Panzer Elite Action

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
2. Dünya Savaşı'nı tanktan görün
Platformlar PC
Panzer Elite Action
Merlin Puanı 62
Artılar Basit kontroller ve oynanış, düşük sistem ihtiyacı
Eksiler Tek düze ve bir sonra sıkabiliyor
2. Dünya Savaşı’nda U-Boot’lar dışında en çok ilgimi çeken Tiger tankları olmuştu. Tiger zamanına göre oldukça güçlü bir tanktı. 88 mm’lik topu, kalın zırhı ile resmen bir canavardı. Hatta 1943 yılında tek bir Tiger’ın 22 tane T-34’ü , 1944’te de yine bir Tiger’ın 15 tane M4 Sherman’ı yok etmesi gibi üstün başarıları vardır. Buna rağmen fazladan yakıt tüketmesi, ağır olması ve mekanizmasının karışıklığından, oldukça eksileri vardı. Birçok Tiger savaş alanında terk edilmiş bir şekilde bulunmuştur. Nedeni ise karışık mekanizmalarının bozulduğunda kolay kolay tamir edilememesinden kaynaklanmıştır. Bu yüzden yerlerini daha hızlı, hafif zırhlı ve hareketli olanlarına bıraktılar. Efsane Tiger’lardan dijital ekrana dönüp, hızlı ve hafif olan Panzerlerle 2. Dünya Savaşı’na yeniden giriyoruz.

Simülasyon? Aksiyon?

Panzer Elite Action’da bir tankı kontrol ediyoruz. Yapım bir simülasyondan çok direk aksiyon. Yapmamız gereken haritada sarı okla gösterilen yerlere gidip; orayı burayı patlatmak, birliğimiz gelene kadar belli alanı savunmak, havaya uçurmak vs… olarak gelişiyor. Klasik bir görev yapısına sahip Panzer, kontrol olarak oldukça basit. W, A, S, D tuşlarıyla yön verip, fare tuşlarıyla da ateş etmekten geçiyor. Kısaca bir FPS kontrolleriyle, tankı yönetiyoruz. Bu oyuncuyu hiç sıkboğaz etmeden, yapımın içine güzelce sokuyor. Sadece tek başınıza tankla aksiyon yaşadığınızı sanmayın. Tutorial özelliğini taşıyan il bölümde bir süre tek başınıza takıldıktan sonra, yanınıza birkaç tane tank veriliyor. Artıkekip liderisiniz. Diğer tankların kontrolleri de son derece kolay. Bunu F ve G tuşlarıyla yapıyorsunuz. F’ye bastığınızda saldırı pozisyonları, G’ye bastığınızda sıralanışlarını ayarlayabilirsiniz. Son derece basit ve oldukça işe yarar. Emrinizdeki tanklar dışında, uçaklardan yardım alma imkanınız var. Burada da B’ye basıp dürbünle ortama bakmak ve işaretlediğiniz noktaya emir verip uçakların bombalamasını izlemek olacak.

Değişik modeller

Bölümlerde tankınız değişebiliyor. Bir bölümde farklı bir model kullanırken, diğerinde daha farklı olabiliyor. Her tankın atışları uzun veya kısa mesafe, hız ve dayanıklılık olarak da değişiyor. Oyunun Save edilmesi de belli Checkpoint’ler de olsa bile, ölümsüz sayılabilirsiniz. Çünkü kendinizi tamir ettirmek ve cephanenizi doldurmak için “Depo” denilen yerler var. Buraların dibine yaklaşın, her şey otomatik olarak hallediliyor. Depoların genel olarak çoğu yerde karşımıza çıkması ve zorluk seviyesi de kolay da olursa, yok edilemez oluyoruz. Bu yüzden en üst zorluk seviyesinde oynamanız tavsiye edilir.

Silahlarımız top ve makineli tüfekten oluşuyor. Top mermisi belli sayıda var, ancak depolar sağ olsun, cephanede açlık çekmiyorsunuz. Makinelinin cephanesi ise sınırsız, ateş et edebildiğin kadar. Yapım genel olarak kolay, fakat bazı saçmalıklar var. Mesela önünüze çıkan ağaçları kökünden devirirken, üstünden geçmek istediğiniz duvar kırılmıyor. Arada fazla derin olmayan suya girdiğiniz de, tankınız direk patlıyor. Hatta yanan bir düşman tankını suyun içine gönderirseniz, alevi sönmüyor ve su içinde yanmaya devam ediyor. Biraz daha gerçekçilik ve çevreyle etkileşim daha olabilirdi.

Grafik ve ses

Yapım grafik ve ses yönünden idare eder. Aslında grafikler oyuna yetmiş. Ne çok iyi, ne de kötü tam ortada olmuş. Bazı patlama efektleri iyi olsa da, modellemeler yavan kalabiliyor. Ses kısmı da aynı şekilde geçit veriyor. Bazı açılardan başarılı, bazı açılardan başarısız.
Yapım Normandiya, Stalingrad vs… gibi savaşın gerçekten yaşandığı yerlerde geçiyor. Genel olarak hep açık alanlar da rakiplere karşı çarpışıyoruz. Yeri geldiğinde güneşli bir havada ormanda turlarken, diğer taraftan kar içinde Stalingrad’ta ter döküyoruz. Düşman yapay zekası ne yazık ki düşük. Bize karşı taktik becerileri yok. Tek yaptıkları ateş ederek üstümüze gelmek ve yem olmak, bu yüzden rakiplerden pek fazla bir şey ummayın.

Panzer biter

Çoklu oyuncu ile LAN veya internet üstünden diğer oyuncularla çarpışabilirsiniz. Yine oyunun geçtiği yerlerde, mücadele ediyoruz. Allied, Rus veya Alman tarafını seçebilir, arkasından üç farklı tank sınıfından birini isteğe göre alabilirsiniz.

Panzer Elite Action orta bir yapım. Ne iyi ne kötü sayılabilir, aslına bakılırsa belli kısımlar da hoş ve eğlenceli. Yapım başındaki sinematik güzel, hatta arada çıkan gerçek savaş görüntülerinin olduğu videolar güzel düşünülmüş. Ancak tek düze oynanışı var ve bir süre sonra sıkabiliyor. Eğer 2. Dünya Savaşı’na farklı bir açıdan bakmak isterseniz deneyebilirsiniz.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 25.06.2022 16:26
Kalan Karakter : 300 Gönder
Panzer Elite Action

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×