Oyun sektörüne 426 milyon TL destek yapıldı

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 17.08.2020 - 14:56
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, oyun sektöründeki yerli girişimlere son 10 yılda 426,7 milyon lira destekte bulunulduğunu açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre Türkiye'deki oyun sektörüne son 10 yılda 426.7 milyon TL destek yapıldı. Özellikle son dönemde bildiğiniz gibi Türk oyun firmalarının Zynga gibi dev firmalar tarafından satın alınma haberleri ile karşılaşıyoruz. Bu haberlerden sonra oyun sektörüne gelen yatırımların daha da artması bekleniyor. Şimdiye kadar yapılan yatırımlarla ilgili de bir açıklama geldi. Yapılan açıklama ve detaylar şu şekilde;

Türk oyun sektörüne 426.7 milyon TL destek geldi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, oyun geliştirme konusunda son yıllarda girişimcilere yapılan destekleri açıkladı. Açıklamaya göre son 10 yılda Bakanlık tarafından oyun sektörüne yönelik yapılan desteklerin 426,7 milyon lirayı bulduğu, oyun sektöründe faaliyet gösteren yerli firmaların kişi başı 1,7 milyon dolarlık gelire sahip olduğu belirtildi. Bu destekten faydalanan girişimlerin yaş ortalamasının ise 6,5 olduğu kaydedildi.

Devlet destekleri oyun ve uygulama geliştirmeyi teşvik ediyor

Oyun geliştirme konusunda girişimcilerin faydalanabileceği destekler hakkında bilgi veren IFASTURK Eğitim, Ar-Ge ve Destek Kurucusu Mesut Şenel, “Ticaret Bakanlığı tarafından mobil uygulama ve oyun geliştiren firmalara kapsam ve ihtiyaç yönünden farklı destekler veriliyor. Yazılım lisans satın alma-kiralama desteği, yeni istihdam desteği, mobil uygulama ve pazara giriş desteği, reklam, tanıtım ve pazarlama giderleri desteği, komisyon gideri desteği gibi girişimcilerin oyun ve uygulama geliştirme konusunda desteye ihtiyaç duyabileceği alanlardaki talepleri belirli oranda karşılanıyor. Türkiye’deki oyun ekosistemini ayakta tutan bu tür destekler, özellikle genç girişimcilerin iş fikirlerini uygulamaya geçirmeleri için cesaret verici. Oyun geliştirme hedefi olan girişimcilere, sosyal hayatın yoğun olarak dijital ortama yöneldiği bu dönemde eğitim, verilen destekler konusunda sunduğumuz hizmetlerle yardımcı oluyoruz” dedi.

Oyun sektörüne 426 milyon TL destek yapıldı

İndirilen mobil oyun sayısı 14 milyar

Koronavirüsün evde kalmayı mecbur kıldığı dönemde mobil oyun pazarı hareketlendi. Mobil uygulama izleme ve analiz hizmetleri veren App Annie tarafından yapılan araştırmaya göre, 2020’nin ikinci çeyreğinde iOS ve Google Play’den indirilen mobil oyun sayısı 14 milyara ulaştı. AdColony ile Global Web Index tarafından yayımlanan “Küresel Mobil Oyun Araştırması 2020” raporuna göre, Türkiye’deki yetişkinlerin yüzde 79’unun mobil oyun oynadığı ortaya çıktı. Araştırma sonuçları, Türkiye’deki mobil oyuncuların en sevdiği oyun türünün yüzde 49,2 ile “Aksiyon-Macera” türünde olduğunu gösteriyor. Bu türü, yüzde 46,2 ile “Puzzle” ve yüzde 45,7 ile “Yarış” türündeki oyunlar takip ediyor.

Yorumlar 5
MK Okuru
MK Okuru 24.09.2021 03:41
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 19.08.2020 10:41
yahu şu sektör için iş sahaları açılsın artık lütfen, eleman yok eleman.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 18.08.2020 15:10
Nerde türkçe dil desteği o zaman? Dijital oyun platformlarından vergi almayı biliyorsan o verginin karşılığı olan türkçe dil desteğinede benim hizmetime sunacaksın demektir. Vergimizle rezil oluyoz oyunlarda, TÜRKÇE DİL DESTEĞİ şartı koyun artık. Vergimizin karşılığını alamıyoruz.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 18.08.2020 13:42
Hadi ya.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 18.08.2020 08:41
oyun sektörüne destek türkçe diline destek ile başlar.. Gençlik oyunu oynarken vodoslama oynuyor çoçuk oyunu bitirdim hikayesini anlat diyorum şöyle bir duruyor :) Sonra abi sana deniz anası taklidi yapimmi diyor der tabi :D herşeye vodoslama alışmış gençlik
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.08.2020 17:07
kesin yapılmıştır inanırım
Kalan Karakter : 300 Gönder
Oyun sektörüne 426 milyon TL destek yapıldı

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×