Ölünce Sosyal Medya Hesapları Ne Olur?

Murat Olcan 3.06.2024 - 14:18
Sosyal medya hesapları ölünce ne olur? Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Google ve YouTube hesaplarının ölüm sonrası yönetimi hakkında bilgi edinin.

Sosyal medya hesapları, günümüzde kişisel ve profesyonel yaşamın önemli bir parçasını oluşturuyor. Bir kişinin vefat etmesi durumunda bu hesapların akıbeti birçok kişi tarafından merak ediliyor. Her sosyal medya platformunun bu konuda farklı politikaları ve prosedürleri bulunuyor.

Popüler sosyal medya platformlarının ölüm sonrası hesap yönetimi hakkında detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Ölünce Sosyal Medya Hesapları Ne Olur? Nasıl Silinir?

Facebook

Anıtlaştırma ve Hesap Silme

Facebook, bir kullanıcının vefat ettiğinin bildirilmesi üzerine hesabı anıtlaştırabilir veya tamamen silebilir. Anıtlaştırma işlemi, hesabın korunduğu ancak belirli değişikliklerin yapıldığı bir durumdur. Anıtlaştırılmış hesaplarda, "Hatırlamak İçin" ibaresi yer alır ve arkadaşlar, hatıralarını paylaşabilirler. Hesap silinmesi için ise yasal bir temsilci veya yakın akrabanın başvurması gerekir. Başvuruyu buradan yapabilirsiniz.

Talep Prosedürü

Hesabın anıtlaştırılması veya silinmesi için Facebook'a ölüm belgesi ve gerekli belgelerle başvuruda bulunulmalıdır. Facebook, hesap sahibinin vefatını doğruladıktan sonra işlemi gerçekleştirir.

Ölünce Sosyal Medya Hesapları Ne Olur? Nasıl Silinir?

Instagram

Anıtlaştırma ve Hesap Silme

Instagram da Facebook gibi anıtlaştırma ve hesap silme seçenekleri sunar. Anıtlaştırılmış hesaplar, mevcut gönderileri ve takipçileri korur ancak giriş yapılması engellenir. Hesap silme işlemi için ölüm belgesi ve gerekli belgelerle Instagram'a başvurulmalıdır. Başvuru işlemini buradan gerçekleştirebilirsiniz.

Talep Prosedürü

Instagram'da hesap anıtlaştırma veya silme talepleri için kullanıcı yakınlarının Instagram destek ekibiyle iletişime geçmesi ve gerekli belgeleri sunması gerekmektedir.

Twitter

Hesap Kapatma

Twitter, vefat eden kullanıcıların hesaplarının kapatılmasını sağlamasına rağmen, anıtlaştırma seçeneği sunmaz. Hesap kapatma işlemi için ölüm belgesi ve gerekli diğer belgelerle Twitter destek ekibine başvurulmalıdır. Ayrıca eğer ki herhangi bir işlem gerçekleştirmezseniz Twitter'ın aktifliği olmayan hesapları belli bir süre sonra kapatma gibi bir politikası da bulunmaktadır. Başvuru gerçekleştirmek için buradaki açıklamaları takip edin.

Talep Prosedürü

Vefat eden kullanıcının yakınları veya yasal temsilcileri, ölüm belgesi ile birlikte Twitter'a başvurarak hesabın kapatılmasını talep edebilir.

LinkedIn

Saygı Sayfasına Dönüştürme ya da Hesap Silme

LinkedIn, vefat eden kullanıcıların hesaplarını kapatma ya da saygı sayfasına dönüştürme seçeneği sunmaktadır. Hesap kapatma işlemi için ölüm belgesi ve diğer gerekli belgelerle LinkedIn destek ekibine başvurulmalıdır. Başvuruyu buradan yapabilirsiniz.

Talep Prosedürü

LinkedIn'de hesap kapatma talepleri için kullanıcının yakınları veya yasal temsilcileri, LinkedIn destek ekibi ile iletişime geçmeli ve ölüm belgesi gibi gerekli belgeleri sunmalıdır.

Google ve YouTube

Mirasçı Atama ve Hesap Kapatma

Google Hesapları ve YouTube, kullanıcıların vefat etmesi durumunda hesap yönetimi için mirasçı atama seçeneği sunar. Kullanıcılar, Google Hesapları aracılığıyla "Hesap Mirasçısı" belirleyebilir. Mirasçı, hesap sahibinin vefatından sonra belirli verilere erişebilir ve hesapları yönetebilir. Google'ın prosedürlerini uygulayarak işlemleri buradan gerçekleştirebilirsiniz.

Talep Prosedürü

Hesap mirasçısı atanmadıysa, kullanıcı yakınları veya yasal temsilciler, ölüm belgesi ve diğer gerekli belgelerle Google'a başvurarak hesap yönetimi veya kapatma talebinde bulunabilir.

Dijital Miras Planlaması

Vasiyetname ve Güvenilir Kişi Atama

Dijital mirasın yönetimi için kullanıcılar, dijital vasiyetname hazırlayabilir ve hesaplarının yönetimini üstlenecek güvenilir kişileri belirleyebilir. Bu, vefat sonrası dijital varlıkların ve hesapların daha kolay yönetilmesini sağlar.

Dijital Miras Hizmetleri

Bazı özel hizmetler, dijital mirasın yönetimi konusunda profesyonel destek sunar. Bu hizmetler, kullanıcıların dijital varlıklarını koruma, devretme ve yönetme süreçlerinde yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 13.07.2024 18:17
Kalan Karakter: 300 Gönder
Ölünce Sosyal Medya Hesapları
İlginizi Çekebilir