, oynanabilirlik
Eksiler Orantısız zorluk seviyeleri, hatalı müzik girişleri

Çıktığında sevilen oyunların Expansion Pack’i de gecikmez. Shadows Of Undrentide da bu şekilde gecikme yapmadan geldi. İlk oyunu çok konuşulmuştu, herkes tarafından beğenildi mi bilmiyorum ama beğenenlerde konuştu beğenmeyenlerde. Genel anlamda saf bir Rpg’den öte Action Rpg de diyebileceğimiz bu oyun sadece bu tarz oyunların fanlarını değil aksiyon sevenleri de etkilemişti. Sonuç olarak Bioware ilki gibi paketini de güzel yapmış.

Oyun tek cd halinde geliyor ve Nwn'ın üzerine kuruluyor. Bu nedenle Nwn da ki bir karakteri Shadows of Undrentide de yönetebiliyorsunuz. Oynanış tarzı, grafikleri, sesleri ve genel oyun motoru ilkinin aynısı. Değişik nesnenler, silahlar, binalar falan var ama bu o kadar da göze batacak büyük değişiklikler değil. Aslında oyundaki en büyük değişiklik konu konuyu tamamen değiştirmişler :)) Ama yine oyuna bir öğrenci olarak başlıyoruz. Bu sefer Master Dragon’un öğrencisiyiz. Ana görevimiz çalınan 4 parça eşyayı geri almak. Tabi bu ana görevin yanında her zamanki gibi yan görevlerde sürüsü ile var. Bu görevler bilerek mi yapıldı emin değilim ama çok kolay düzenlemişler, genelde sizi uğraştıracak pek bir yan görev yok. Özellikle ilk başlarda canavarların mükemmel güçsüzlüğü bu görevleri iyice kolay yapıyor. Birde görevleri verenler görev alanının yakınlarında oluyor bu nedenle arama bulma gibi işlerle uğraşmanıza gerek kalmıyor.

İlk oyun gibi SoU da yanınıza yoldaş alabiliyorsunuz ve bu sefer Henchmen’ler gerçekten yaşıyor. Sizinle göreviniz hakkında konuşuyorlar ve bazen yararlı bilgiler veriyorlar. Çok güzel düşünülmüş, yanınızdaki adamın gerçekten yaşadığına inanıyorsunuz. Birde artık onların Inventory’sine karışabiliyorsunuz. Bazı eşyaları ona taşıtabiliyorsunuz. Ama bu yoldaşlarımız genelde oldukça zekadan mahrum ve güçsüz adamlar. En çok sizin eşyalarını taşıma işine yarıyorlar, birde mesela koca mağarada sizi yalnızlık hissinden kurtarıyorlar. Diğer türlü pek bir düşman öldüremiyorlar. İlk oyunu oynayanlar Stone Of Recall’u bilirler. Sizi bir yerden ana binaya ışınlar ve tekrar geri döndürür. Stone Of Recall bu oyunda sadece ilk bölümde işe yarıyor sonraları ışınlanma olayı yerine yürüme olayı geliyor. Bu nedenle yaratıklardan aldığınız eşyaları satmak yada sağlık ihtiyacınız için ilk bölümden sonra epey bir yürüyeceksiniz. İlk bölümdeki yaratıkların ne kadar güçsüz olduğunu söylemiştim. Üzerlerinden çıkan eşyalarda güçleriyle orantılı olduğu için başlangıçta biraz fakir gezeceksiniz ama sonraları üzerlerinden sizi fazlasıyla tatmin edecek eşyalar çıkıyor. Biraz orantısızlık var aslında. İlk başladığınızda bir vuruşta öldürdüğünüz karakterlerden 2-3 altın falan çıkarken ikinci bölümde iki vuruşta öldürdüğünüz karakterden 200-300 altın çıkıyor. Birde bu altınları kullanacak bir yer yok gibi, satıcılarda çok az eşya var. Özellikle belirli silahlar ve zırhlar her yerde aynı.

Oyunun belki de en çok hoşuma giden yeri Toolset bölümü. Bu bölüm Autorun kısmında karşınıza geliyor. Buradan istediğiniz tip ve özellikteki eşyaları yapabiliyorsunuz ve oyunda bu eşyalarla oynayabiliyorsunuz. Nesne yapmak oldukça kolay çoğu kişi kim uğraşacak diyerek es geçer ama bir kere bakın, oldukça kolay ve çok kullanışlı. Bu nesneleri oyun içinde kullanmak için yapmanız gerekenleri şöyle sıralıyım; Önce bir harita yaratın sonra yaptığınız nesneyi bu haritaya koyun. Oyuna girdiğinizde "New Game" kısmından "Other Maps"e gelip oradan yarattığınız haritayı seçin. Daha sonra yeni bir karakter mi yaratmak istiyorsunuz yoksa eski karakter ile mi oynamak istiyorsunuz ona karar verin. Eğer eski karakteriniz için yaptığınız bir nesne ise daha önce kullandığınız karakteri seçerek bölüme girin. Yaptığınız aletleri alın ve çıkın. Bunu yaptıktan sonra yeni oyuna yada Capture’a başlamayı seçin oradan da yeni nesneleri verdiğiniz karakteri ile oyuna girin. İşte bu kadar artık sizinde kendi adınıza bir silahınız yada zırhınız var. Ama uyarıyım, mesela çok güçlü bir silah yaparsanız her yaratığı bir vuruşta öldürmeye başlarsınız, doğal olarak da sanki hile yapmış gibi oyundan zevk alamaya bilirsiniz. Bu sebepten özellikle silahları ve zırhları orantılı yapın derim.