Nioh 2: Darkness in the Capital inceleme

Samet Basri Taşlı
Samet Basri Taşlı 30.10.2020 - 12:57
2020 yılının en iyi aksiyon RPG oyunlarından birisi olan Nioh 2, ikinci genişleme paketi Darkness in the Capital ile Playstation 4 konsollarına geldi.
Platformlar PlayStation 4
Nioh 2: Darkness in the Capital inceleme
  • Yapımcı - Yayıncı Team Ninja - Koei Tecmo
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Hack'n Slash,Role Playing Game
Merlin Puanı 80
Artılar + Yumruk silahları oyuna farklı bir hava katmış
+ Yeni boss dövüşleri etkileyici
+ Yeni düşman sayısında artış var
+ Oyun süresini uzatan Dream of the Wise modu (NG +++)
+ Ren Hayabusa
Eksiler - Eski boss dövüşlerini tekrar karşımıza çıkarıyor
- Hikaye anlatımı çok aceleye gelmiş

Nioh 2: Darkness in the Capital, bu yılın en güzel aksiyon oyunlarından biri için daha fazla içerik isteyen oyuncuların beğenisine sunuldu. Daha fazla düşman, yeni mücadeleler ve hikaye isteyen oyuncuları memnun edip edemeyeceğine birlikte bakalım. 

Nioh 2: Darkness in the Capital inceleme

Nioh 2’nin hikayesi sona erdiğinde ana karakterimiz yanına iki koruyucu ruhu alıp sahip olduğu kılıcın tarihini keşfetmek üzere bir yolculuğa çıkmıştı. İlk eklenti paketi Tengu’s Disciple’da olduğu gibi, Darkness in the Capital’de de yeni bir ipucunun peşinden gidiyoruz. Bu defa bulduğumuz nesne ise bizi daha geriye, 976 yılına gönderiyor. Heian döneminde, zamanın efsanevi isimlerinden Minamoto no Yorimitsu ve Abe no Seimei ile karşılaşıyoruz. 

Nioh 2: Darkness in the Capital inceleme

Şu anda bizim elimizde bulunan Sohayamaru tarihte hep önemli savaşçıların elinde görülüyor. Bu defaki taşıyıcısı ise Japonya’nın önemli tarihi figürlerinden birisi olan Minamoto no Yorimitsu. Kendisi ile ilk tanışmamız, yokai kanına sahip olmamızın da etkisiyle, ufak bir dövüş ile başlasa da, hikayenin ileri aşamalarında birlikte çalışmaya başlıyoruz. 

Darkness in the Capital bize “Sohayamaru Üçlemesi” diyebileceğimiz hikayenin ikinci kısmını sunuyor. Tarihteki önemli figürler ile birlikte başkenti ele geçirmek için çalışan Ashiya Doman adındaki güce karşı mücadele ediyoruz. İlk Nioh oyununda yalnızca gezgin bir ruh olarak karşımıza çıkan Sakata Kintoki ile tanışma şansına da erişiyoruz.

Aslında ilginç bir hikayeye sahip olan oyun, ana hikayenin üç bölümde tamamlanmasının sıkıntısını yaşıyor. Karakterleri yeterince tanıyamıyor, hikayeye istediğiniz kadar odaklanamıyorsunuz. Hem Tengu’s Disciple hem de Darkness in the Capital hikayenin kurulması için sunulan bölümler gibi duruyor. Üçüncü eklenti paketi ile birlikte sona erecek olan hikaye için bir sürü soru işareti bırakan kısa hikayeler. Hala daha ilk Nioh’dan daha güzel bir anlatıma sahip olduğunu söylemem gerek. 

Nioh 2: Darkness in the Capital inceleme

Bir Yumrukta Nice Yokai Deviririz

Hikaye kısmı yeterli diyerek asıl merak ettiğimiz kısım olan oynanışa geçelim. İlk olarak benim heyecanla beklediğim yeni silah ile başlıyorum, yumruklar! Nioh serisinin en sevdiğim yanlarından birisi, oyunu silahsız olarak bitirmenize fırsat vermesiydi. Düşmanların silahını çalıp onlara karşı kullanabilir ve yumruklarınızla işi bitirebilirdiniz. Oyundaki silah çeşitliliği yüzünden fazla tercih etmediğim bir yöntemdi ama yeni silahlarımız ile işler değişiyor. 

Zırh kaplı ya da üzerine pençeler yerleştirilmiş eldivenimiz ile düşmanlar karşısında tam bir dövüş ustası haline geliyoruz. Yumruk silahlarının en güzel yanı ise diğer silahlardan tamamen farklı bir hissiyat yaşatması. Saldırıları aniden durdurup tekme atmaya başlayabilir, dövüşün ortasında kendimizi yere atıp düşman yaklaşırken havaya fırlayabilir ve gelen saldırıyı engelleyip düşmana “punish” uygulayabiliriz. Bu silahlar oyunu tam bir dövüş oyunu haline getiriyor. Her duruş farklı bir dövüş stilini kullanıyor, aşağı duruş modunda çok sevdiğim “Drunken Fist” stilini kullanmamız ise çok hoşuma gitti.

Nioh 2: Darkness in the Capital inceleme

Yumruklarımızı eski düşmanlar ile denemek yetmez, daha fazla rakibe ihtiyacımız var. Team Ninja bu isteğimizi cevapsız bırakmayarak, yine japon folklorunda bulunan kötü ruhlardan oluşan yeni düşmanlar eklemiş. En çok karşılaşağımız düşmanlar ise Heian dönemi soylularının çarpık ruhlarını temsil eden Oboroguruma ve Yasha olacak. İkisi de hafife alınmaması gereken düşmanlar.

