Oyuncunun sözlüğü - Bölüm 3

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur 3.06.2010 - 12:31
Oyun terimlerini açıklamaya devam...

Pixel= Bilgisayar dünyasında, grafiğin en küçük öğesi. Ekran boyları 800x600, 1024x768 şeklinde, piksel cinsinden ölçülür. 

Vertex= Çizgilerin kesiştiği nokta. Yada bir poligon veya bir objenin tabanının tam zıttındaki nokta. (Bir üçgen düşünün. Üçgenin tam üst noktası, yani ucu da vertex noktasıdır.)

CG= nVidia’nın shader dili. Şu an en çok kullanılan shader dillerinden biri. Üstelik nVidia olmayan kartlarda da OpenGL ve Direct3D’yi destekliyor. GPU Programlama hakkında bilgilere ve çeşitli SDK’lara www.developer.nvidia.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Pixel Shader= Her piksel’de oluşan efektleri hesaplayan grafik fonksiyonuna verilen isim. Çözünürlüğe göre 2 milyon piksel render edilebilir. Bump Mapping, pixel shader kullanılarak oluşturulan tekniklerden biridir. 

Vertex Shader= Vertex shader objelere 3d ortamında özel efektler eklemek için bu objelerin vertex datası üstünde matematiksel işlemler kullanan grafik işleme fonksiyonudur. Suyun dalgalanması, bir masanın sandalyeye dönüşmesi gibi olaylar Vertex Shader ile gerçekleştirilir. 

Flat Shading= Yüzey başına sadece tek bir renk gölgelendirme tahsis eden sistem. 

HLSL= High-Level Shading Language. Microsoft tarafından DirectX grafikleri için geliştirilmiş C benzeri bir dil. Vertex ve Pixel Shader gibi, shader programları HLSL ile yazılıp compile edilebilir. (derlenebilir) 

Shader= Assembly benzeri bir program. Vertice’lere ve pixel’lere etki eder ve son görüntünün nasıl oluşacağını tahsis eder. Shader’lar DirectX 8 ve sonrası ile OpenGL’de desteklenmekte. 

Direct3D= DirectX SDK’sının bir bölümü olarak gelen bir 3D API. İki modu bulunmakta. Yüksek seviyede, ancak yavaş çalışan Retained Mode ve düşük seviyede, daha hızlı çalışan Immediate Mode.

DirectDraw= DirecX API’si içindie grafiklerle ilgili yapılacak işlemler için kullanılan ilk API. Ekran çözünürlüğü vb. fonksiyonları da içinde barındırıyor. DirectX 7’den sonra kaldırıldı. 

DirectShow= AVI ve MPEG gibi multimedya dosyalarını oynatmak için kullanılan API.

DirectInput= Klavye, Mouse, joypad gibi donanımlara Windows ortamında erişebilmek için kullanılan API.

DirectMusic= Çeşitli ses efektlerinin de yapılabildiği, oyunlarda müzik çalabilmek için kullanılan API. 

DirectSound= DirectX içinde, ses dosyalarını çalabilmek için kullanılan API. 

DirectPlay= Oyunları network üzerinden oynayabilmek için kullanılan API.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 1.08.2021 13:40
Kalan Karakter : 300 Gönder
Oyuncunun sözlüğü - Bölüm 3

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×