Obscure 2

Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Silent Hill 5'i beklerken korkmaktan vazgeçmeyenler için...
Platformlar PlayStation 2
Obscure 2
  • Yapımcı - Yayıncı Hydravision Entertainment - Playlogic International
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Macera,Macera
Merlin Puanı 77
Artılar Kolay kontrol, hızlı oyun akışı
Eksiler Grafikleri üzerinde biraz daha çalışılması gerekirdi
Sinema sektöründe her zaman prim yapan bir tür vardır. Gençlik korku filmleri. Hani genelde 8-10 karakter ile başlayıp sadece bir karakter bitenler... Obscure’da bu tarz bir oyun olmaktan çok öte değil. Bana özellikle Elijah Wood ve Josh Harnett'in başrollerini oynadığı Fakülte isimli filmi çok andırdı. Tipik çılgın, eğlenceli üniversite gençlerinin yaşadığı akıl almaz olayları konu alan bir film gibi.

2004 yılında ilk çıkan versiyonunu hatırlayanlar ne kadar trajik olduğunu da bilirler. Obscure 2, ilk oyundan iki yıl sonrasını konu alıyor. Kahramanımız Stan Jones, polisi olaylardaki suçlunun kendisi olmadığına ikna edememiş ve cezaevine girmiştir. Çıktıktan sonra ise hayatını tamamı ile yenilemek için bir Falls Creek Üniversitesi'ne girmiş ve yeni arkadaşlar edinmiştir. Tabi belanın peşinden gelmesi de bizim oyunumuzun ana konusu oluyor. Çok sağlam olmasa da takip edilebilir bir konusu var Obscure'un.

Korku filmlerinin vazgeçilmezi: Karakter Bolluğu
İlerledikçe kullandığımız karakterlerimizin sayısı artıyor. İki kişi bir arada dolaşarak kaçmaya ya da bulmacaları çözmeye çalışıyor. Her karakterin kendine has özellikleri var. Biri kaslarını kullanırkeni diğeri zekası ile bulmacaları çözmede usta. Zaten bir sorun ile karşılaştığınızda "Bunu Mei çözebilir" gibi bir mesajla sizi doğru karaktere yönlendiriyor. Bir süre oynadıktan sonra karakterlere alıştığınız içinde bu mesajlar size çok fazla birşey ifade etmeyecek, çünkü sorunun çözümünün kimde olacağını zaten biliyor olacaksınız.

Kolay yaratıklar
İlerledikçe karşılaştığımız zor yaratıklar genelde ezberledikleri tarzda bir hareket yaptıkları için öldürmek çok zor olmuyor. Silahlarımız hedefi de otomatik olarak alıyorlar. Bu da kontrol kolaylığı sağlayan bir diğer nokta. Aslında hedefi kendimiz belirliyor olsaydık, biraz daha zor biraz daha eğlenceli olabilirdi. Kontroller çok iyi optimize edilememiş. Zira az önce bahsettiğim kontrol kolaylığı her noktada aynı değil. Mesela okumanız gereken bir not, ya da açmanız gereken bir kapı var. Onunla ilgili diyaloğun açılabilmesi için öncelikle tam gereken noktadan ona bakıyor olmanız lazım. Bunu biraz açalım. Bir kapının önüne geldiğinizde "Open" komutunun açılabilmesi için dik olarak karşıdan bakmanız lazım. Az yandan baktığınızda o komut çıkmıyor. Bu kimi noktalarda sıkıntı yaratabiliyor. Mesela birbirine yakın iki nesne olduğu düşündüğünüzde istediğinizi seçebilmek kimi zaman eziyet oluyor. Hele farenizin iyi bir fps'si yoksa bunun cidden sorun olacağının garantisini rahatlıkla verebilirim.

Grafik olarak çok fazla beklentiniz var ise bu yapımın pek size göre olabileceğini sanmıyorum. Gri ağırlıklı sahneler, bu türde standart halini almış ortamlarını beraberinde getiriyor olsa gerek. Aynı zamanda pek korkunç olmasa da kesilmiş insan bedenleri ya da kanlar içindeki cehennem yaratıkları havayı etkileyen faktörler arasında.

Genel olarak Resident Evil ve Silent Hill benzeri olan Obscure korku macera türünde vakit geçirmeyi sevenler için güzel bir alternatif. Çok uzun soluklu bir oyun olmasa da çeşitli zorluk dereceleri ve multiplayer (co-op) modu ile vakit geçirtecek gibi.
Yorumlar 26
MK Okuru
MK Okuru 14.07.2024 04:56
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 6.06.2015 14:52
herkeze merhabalar ben obscure 1 e çok bağlandım ama 2 beni pek sarmadı bu oyun neredeyse benim hayatımı değiştirdi diyebilirim ben bu oyundan çok etkilendiğim içi Hydravision Entertainment ile anlaşma yapmak istiyorum facebook adresim blgsolan https://www.facebook.com/kamil.cetin.779 buraya yazsın
Kalan Karakter: 300 Gönder
Obscure 2
İlginizi Çekebilir