Bir çekme arabasının içine saklanıp sürpriz saldırılar yapan Oboroguruma, arabanın içinden çıkardığı tekmesi ile karakterimizi tek vuruşta yere serebilir. Düşmanlarına duyduğu nefret sonucu yokai olmayı seçen Yasha ise hem güçlü hem de lanetleme yeteneğine sahip. Dövüş esnasında lanetine yakalanırsanız, elinde tuttuğu oyuncak bebeğin kafasına giren her kazık size saplanabilir. Yeni eklenen başka düşmanlar da bulunuyor fakat en çok dikkatimi çekenler bu ikisi oldu. Bir önceki paket gibi eski düşmanları tekrar karşımıza sunmaktan vazgeçmeleri güzel olmuş. 

Nioh 2: Darkness in the Capital inceleme

Nioh 2’de düşmanlardan bahsederken, oyunun en iyi taraflarından biri olan boss dövüşlerini es geçemeyiz. Darkness in the Capital’in boss dövüşleri tam da beklediğimiz gibi, müthişler! Yeni gelen boss dövüşlerinin her biri kendine has ve ayrı bir heyecan veriyor. Tengu’s Disciple’ın son dövüşünde yaşadığım heyecanı bu pakette birkaç farklı dövüşte bulduğumu söylemeliyim. Yeni eklenmemiş olan birkaç boss dövüşü de mevcut. Daha önce ilk Nioh’da dövdüğümüz tiplerin tekrar karşımıza çıkması garip hissettirse de, yeni boss dövüşleri bu durumu telafi ediyor. 

Eklenti paketi içerisinde Ninja Gaiden severleri de ufak bir sürpriz bekliyor. Serinin ana karakteri olan Jin değil ama, onun atalarından biri olan Ren Hayabusa ile dövüşme fırsatını elde ediyoruz. Dövüşü kazanınca Hayabusa setini yapıp giyme fırsatı da elde ediyoruz. Son olarak, üçüncü bir Nioh yapılırsa Nekomata’nın düşmanın önüne atlamasına bir dur demeleri gerektiğini düşünüyorum. Yardım edeceğine iş çıkarıyor başımıza! 

Nioh 2: Darkness in the Capital inceleme

Daha Fazla Nioh 2 

Nioh 2: Darkness in the Capital ile birlikte Dream of the Wise (New Game +++) modu, oyunu daha zor hale getirebileceğiniz Stone of Penance sistemi ve üçü ana görev olmak üzere on adet yeni görev ekliyor. Oyunun oynanış süresini iyice arttıran eklenti paketi, net bir şekilde en sevdiğim silahı da oyuna ekliyor. Nioh 2’nin üzerine kattıkları göz önüne alınırsa, hikaye anlatımının sıkıntılı olması kabul edilebilir bir durum oluyor. Darkness in the Capital, yılın en iyi aksiyon RPG oyunlarından biri için, kesinlikle kaçırmamanız gereken bir eklenti paketi.

Nioh 2’nin DLC paketleri tek başına 77 TL fiyat etiketiyle satılırken, Season Pass 180 TL olarak belirlenmiş. Ekim ayı içerisinde %30 indirimle 130 liraya alabileceğiniz Season Pass, oyunu her yönden geliştiren eklentilere sahip olmak için en iyi fırsat. Bir sonraki eklenti ile sona erecek olan Sohayamaru Üçlemesi’nin bütün içeriğini uygun fiyata almanızı öneririm. 

Yorumlar 5
MK Okuru
MK Okuru 28.09.2021 07:46
Kalan Karakter : 300 Gönder
commodore 64
commodore 64 31.10.2020 04:30
Nioh 1 baş yapıttı, bana göre oynanış olarak dark soulsdan iyi bu seri, çünkü dövüş tekniği her silahın derinliği (sadece bir baltanın 6-7 combosu )var, tabii souls serisinin atmosferine yaklaşamaz. Bu, Dark soulsu kötülemek gibi algılanmasın ama Nioh her silaha bambaşka bir oynanış ve derinlik vermiş. Her level da yeni kıyafetler giyebilmek; lvl atlamayı anlamlaştırıyor ve keyif veriyor, Souls'da oyunun başından sonuna kadar 5-6 çeşit kiyafet var ama kisitli.
MK Okuru
MK Okuru 31.10.2020 22:49
5-6 çeşit kıyafet mi? sen dark souls'u oynadığına emin misin?
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 31.10.2020 18:40
Şu oyun PC ye gelsin indirim falan beklemeden full fiyattan alıcam. 500se 500, 1000se 1000 ulan :)
Kalan Karakter : 300 Gönder
curse
curse 31.10.2020 06:36
ilk oyunu severek bitirmiştim hemde hiç sıkılmadan 2.oyunu sabırsızlıkla bekleyip ön sipariş yapmıştım,ona rağmen harcadığım zaman topu topu 3 saat.sanırım ilk oyundan yeterince keyif almışım.oynadığım süre zarfında neredeyse ilk oyunu oynuyorum havası verdi bana bu oyun.o yüzden çok sarmadı beni.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 30.10.2020 13:16
Pc e gelse de oynasak
Kalan Karakter : 300 Gönder
Nioh 2: Darkness in the Capital inceleme

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×